rog sfatul unui medic

10-12-2008
licurici88
Nu este medic/terapeut
licurici88
buna.am fost la ginecolog si in urma unei analize la microscop a secretie vaginale mi-a spus ca am calpita micotica si mi-a dat tratament cu colposeptine si fluconazol.in primul rand vreau sa imi spuneti exact despre ce este vorba..am luato de undeva sau pur si simplu se face, se poate lua doar prin contact sexoal sau nu numai?si inca ceva peste tot pe unde am citit despre ovulele acestea colposeptine am vz ca majoritatea le-au luat dupa o cauterizare sau o rana pe colul uterin.Oare am asa ceva sau aceste ovule sunt administrate atat pt rani cat si pt secretiile neobisnuite.multumesc mult si astept raspunsul
1 comentarii
0
12-12-2008, ora 16:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
colpita micotica apare si prin transmiterea sexuala a micozei dar se poate lua si de la wc-urile publice, prin folosirea in comun a prosoapelor intime, imprumutul slipului de baie tratament prelungit sau in doze mari cu antibiotice pe un organism slabit obosit stresat cu imunitate scazuta, sau poate apare la pers obeze sau care folosesc contraceptive cu doze mari de estrogen. colposeptinul are in compozitie substante care actioneaza si asupra bacteriilor ce cauzeaza diverse scurgeri vaginale, dar care si refac troficitatea mucoasei genitale, deci e administrat si in infectii si in rani genitale. numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.