rosu in gat frecvent

12-11-2015
anyela222
Nu este medic/terapeut
anyela222
buna ziua. am un baietel de 2 ani jumatate si de la 10 luni ne confruntam cu rosu in gat frecvent.la inceput si de doua ori pe luna, si de un an face cam o data pe luna sau cel tarziu la 2 luni...i-am facut de doua ori exudat dar nu i-a iesit nimic... am luat foarte multe tipuri de antibiotic si nimic.am facut deja doua cure cu bronhovaxom (toamna trecuta si toamna aceasta) si iarna trecuta o cura si cu ribomunil si tot face rosu in gat...in general nu prea ii curge nasul, foarte rar tuseste dar face febre mari peste 39 interna...cand avea 1 an si doua luni a facut intr-o seara i-am scapat febra de sub control si a facut si convulsii de la febra. episodul acela m-a marcat cel mai mult...desi nu s-a mai repetat tot timpul ma gandesc la asta de fiecare data cand face febra...la medic cand ma duc imi spune acelasi lucru..iar cu gatul...si imi da antibiotic...am consultat si un doctor ORL si mi-a spus ca are doi polipi mici ca doi mugurasi...mi-a dat tratamente dar tot nimic.sunt disperata, nu stiu unde sa ma duc...va multumesc mult
4 comentarii
0
12-11-2015, ora 16:08
Ecopediatrie
Identitate neconfirmată
Ecopediatrie
Este posibil ca toate aceste raceli sa fie cauzate de virusuri iar copilul sa prezinte un deficit imunitar tranzitor.O imunograma ar fi de folos, evitarea colectivitatii si daca nu este vreo boala rara, Izoprinozina 10 zile lunar preventiv si Biosept sirop pentru copii cand face raceli fara febra.
0
12-11-2015, ora 22:01
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Din ceea ce povestiti reese ca nicio "raceala" nu s-a soldat cu complicatii legate de procesul infectios ORL(otita supurata, abcese faringo-amigdaliene, pneumonii).8 din 10 infectii respiratorii sant de natura virala si singura realizati ca ati facut un abuz nepermis de antibiotice.Nu ezitati sa faceti bai hipotermizante in caz de febra mare, pana cand antitermicul administrat isi va face efectul.In privinta frecventelor infectii respiratorii, adresati-va unui medic pediatru pentru a exclude cauze patologice mai putin evidente la prima vedere.Nu ezitati sa vaccinati copilul cu Prevenar sau Synflorix si nu va puneti sperante mari in imunostimulente.Pe masura ce va trece timpul episoadele vor deveni tot mai rare si de mai mica importanta.Succes!
0
13-11-2015, ora 09:12
anyela222
Nu este medic/terapeut
anyela222
Buna ziua! Va multumesc pentru raspunsuri! Noi aici in oras avem un singur medic pediatru, iar antibioticele pe care i le-am administrat au fost la recomandarea doctorului. I-a tot schimbat gama de antibiotice ca poate dupa spusele dansei reuseste sa-i "sterilzeze" gatul. Discutand si cu alte mamici majoritatea m-au indrumat sa ma indrept si catre un doctor homeopat. Sa incerc si pe partea naturista ca aici de fiecare data cand ma duc la doctor imi da antibiotice.
0
13-11-2015, ora 09:15
anyela222
Nu este medic/terapeut
anyela222
De cele mai multe ori cand am ajuns cu baiatul la doctor mi-a spus ca are puroi pe amigdale. Si o singura data a facut laringita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul