rog raspuns urgent.balanita (cred)

11-02-2007
MMM
Nu este medic/terapeut
MMM
chiar nu exista un tratament sigur pt balanita eu am contactat-o de curand si nu as vrea sa ajung la alte complicatii..daca exista cineva la care a dat roade tratamentul rog mult sa explice sau daca e in masura cineva sa-mi spuna ce sa fac am inteles ca poate fii mai rau de la un tratament neadecvat dati-mi va rog un raspuns.sau exista un tratament pe baza naturista?
27 comentarii
0
11-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai facut 10 zile tratamentul cu Travocort?
0
12-02-2007, ora 00:00
MMM
Nu este medic/terapeut
MMM
am inteles ca tratamentul cu unguente poate fi dezastruos
mi-e frica sa nu evolueze in rau.rog raspunsuri daca s-a ameliorat la cineva si cum a facut.
0
12-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cine ti-a spus ca tratamentul cu unguente poate fi dezastruos?
0
11-03-2007, ora 00:00
mina
Nu este medic/terapeut
mina
salut
prietenul meu a fost diagnosticat cu balanita, dar din ce am mai citit si pe alte site-uri nu era asa de grav, in sensul ca arata doar ca un "penis uscat" ( cum zic multi ) nu il durea nu il ustura si nici nu avea mancarimi doar exista un mare disconfort.Ne-am speriat la inceput pt ca doctorita a spus ca se poate sa fie nevoie de circumcizie, dar sub nici o forma sa nu faceti asta pana nu urmati tratamentul cu strictete:
-spalaturi cu ceai de galbenele in fiecare seara si si stat un pic in ceai nu doar spalat repede( asta e ok si asa o data de doua ori pe luna )
- unguent sau crema TRAVOCORT
- antibiotice pe care nu pot sa le numesc pt ca oricum trebuie sa mergeti la un control si sa le prescrie doctorul
Acum sunt deja la 3 saptamani de cand a inceput tratamentul si e 90% OK
multa bafta
0
18-03-2007, ora 00:00
dale
Nu este medic/terapeut
dale
eu am aceasta problema de aproape 8 ani si nu am gasit un tratament 100% eficient. Mentionez ca am fost la la 3-4 doctori pana acum si mi s-au dat diagnostice diferite: prima data am luat tratament ptr. herpes genital, apoi dermatita de contact etc. Sincer dpdv psihic mi-a fost foarte greu si pot spune ca am fost nevoit sa refuz aventur sexuale din acest motiv. Diagnosticul de balanita candidozica mi l-a pus d-na doctor Thomescu de le Spit de boli dermato-venerice din Bucuresti. Tratamentul consta din aplicarea de Nidoflor si Reviken.dar dupa cca 3-4 saptamani problemele reapar. Cu sotia mea fac dragoste protejat...Nu stiu ce implicatii sunt daca se doreste un copil.
Daca aveti recomandari ptr. anumiti doctori dermatologi va sunt recunoscator daca puteti mentiona numele si orsaul unde pot fi gasiti.
0
26-03-2007, ora 00:00
mina
Nu este medic/terapeut
mina
pai nu stiu daca sunt eu in masura sa recomand pe cineva dar in timisoara sunt cam toti buni cica
sicer doctorita la care am mers noi a zis imediat circumcizie si nu a fost de acord dar a continuat cu strictete tratamentul si e ok
0
28-03-2007, ora 00:00
MMM
Nu este medic/terapeut
MMM
Mai puneti si voi comentarii daca ati mai progresat spre bine si ce ati folosit.sau vreun doctor bun.chiar asa nu se trateaza deloc?
ma ingrozesc de ceea ce citesc pe aici.eu am de vreo 2 luni dar nu-mi trece total si nici nu mai am curaj sa fac sex pt ca stiu ca se poate agrava in felul asta.
daca s-a mai ameliorat la cineva sau s-a tratat definitiv sa spuna ce a facut. eu sant plecat prin Spania si nu prea pot merge la doctor..asa ca mi-ar prinde bine niste sfaturi, dar cu adevarat bune
0
21-04-2007, ora 00:00
raduxzk2006
Nu este medic/terapeut
raduxzk2006
circumcizia este contraindicata. tratamentul este cu antibiotic, unguent steriodal, laser carbon sau altele, insa trebuie sa gasesti un medic competent, nu un vraci care face circumcizii.
circumcizia conduce la impotenta.
