rog raspuns urgent

11-07-2012
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Extrag din rezultatul la Computer Tomograf ceea ce mi s-a parut a fi in neregula:
Va rog sa imi spuneti cam ce inseamna si cat este de grav.
Deasemeni sa imi recomandati un ginecolog foarte bun care sa ma trateze pentru a salva singurul ovar ramas.
celalalt ovar a fost extirpat la 16 ani avand in jurul lui un chist folicular de 10/10 cm diametru.
Acum am 27 ani. De 6 luni am dureri in burta care se intind pe picior. In aceleasi zone multe ace, gheata, strangere, amorteala, schiopatare. Crizele de durere sunt insuportabile si dureaza cate 1-2 saptamani apoi cateva ziel pauza si iar.
Am tensiunea 10 cu 5 acum. Ametesc imi vine sa vomit si de 2 saptamani am o stare confuza, nu mai gandesc ca inainte. Sunt foarte obosita de cand au inceput simptomele, noaptea ma trezesc de durere am frisoane, transpir si imi e frig. Urinez foarte des de mult timp. Cum beau un pahar cu apa in cateva minute nu mai pot tine si merg al baie.

Iata rezultatul CT:
Crestere in dimensiuni a zonei anexiale stangi 6/4, 7/2.95 cm cu multiple focare parafluidice in interior 14-15 U.H. cu angorjare vasculara si o priza de contrast poligonala in jurul unui focar de 1, 8 cm la polul intern.
Lama lichidiana in fundul de sac Douglas.
Incarcare iodofila neomogena la nivelul endometrului si mioemetrului fara evidentierea unor mase focale, cu aspect sters al conturului uterin la nivelul corpului si colului.
Masa polichistica la nivel anexial stang.
Iodofilie heterogena mioendometriala.
Hipertrofie de lob stang hepatic.Pancreas cu pozitie usor distorsionatadatorita disimetriei lobilor hepatici.
Configuratie anatomica particulata cu dilatarea arterelor renale prehilar cu usoara angorjare a emergentelor si traiect mai sinuos de partea dreapta unde axul vascular este mai scurt.

Restul aspectelor sunt in limite normale.
Ureea in sange este mare.

Rezultatul la analiza de sange la marker tumoral: CA 125 este 49.3.
Am fost la medicul ginecolog si mi-a spus intai ca totul est ein regula si ca computer tomograful e gresit, apoi a miscat sonda ecografica si m-a durut foarte tare asa ca a insistat si a zis ca exista o zona de 2.9 pe 2 cm de lichid foarte sensibil la atingere si mi-a dat sa fac analiza CA 125. Mi-a zis ca sunt suspecta de endometrioza si daca se confirma o opereaza de urgenta. Banuiesc ca se referea la lichidul din sac douglas vazut la computer tomograf.
Inainte de a vedea rezultatul analizei mi-a dat sa iau anticonceptionale karissa timp de 2 luni fara nici o intrerupere spunandu-mi 'sa vedem ce se intampla'.
Am insistat ca imi este foaret rau de la anticonceptionale dar a zis ca daca imi va fi rau mi le schimba imediat cu altele.
Mentionez ca menstruatia mea dureaza de multi ani doar o zi, imi vine intotdeauna regulat si ca durerile pe picior si in zona articulatiei si spate si fese nu sunt in perioada menstruatiei si nici a ovulatiei.
Ma gandesc ca este posibil sa fie endometrioza dar mi se pare ca nu a acordat suficienat atentie pentru a stabili un tratament, pentru a ma lasa sa ii spun ce simptome am sau ce ma doare (a zis ca nua re timp).

Imi este neclar de ce a zis ca totul este normal in rest daca computer tomograful a zis 'Crestere in dimensiuni a zonei anexiale stangi 6/4, 7/2.95 cm cu multiple focare parafluidice in interior 14-15 U.H' Neurochirurgul mi-a atras atentia ca 6/4, 7/2.95 este foarte mare si ca am ovar polichistic.
La ecograf nu a vazut nimic anormal.
Cine are dreptate?

Lichidul in sac douglas am citit pe internet ca poate fi dat si de afectiuni ale ficatului.

Medicul nu s-a uitat pe erstul rezultatelor.

Rog sa ma sfatuiti.
Este endometrioza? Este atat de dureroasa?
Poate fi tratata fara a induce artificial menopauza (anticonceptionale neintrerupte sau operatie)?
Rog recomandati-mi un medic bun
1 comentarii
0
12-07-2012, ora 15:28
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
chiar nu raspunde nimeni pe acest forum?
Analiza CA 125 a iesit valoare 49.2.
Medicul a dat verdictul: endometrioza.
Tratament: inducerea menopauzei artificiale prin tartament.

Cunoaste cineva alt tip de medicatie, fara a induce menopauza artificiala care am inteles ca deregleaza organismul si da si o serie de efecte secundare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.