fetita mea are 9 luni, este alaptata dar face des rosu in gat...

12-05-2007
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
fetita mea are 9 luni, este alaptata dar face des rosu in gat (o data la 2 saptamani). de vreo 2 luni incoace face rosu in gat asociat si cu mucisori multi si aposi, tuse, flegma in gat. Medicii de aici imi tot recomanda antibiotice. Dupa mintea lor ar trebui sa-i fac nonstop antibiotice. Retetele lor le-am aruncat caci exudatul si leucograma au iesit ok. abia o dr. excelenta din iasi a diagnosticat-o cu rinita alergica si tratamentul dumneaei i-a priit. Problema este ca rosu in gat a reaparut. Fara alte simptome... Luni as vrea sa ii repet analizele. Ce sa-i dau pana atunci ? Astazi am incercat Nurofen (caci ii apar si dintisorii) si albastru de metilen.

Este normal sa tot apara asa des rosu in gat chiar daca analizele sunt excelente ?
5 comentarii
0
06-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru infectiile respiratorii repetate se pot administra asa numitele "vaccinuri orale", preparate care stimuleaza imunitatea in sfera ORL cum ar fi Bronhovaxom, Luivac, Lantigen B sau Rhibomunyl. De obicei se administreaza in doua cure, primavara si iarna, dar fetita dvs. trebuie sa mai creasca un pic ca varsta.
0
19-01-2008, ora 00:00
oprea alex
Nu este medic/terapeut
oprea alex
este pt copii mici imuno-baby -tot un vaccin oral, dar atentie la temperatura mancarii, a ceaiului, atentie la plimbarea de afara sa nu fie cu fularul la gurita, etc
0
22-03-2008, ora 00:00
farm.caty
Nu este medic/terapeut
farm.caty
imuno baby este un stimulent al imunitatii( echinacea) gen...vitamine..vaccinul este un preparat inactivat din germenul implicat in infectiile orl cu pricina. Depistati germenii(microorganismele) verificati ce preparat va poate ajuta(prospect) sa aiba inactivat din acel germene.si se adm in paralel: echinaceea, chimen(baraka pt copii) orice vitamina stimulanta a imunitatii.
0
06-12-2009, ora 00:17
Alice25
Nu este medic/terapeut
Alice25
baiatul meu implineste luna aceasta 7 ani. Problema noastra inca de cand avea 6 luni a fost rosu in gat. Pe la varsta de 3 ani a facut o pneumonie urata pe care am reusit s-o tratam foarte greu. De atunci am facut cura cu ribomunil (1 an) si cu bronhovaxom (2 ani). Racaste mai rar acum dar totusi nu scapam fara antibiotic si temperatura mare. De curand am aflat ca ii pot face vaccinul prevenar chiar daca a depasit varsta de 5 ani. As dori sa va intreb ce as mai putea sa-i dau pentru a-i creste imunitatea sau cum l-as putea ajuta sa nuse mai imbolnaveasca asa usor? in acest moment ii dau septilin. multumesc anticipat si astept sfatul dumneavoastra.
0
28-12-2009, ora 11:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pe langa prevenar se poate face si vaccin pentru hemophilus influenzae, care de asemenea conduce la pneumonie, si se pot face odata. Pentru faringite bacteriene nu exista vaccin, ci doar tratamentele imunostimulante pe care le-ati utilizat deja.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.