mai citeste aici cate ceva: (vezi pct 15)

http://www.circumcizia.org/mituri.html

http://www.circumcizia.org/impotenta.html
0
06-08-2008, ora 00:00
smoala
Nu este medic/terapeut
smoala
Pentru MMM eu am o balanita candidozica de 3 luni si nu am reusit inca sa scap de ea, am fost la un dermatolog medic primar, de altfel fiind si profesorul meu de dermatologie la facultate si mi-a prescris un unguent, mai concret:Lomexin si vreau sa zic ca nu am reusit sa ma vindec dar nici nu a evoluat mai mult, este in stare de latenta parca!!!.Foarte important in obtinerea unui rezultat bun si rapid este starea generala de sanatate, factorii imunologici si sa nu uitam ca daca esti o persoana care consuma alcool, fumeaza, bea cafele, sucuri mai ales cola si alimente condimentate toate aceste favorizeaza dezvoltarea ciupercii si tratamentul nu va mai fi la fel de eficient ca la o persoana care mananca sanatos.Un factor important este si starea armonioasa a paciebntului starea psihica.Asa ca este indicata o cura alimentata pentru rezultate bune si un tratament cu vitamine si hepatoprotectoare.
0
06-08-2008, ora 00:00
smoala
Nu este medic/terapeut
smoala
Foarte important de stiut este ca dupa spalarea reguinii afectate inainte de aplicarea unguentului prescris este inicat sa usuci pielea, sa o stergi cu comprese sterile apoi se apica unguentul, ciupercile se simt bine pe medii umede si intunecate.Este important sa te speli cu un sapun cu ph neutru sau alcalin, ciupercile dezvoltanduse bine pe un mediu acid.
0
26-01-2009, ora 20:48
jimmi24
Nu este medic/terapeut
jimmi24
Am si eu o problema de ceva timp cu balanita.Nu pot sa scap de ea;imi apare imi dispare nu stiu ce sa mai fac.am fost la 2 controale si mi-au dat unguente dar degeaba.Va rog frumos sa-mi da-ti un sfat, un tratament pentru ca este foarte neplacut.As vrea sa va mai intreb ceva?Este o boala cu transmitere?Trebuie sa mearga si prietena mea la un control?
VA MULTUMESC ANTICIPAT.ASTEPT UN RASPUNS.
0
08-03-2009, ora 16:53
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
cred ca o sa merg la UNGURI ca poate acolo gasesc un doc capabil.eu am fost la o gramada de doc pana sa ajung si la cei mai buni din timisoara CAIUS SOLOVAN, DARIE etc de la spitalul de pe marasti.ma intreaba doc SOLOVAN ce am luat, eu i-am spus; nidoflor, pimafucort, clotrimazol, travocort, triderm, etc +medicamente o gramada.el imi raspunde ca nu am luat nimic bun, fa spalaturi cu apa si bicarbonat si esti gata.am mai fost la el de 10 ori mai ca nu ma puneam in genunchi sa imi prescrie el crema minune sau tramentul cel mai bun.eu mergeam cu capul penisului rosu la el si el zice ca nu am nimic si imi da doar ceva banal ;apa cu bicarbonat.pe internet scrie ca balanita la barbati se manifesta si prin dureri sub forma de arsuri, poate nu la toti dar la mine asa este.eu ii spun ce simtome am si el imi spune ca am eu senzati in cap, da senzatii de scarba de tot ce xista doc, bine ca le dai bani si ei.domnule doc mai intra si pe internet sa vezi cati ne intrbam ce este de facut.voi faceti tot felul de sedinte, ar trebui sa fie un tratament universal nu sa incercam noi toate produsele din farmaci.
0
08-03-2009, ora 16:57
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
daca totusi afla cineva un tratament sau un doc bun.haideti sa ne ajutam reciproc ca doc astia sant doar dupa bani
0
05-05-2009, ora 04:23
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Buna ziua.Indraznesc cu o intrebare, poate voi afla un raspuns cat mai exact.Am avut acum doua saptamani o relatie sexuala neprotejata cu o fosta prietena.La o saptamana dupa asta mi-au aparut pe pielea de sub gland cateva bubite mici rosii cat varful unui ac iar glandul era putin iritat si aveam o senzatie de usoara usturime.Mentionez ca nu am mai avut asa ceva niciodata.Dupa o igiena stricta, bubitele au disparut la vreo 1 saptamana precum si mare parte din iritatie.Am fost totusi la un dermatolog care mi-a explicat ca nu este o boala venerica ci doar un herpes penian in remisiune si mi-a recomandat o crema dupa o formula pe care mi-a specificat-o pe o reteta.As dori sa aflu si parerea dumneavoastra.Am uitat insa sa intreb daca se adevereste ca am asa ceva, voi scapa vreodata de acest herpes si daca in viitor voi mai putea avea relatii sexuale neprotejate fara sa imi expun partenera la vreun risc.Va multumesc.
0
11-05-2009, ora 17:15
dan.grecu
Nu este medic/terapeut
dan.grecu
buna ziua ! am o problema...in zona preputului mi'au ieshit de cateva zile niste chesti ca niste negi...nu ma dor nu imi fac probleme urinarile sunt normale.as dorii un raspuns va rog. va multumesc !
0
17-05-2009, ora 05:00
dan.grecu
Nu este medic/terapeut
dan.grecu
buna ziua ! am o problema...in zona preputului mi'au ieshit de cateva zile niste chesti ca niste negi...nu ma dor nu imi fac probleme urinarile sunt normale.as dorii un raspuns va rog. va multumesc !repet. va rog sa'mi raspundetzi...
0
24-05-2009, ora 03:51
dan.grecu
Nu este medic/terapeut
dan.grecu
se poate raspunde la o intrebare ? va rog frumos ? verifica cineva acest site ?
0
03-06-2009, ora 14:54
dan.grecu
Nu este medic/terapeut
dan.grecu
cel mai aiurea site pe care l'am vazut...nu primeshti nici un raspuns...rusine!
0
13-06-2009, ora 21:38
alecs22
Nu este medic/terapeut
alecs22
buna seara, acum o luna de zile am fost diagnosticat cu balanita candidozica, mi-a fost prescrisa crema Biazol(10 mg/g)...urmez tratamentul cu strictete de o luna insa se pare ca situatia este in mare parte aceeasi...am avut vreo 4 zile in care parea ca se amlioreaza senzatia de usturime si roseata din jurul uretrei, insa simtomele au revenit cu aceeasi intensitate ca la inceput.Sincer nu stiu ce sa mai fac...ma afecteaza psihic, suferind si de psoriazis de vreo doua luni...va dati seama sunt la un pas de a merge la un cabinet psihologic!va rog din suflet sa-mi spuneti ce ash putea sa fac, merg din nou la medic, il rog sa-mi prescrie altceva...?va multumesc, sa aveti o seara frumoasa!
0
23-06-2009, ora 20:08
alecs22
Nu este medic/terapeut
alecs22
iau de o saptamana si nistatin coprimate 500.000 U.I. in paralel cu crema biazol...si azi am observat...cu groaza ash putea spune ca s-a extins f mult...inainte aveam doar zona din jurul uretrei rosie...acum mi -a estins pe tot capul, sincer nu stiu ce sa fac.merg maine la medic la un nou consult?va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat!
0
24-06-2009, ora 20:49
unicatu_bestialu
Nu este medic/terapeut
unicatu_bestialu
buna ziua de vreo 4 zile mi-au aparut la baza capului la penis niste bubite albe vreo 3-4 care sau spart si ma ustura tare cand ma ating ca sa ma spal va rog ajutati-ma macar cu un raspuns pt ca mi-e frica sa ma duc la doctor va multumesc cu respect
0
15-02-2010, ora 01:36
Claudyu93
Nu este medic/terapeut
Claudyu93
Buna ziua.Chiar asa nu vad si eu un comentariu in care sa zica cineva ca a reusit sa scape de balanita ? M-am dus la un cabinet privat si doctorul mi-a recomandat crema Lomexin, apa oxigenata, o pastila eritromicina la fiecare 6 ore, si sa pun 2 lingurite de bicabonat de sodiu in 1 litru de apa urmand sa fac spalaturi cu aceasta. La inceput toate bune insa la 3 zile dupa ce am incheiat tratamentul simptomele au reaparut chiar mai rau decat prima oara. Mentionez ca imediat dupa ce am terminat tratamentu am fost din nou la acel cabinet privat sa imi confirme daca am scapat sau nu de balanita. Va rog daca ma poate indruma cineva ce as putea face astept un raspuns eu si toti cei dinaintea mea care au probleme.. ms mult
0
15-06-2010, ora 08:50
szeged
Nu este medic/terapeut
szeged
pentru MMM, danielli si restul colegilor, am renuntat si eu la medicii timisoreni, dupa ce Dicu de la omnisan m-o distrus, m-am dat cu pimafucort si a explodat balanita...in prealabil, am fost la 5-6 medici credca, fiecare o testat pe mine tot ce se gasea in farmacie. nu stiu ce sa mai cred, nici unul nu are habar de cum sa trateze boala asta. intr-un final am fost la o clinica din Szeged, rezultatele s-or vazut din urmatoarea zi. acum is saptamana 3 de tratament, am luat un antibiotic timp de 10 zile si un unguent preparat in farmacie la unguri cu care ma ung dupa dus. in timpul dusului ma dau cu o alta crema, nu am voie cu sapun si sex doar cu prezervativ. rezultatele sunt f bune, nu mai am usturimi, etc...a ramas o zona rosie unde am avut rana, dar dispare de la o zi la alta. in momentul in care am ajuns la doctor, m-o dat cu o solutie rosie, un fel de pansament, care a persistat vreo 2 saptamanai, dar mi-o facut f bine. parerea mea e ca nu are rost sa va ma rugati de doctorii romani pe car eii doare la salata de noi si nu studiaza problema si sa mergeti la clinica asta. doctorita de-acolo (Dna Ildiko Szecsei) mi-o zis ca are cam 10 cazuri pe an, si la toate o avut succes tratamentul. am vazut la ei o alta abordare a situatiei decat la noi, am facut inclusiv ultrasunete la prostata sa vada dc e ok, i-am aratat vrafu meu de retete, rezultate de analize, etc. ar fi mai ok sa va faceti analizele la unguri, eu le-am facut in TM dar nu prea am incredere in ce zic astia ai nostri. acuma despre clinica, se Mediteam, 6722 Szeged, Petofi S. sgt. 39, -*. in caz ca nu stiti ungureste sau vreti sa fiti siguri ca va faceti programarea bine, cum ii si cazul meu, am apelat la Miklos Nagy, un asistent ungur ce vb romaneste si se ocupa de programari la mai multe clinici din Szeged (+36.303.330.391). intre in cabinet cu tine si cunoaste si termenii medicali, fiind din domeniu. omu asta ia 5 euro pentru programare si 25 de euro sa va plimbe pe la clinici, farmacii, sa traduca, etc. mie mi s-o parut ca m-o ajutat si nu i-am dat banii degeaba...nefiind asigurat, am mai dat vreo 250 de ron la clinica cu tot cu teste si o ora de consultatie. acuma puteti sa faceti cum vreti, dar sa stiti ca e o alta experienta la unguri, se ocupa altfel de tine. cu limba ii mai greu, dar dc stiti ungureste sau mergi cu Nagy va descurcati. va salut pe toti colegii suferinzi si tratati aiurea de medicii ghipsari si miserupisti de la noi, asta e inca un motiv ptr care o sa emigrez, cat mai curand sper :) PS: in caz ca nu intelegeti ceva sau mai aveti vreo intrebare, scrieti un reply la commentul meu.



(*modificat de administrator)
0
17-11-2010, ora 08:41
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
ne poti da mai multe detalii despre tratament, numele antibioticului, etc?
0
18-11-2010, ora 01:53
ovidiub06
Nu este medic/terapeut
ovidiub06
deci cred ca o sa merg si eu la ungurii pana la urma ca vad k doctorii din rom.nu stiu leacu la balanita si nici dak il stiu cred k nu vor s il spuna sa tot mergem la ei, de curand m-am convins de dr.caius solovan din tm, la el cum zicea colegu de mai sus, totul se trateaza cu spalaturi cu apa cu bicarbonat, am mai fost la dr.lucica grosu(grosu dermatology)am urmat un tratament de 1 luna cu clotrimazol, dermavent, diflazon care m-i la prescris:efecte de insanatosire=0!!!mai urmez ak un tratament daca nu da niki asta rod, n-am ce face, nu mai pierd timp si bani degeaba in romania, merg la szeged!!!!!!
0
18-11-2010, ora 10:17
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
si eu voi face la fel, am fost si la dr Darie care mi-a dat trimitere spre un psiholog care sa-mi scoata asta din cap, "ca eu n-am nimic, ca sunt sanatos tun, ca in viata intervin schimbari pe care trebuie sa le acceptam", nu accept nimic, eu stiu cum am fost si stiu cum sunt acuma, se zice ca tu esti doctorul tau ca te cunosti cel mai bine. Cand am vazut ca dr Darie imi scrie ceva pe un biletel am fost foarte bucuros, credeam ca in sfarsit imi prescrie ceva care sa ma ajute dar de fapt el imi scria numarul psihologului (daca vreti si aveti nevoie vi-l dau :)) ); sincer cred ca am incercat toate tratamentele din farmacii, creme, pastile, tratament homeopat, sunt satul. Mi-a aparut acum un an jumatate si ma tratez de un an si vreo trei luni si fara rezultat, cateodata se mai calmeaza altadata explodeaza
0
05-10-2011, ora 00:23
axxa2
Nu este medic/terapeut
axxa2
A mai fost cineva la Szeged? S-a vindecat cineva cu ceva de Balanita xerotica obliteranta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.