rog raspuns urgent

12-11-2012
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
De un an ma chinui cu dureri insuportabile si toti medicii zic ca sunt sanatoasa.
Iata simptomele:

- dureri zona lombara (durere, amorteala, taieturi ca de gheata)
- dureri articulatie coapsa stanga (durere, amorteala, taieturi ca de gheata)
- dureri ca o strangere cu o ghiara la piciorul stang; durerea se termina cu amorteala si intepaturile piciorului pana la slabiciunea piciorului

La ultima criza de durere am simtit in plus fata de cele scrise mai sus:
- dureri de burta (simt ca o piatra in mijloc in zona pelvina) in miezul noptii
- simteam ca mi s-a intarit tare si dureros toata zona dintre buric si coaste (cunva in dreptul stomacului sau al ficatului)
- senzatie de greata intensa
- nu mai simteam piciorul stang decat daca il strangeam tare
- intepaturi puternice in jurul buricului si la 2 degete sub buric

De la ultima criza am greata la orice miros si cam tot ce incerc sa mananc.
De atunci in fiecare seara simt umoare intepaturi in jurul buricului si in acelasi timp apar slabe senzatii ca ceva s-ar contracta si decontracta in zona pelvina... nu pot sa inteleg.

__

Analizele la sange si la urina sunt bune.
CT-ul zice:
* marirea lobului stang hepatic - medicul de familie, neurochirurgul si urologul zic ca nu e nici o problema si ca poate fi congenital
* neoarticulatie stanga L5 - neurochirurgul zice ca asta nu poate da dureri; in timp ec ortopedul zice ca daca asta da dureri nu exista nici un remediu (ca n-a murit nimeni din asta)
*dilatarea arterelor renale prehilar - urologul zice ca nu e nici o problema si ca poaet fi congenital
_

Cum rezolv situatia?
Durerile sunt atat de groaznice incat sunt in imposibilitatea de a ma ridica din pat zile intregi, nici sa mai muncesc nu am cum in acest ritm.

_
Multumesc!
4 comentarii
0
12-11-2012, ora 23:28
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la ce se refera neoarticulatie L5 stang? procesul transvers a vertebrei L5 atinge baza sacrului sau a cristei iliace?
daca da, se numeste sindrom Bertolotti care se manifesta printro durere puternica locala care iradiaza in membrul respectiv.
trebuie infiltrat aceasta neoarticulatie sub control Röntgen-TV. daca situatia se amelioreaza atunci de acolo vine problema.
rezolvarea este operativa, trebuie rezecata procesul transvers care este prea lung, operatie destul de complicata insa nu extrem de rara
0
13-11-2012, ora 20:12
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna ziua, din modul în care descrieţi simptomele înţeleg că este vorba de o sensibilitate crescută pentru îmbolnăvire. Nu contest o cauză somatică reală, dar atenţia acordată simptomelor şi tendinţa de a monitoriza orice modificare organică trebuie verificată din perspectivă psihologică.
Dacă aţi traversat o perioadă mai stresantă, sau dacă vă este teamă de consecinţele unui diagnostic, cereţi părerea unui psiholog avizat. În general simptomele fizice se tolerează mai uşor când există educaţia psihologică necesară.

Numai bine.
0
14-11-2012, ora 08:53
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
:) Multumesc domnul psiholog.
A existat o perioada forte stresanta cateva luni la debutul simptomelor insa avand in vedere ca durerile sunt groaznice si uneori nu pot misca deloc acel picior, nu il simt si cand isi revine eu raman tot optimista nu cred sa fie pe fond psihologic.
Dvs. vi se pare ca ma adresez des medicului? Scriu mai mult pe forum, cred ca este normal sa ma interesez de sanatatea mea, familia considerand chiar ca nu prea dau atentie sanatatii din moment ce am atatea probleme si nu merg al medic.
Familia este disperata in jurul meu cand ma vad ce patesc.
__

adamantium neoarticulatia L5 cu baza sacrului.
Noile analize arata peste limita: CA125; Leucocitele; Creatinina mica si frecvente Hematii in urina.
Asa aratau si vechile analize cu exceptia leucocitelor, atunci trombocitele erau crescute.


Astept in continuare pareri.
Multumesc tuturor.
0
14-11-2012, ora 15:56
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În regulă, dacă nu găsiţi o cauză în urma investigaţiilor, iar durerea persistă, vă sugerez să contactaţi şi un psiholog.

Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.