roseata si inflamatie in gat

01-10-2009
joycebloom
Nu este medic/terapeut
joycebloom
Buna ziua,
De aproximativ o saptamana am o senzatie foarte ciudata in gat ca si cum as avea o inflamatie. Totodata am observat ca am gatul rosu. Nu simt nici o durere, nu am avut febra si nici nu am observat pungi cu puroi in gat. Doar ca am senzatia permanenta ca am ceva in gat. Uneori simt ca imi vine sa vars din cauza senzatiei respective (e ca si cum mi-as baga degetele in gat). De sambata seara fac tratament cu antibiotice la recomandarea medicului de familie (amoxicillina 1000 mg, una la 12 ore) si simt ca senzatia respectiva s-a diminuat dar am in permanenta gatul rosu, si mi se pare ca nu se mai vindeca. Am luat si Strepsils intensiv pentru inflamatie, dar de o saptamana am gatul rosu si nu stiu ce sa fac. Senzatia de inflamatie revine mereu atunci cand inghit.
Va rog mult sa-mi dati un sfat pentru ca nu mai stiu ce sa fac.
Va multumesc mult!
7 comentarii
0
01-10-2009, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la gastrologie. sa faci investigatii.
cu siguranta problemele din faringe sunt legate de o problema gastrica
0
01-10-2009, ora 13:24
joycebloom
Nu este medic/terapeut
joycebloom
Va multumesc mult pentru raspuns domnule doctor. Am sa fac investigatiile necesare.
Numai bine!
0
14-05-2010, ora 00:31
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
Buna seara,
De aproximativ 5 zile am facut rosu in gat..., am 19 ani iar de 2 ani am amigdalitele scoase, am luat ospen 1000 2 zile, am fost la medicul de familie azi si mi a dat cexyl de 500. Este a doua oara anul acesta cand fac rosu in gat, doar ca de aceasta data este o inflamatie mai puternica. problema mea este ca iau prea multe pastile...antibiotice, scap de una dau de alta...acuma o luna am luat antibiotice pt infectie urinara...nu cred ca stau o luna intr un an fara sa iau pastile..pt diverse probleme nu stiu cum sa fac sa nu mai iau atatea pastile, cred k am sistemul imunitar cam slabit. As dori sa va rog daca stiti un tratament (de preferat naturist) pentru imunitate. Multumesc frumos !
0
14-05-2010, ora 09:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imunitatea tine de tractul digestiv.. mai cu seama de lucrul intestinului.. tre sa ai mare grija la alimentatie.
NU bauturi acidulate, acru, fructe citrice.. care irita faringele si fac aciditate gastrica
Spirulina 2 la 8 ore 10 ziel si 1 la 8 ore pana la 3 saptamani
ecjinacee aceioasi schema.
Ulei volatil de eucalipt si lamaie.. faci inhalatii cate 2 pic in ceai de musetel si gargara cu acelas ceai
aromoterapie in camera.
Propolis cu echinacee de supt.., voseptol s.a
0
15-05-2010, ora 14:38
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
Multumesc pt raspuns. Eu de fel nu beau acidulat nu mananc acru pt ca am si gastrita iar fructe mai mult banane..si mere. Am sa incep sa fac tratamentul acesta. multumesc frumos.
0
15-05-2010, ora 15:54
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
am uitat sa va intreb...pot sa incep de acum tratamentul sau dupa ce termin cu antibioticele?
0
15-05-2010, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepi acum.. si renunti la Mere.. sunt si ele acre.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.