rog raspuns URGENT - explicatii rezultat COMPUTER TOMOGRAF PELVIS

07-07-2012
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Extrag din rezultatul la Computer Tomograf ceea ce mi s-a parut a fi in neregula:
Va rog sa imi spuneti cam ce inseamna si cat este de grav.
Deasemeni sa imi recomandati un ginecolog foarte bun care sa ma trateze pentru a salva singurul ovar ramas.
celalalt ovar a fost extirpat la 16 ani avand in jurul lui un chist folicular de 10/10 cm diametru.
Acum am 27 ani. De 6 luni am dureri in burta care se intind pe picior. In aceleasi zone multe ace, gheata, strangere, amorteala, schiopatare. Crizele de durere sunt insuportabile si dureaza cate 1-2 saptamani apoi cateva ziel pauza si iar.
Am tensiunea 10 cu 5 acum. Ametesc imi vine sa vomit si de 2 saptamani am o stare confuza, nu mai gandesc ca inainte. Sunt foarte obosita de cand au inceput simptomele, noaptea ma trezesc de durere am frisoane, transpir si imi e frig. Urinez foarte des de mult timp. Cum beau un pahar cu apa in cateva minute nu mai pot tine si merg al baie.

Iata rezultatul CT:
Crestere in dimensiuni a zonei anexiale stangi 6/4, 7/2.95 cm cu multiple focare parafluidice in interior 14-15 U.H. cu angorjare vasculara si o priza de contrast poligonala in jurul unui focar de 1, 8 cm la polul intern.
Lama lichidiana in fundul de sac Douglas.
Incarcare iodofila neomogena la nivelul endometrului si mioemetrului fara evidentierea unor mase focale, cu aspect sters al conturului uterin la nivelul corpului si colului.
Masa polichistica la nivel anexial stang.
Iodofilie heterogena mioendometriala.
Hipertrofie de lob stang hepatic.Pancreas cu pozitie usor distorsionatadatorita disimetriei lobilor hepatici.
Configuratie anatomica particulata cu dilatarea arterelor renale prehilar cu usoara angorjare a emergentelor si traiect mai sinuos de partea dreapta unde axul vascular este mai scurt.

Restul aspectelor sunt in limite normale.
Ureea in sange este mare.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul