rosu in gat la copii

08-06-2013
seramona
Nu este medic/terapeut
seramona
buna ziua, am un baietel de 2 ani si opt luni, dupa 3 zile de temperatura intre 38, 8 si 39.9, timp in care a facut tratament pentru bronsita cu zinat, eurespal, humex, ibalgin si supozitoare novocalmin, fara rezultat, astazi am ajuns la urgente cu temperatura de 40, unde i s-a gasit rosu in gat si i s-a prescris: cexil 250 - 5ml la 8 ore, gentamicina injectabil de 80 mg la 12 ore, nurofen si fluimiucil pentru mucozitati. mentionez ca tuseste de 4-5 ori pe zi si nasul ii curge apos si il curat la fiecare 5 minute, intrebarea mea este : nu este prea mult antibiotic, sunt absolut necesare ambele, ma gandesc ca poate cu cartofi la gat, frectie cu otet si apa, aerosoli am putea trece peste fara a mai fi intepati. nu de alta dar m-am saturat de atatea antibiotice de la medic de fam, de la pediatru, la orice control pentru putina febra si niste muci hopa si antibioticul, cam de 6-8 ori pe an. e normal?
1 comentarii
0
08-06-2013, ora 20:22
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Evolutia nefavorabila sub tratamentul initial a justificat instituirea unei noi scheme terapeutice cu antibiotice. 6-8 infectii respiratorii pe an nu sunt considerate anormal de frecvente, dar daca evolueaza cu manifestari ca: febra inalta, congestie faringiana intensa, etc. instituirea antibioterapiei poate fi justificata. Teoretic, majoritatea infectiilor respiratorii sunt virale, dar...fara investigatii biologice (teste inflamatorii, exudat faringian, etc) o infectie bacteriana nu poarte fi exclusa. Pentru infectiile virale de cai respiratorii, forme usoare, se poate administra doar tratament al febrei, respectiv medicatie pentru tuse si obstructie nazala (aerosoli daca este posibil).Ingrijorarea D-voastra cu privire la curele repetate de antibiotice este justificata si as recomanda efectuarea unor investigatii in vederea elucidarii unei eventuale cauze a acestor infectii respiratorii recurente care necesita tratament complex. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.