rog o interpretare !

31-10-2011
roza2011
Nu este medic/terapeut
roza2011
REZULTAT:
Examenul RM nativ si postcontrast (coronal Tl, T2, STIR, sagital T2 si axial dual-
SPAIR, Tl, T2) evidentiaza doua adenopatii voluminoase latero-cervicale drepte, una localizata
in spatiul parafaringian si cealalta jugulara.
Cea din spatiul parafaringian drept, cu diametre de aproximativ 40/30/50 mm, este bine
delimitata, cu izosemnal Tl, moderat hipersemnal T2, comparativ cu tesutul muscular si
enhancement relativ omogen. Aceasta are efect de masa asupra orofaringelui si muschilor
prevertebrali. Mucoasa faringelui are aspect RM normal.
Adenopatia localizata mai superficial, jugulara dreapta, are dimensiuni de aproximativ
30/33/43 mm, cu contur imprecis delimitat posterior, unde vine in contact cu un lant ganglionar
cu dimensiuni mai reduse, dar cu acelasi comportament postcontrast.
Adenopatiile latero-cervicale drepte prezinta intens hipersemnal in secventa de difuzie.
Cateva adenopatii ovalare, omogene, cu diametrul maxim de 13 mm, submandibulare
stangi. Tiroida, glande parotide si submandibulare cu aspect RM normal.
CONCLUZII: Multiple adenopatii latero-cervicale bilaterale, cele mai voluminoase
localizate in spatiul parafaringian si jugular pe partea dreapta, cu diametrul maxim de 50
mm.


Puteti sa mi-l interpretati, va rog!
2 comentarii
0
31-10-2011, ora 11:03
Dr. Hănţăscu Ionuţ
ORL - Otorinolaringologie, Iasi
Dr. Hănţăscu Ionuţ
Buna ziua,
Ar trebui efectuate analize hematologice, consult ORL, hematologie, endocrinologie, boli infectioase. Cel mai bine ar fi sa va adresati la una din aceste specialitati pentru ca medicul repectiv sa dirijeze investigatiile necesare si sa poata pune diagnosticul in functie de rezultate. Poate fi nevoie, daca nu se evidentiaza o cauza a adenopatiilor, de o biopsie ganglionara pentru un examen anatomopatologic.
Ganglionii mariti (adenopatia) poate apare in boli infectioase, afectiuni hematologice sau neoplazice. Oricum, nu este ceva ce se poate neglija, sfatul meu e sa va adresati in cel mai scurt timp posibil la medic.
0
31-10-2011, ora 11:17
roza2011
Nu este medic/terapeut
roza2011
Am facut toate analizele enumerate mai sus, in plus s-au scos si cativa ganglioni laterocervicali pentru analiza (n-am inteles de ce nu i s-a scos nici unul din ganglionii foarte inflamati).Acum suntem in asteptarea rezultatului analizei imunohistochimica.
Sa ne asteptam oare la cele mai rele vesti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.