rog o explicatie la rezultatul testului Papanicolau urmator!

11-06-2007
gianyna
Nu este medic/terapeut
gianyna
" frotiu cu celule superficiale si intermediare cu nuclei mariti de volum ( de doua ori mai mari decat normal), celule endocervicale izolate si in grupuri cu CRT omogena. Fond inflamator moderat cu PMN dezintegrate si rare histioate. Bacili DODENLEIN prezenti. Diagnostic Citopatologic PAPANICOLAU 2-3. Bethesda ASCUS celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata."
Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Testul Papanicolau prezinta 5 clase de stadializare - de la clasa 1 (normal) la clasa 5 (celule potential canceroase). Clasa 2 -3 indica un aspect inflamator, adica o cervicita care nu s-a vindecat complet (lucru sugerat de prezenta globulelor albe tip PMN) si cu unele celule atipice. Bacilii Doderlein sunt in general prezenti in mod normal la nivelul mucoasei vaginale. Dupa efectuarea unui frotiu cito-bacteriologic (o lama care sa indice eventuala prezenta a unei infectii bacteriene) se face tratament cu ovule (eventual si antibiotic oral) conform antibiogramei, si se repeta testul Papanicolau la 3 - 6 luni. In mod normal, odata cu vindecarea cervicitei, clasa ar trebui sa devin 2 sau 1. Doar daca rezultatul nu se imbunatateste, medicul ginecolog poate recurge la cauterizare sau colposcopie si conizatie pentru a exciza zona inflamata. Sub supraveghere adecvata, un test Papanicolau clasa 3 nu trebuie sa va ingrijoreze, dar e obligatorie repetarea sa dupa tratament si apoi odata pe an.
0
10-09-2010, ora 11:46
jossy
Nu este medic/terapeut
jossy
buna ziua.sunt noua pe acest forum, v_as ruga foarte frumos daca mi-ati putea sa deslusesc acest rezultat de papanicolau.

diagnostic-endocervicita cu dusti nasoth(nustiu daca am scris bine, asa vad pe rezultat)

cII suparafete rare
intermediare numeroase
endocervicale depuse in palcente mici
micoza prezent( candida)

ce inseamna toate astea e grav?

mentionez ca ma 29 ani sunt mama la un baietel de 8 ani.
va multumesc mult pentru ajutorul dat.
0
01-10-2010, ora 05:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Frotiul indica o inflamatie cronica - acesti chisti Naboth - insa fara risc aparent de malignizare sau infectie HPV. In plus, pe langa tratamentul cervicitei trebuie tratata si Candida.
0
21-02-2011, ora 13:07
gatea
Nu este medic/terapeut
gatea
buna ziua, acum 2 sapt am fost la un control ginecologic. am facut eco abdominala si mi-a iesit k si colposcopie si a fost k. la pap mi-a iesit clasa 3.o fi ceva grav. am mai facut pap si acum 4ani inainte de a face bebe si a iesit 1.se poate sa fie gresita analiza?astept raspuns.
0
24-02-2011, ora 17:02
gatea
Nu este medic/terapeut
gatea
buna.ziua am facut pap si mi-a iesit urmatoarele
frotiu tip III B-Psugferand o leziune LG-SIL, prezente celule epiteliale grandulare cu anomalii tip AGC-NOS, frecvente PNM-rog repetare dupa tratament.
va rog frumos sa-mi spuneti ce inseamna.
sunt mama unui baietel de 3 ani si 5 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •