roseata pe barbie si in jurul nasului, bubite marunte, rosii | Forumul Medical ROmedic

roseata pe barbie si in jurul nasului, bubite marunte, rosii

12-01-2008
vica
Nu este medic/terapeut
vica
ce as putea sa fac sa scap de alergia aceasta, am incercat sa ung cu cerma triderm, cat ung este bine, cand nu mai ung apare iar.Am mai incercat crema advantan, travocort dar nici una nu ajuta. Un medic dermatolog mi-a spus ca este posibil sa fie o eruptie provocata de imuno-deficit, lipsa de vitamine. Complexele de vitamine nu ma ajuta. Va multumesc, astept raspuns, sunt disperata.
8 comentarii
0
12-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Noi suntem aceia.ce MANCAM
Evita condimentele, ardeiul iute, muraturile, chetciap, mustar.sucurile cu coloranti artificiali. cipsuri, popcorn.
Sotul sa se rada bine... inainte de a te atige..pe fata!
Cosmetice..foloseste numai naturale...(nu oriflame sau avon)
Ca exemplu DSM MON PLATIN sau altele100% naturale.
0
12-01-2008, ora 00:00
vica
Nu este medic/terapeut
vica
ce medicamente imi recomandati ? nu am sot, aceleasi simptome le are si copilul meu in virsta de 6 ani.
0
12-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Credeam ca am fost explicit. NU luati medicamente...si ele pot provoca intoxicatii si alergii.
Tineti un regim sanatos alimentar un timp si lasati organizmul sa se odihneasc de la medicamente si toxine !
0
11-11-2010, ora 23:33
SaM1
Nu este medic/terapeut
SaM1
BuNa am 18 ani si de cva saptamani imi tot apare roseata in jurul nasului am tot dat cu crema de galbenele trece pe timp de 2 zile si reapare. Dupaia daca nu mai dau mi se face cojii ca matreata si cad jos nu mai stiu ce sa fac. sunt efectiv iritat imi ditrug fata singur.Multumesc anticipat
0
11-11-2010, ora 23:36
SaM1
Nu este medic/terapeut
SaM1
si am observat ca dupa ce ma spal pe fatza parca mia dat cineva foc la fatza sunt rosu rosu de la ce oare sa fie asta?
0
12-11-2010, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la un medic Dermatolog
0
02-12-2010, ora 10:44
Gigipacpac
Nu este medic/terapeut
Gigipacpac
Buna ziua, am si eu o nelamurire mai mult decat o problema. Sunt baiat si imi apare o roseata in jurul nasului, mai exact in canalul ce desparte zona nazala de obraji si de aseamenea si deasupra mustatii. Pe obraji nu am nimic, pe frunte nimic, pe stern nimic, matreata nu am de 7 8 ani incoace, roseata nu ma mananca, nu ma ustura. Vreau sa precizez ca am folosit un sampon de la HS cu menthol care imi irita scalpul ingrozitor (dar nu facea matreata), l-am schimbat cu unul de la Oriflame tot cu menthol si din nou iritatii, apoi m-am reintors la HS dar de data asta am luat unul antidraft si iritatiile au incetat. M-am gandit ca roseata se poate forma in urma scurgerii samponului pe fata in timpul spalarii asa ca am avut grija sa nu las strop de apa cu sampon sa se mai prelinga pe fata, dar liniile rosii nu au disparut. In ultima vreme (2-3 ani incoace) am avut probleme cu cosurile, nu foarte multe la numar si am folosit sapun de la Dove la spalare. De la ce ar putea aparea liniile rosii, de la sapun sau de la sampon. Tin sa precizez inca o data, petele sunt sub forma unor linii rosii, nu m-au usturat niciodata de cand le am, nu m-au mancat niciodata, cateodata apar cosuri pe ele, nu fumez, nu beau, mananc multe fructe si legume, carne multa, lactate multe, dulciuri nu, fast food nu, chipsuri si bauturi carbogazoase nu, etnobotanice nu. Si inca ceva important, liniile rosii par sa se reduca in intensitate, dar apar in mod ciudat iar, deci trebuie sa fie ceva care sa le declanseze si eu in tot timpul asta sa imi fac rau singur. ASTEPT RASPUNS.
0
02-12-2010, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa te vada un medic Dermatolog...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: