rog interpretare echografie mamara

19-02-2011
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Buna ziua, ma numesc Dana, sunt din Bacau si am 34 de ani. Azi mi-am facut o echografie mamara, deoarece zilele trecute am avut o usturime la nivelul sanului stang persistenta 2 -3 ore pe zi. Rezultatul de la ecografie este urmatorul:
1. Ambii sani - ecostructura predominant glandulara, fara formatiuni cu caracter tumoral
2. Ambele axile - adenopatii cu caracter benign.
Imi poate explica si mie ce semnifica acest rezultat? Multumesc si va doresc multa sanatate!
Dana
2 comentarii
0
19-02-2011, ora 21:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Stai linistita, nu-i nimic grav, poate s-au inflamat sanii si axilele pe fond hormonal. Repeta ecografia la 6 luni, dupa ovulatie. Poti consulta si un endocrinolog ca sa fii lamurita si linistita. Santate!
0
19-02-2011, ora 21:35
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Multumesc frumos de raspuns. Cu siguranta voi repeta ecografia la 6 luni. Anul trecut cand mi-am facut ecografie mamara, imi depistase 3 ganglioni limfatici scleroatrofici dimensiune 16 x 5, 9 x 5 si 7 x 4 la axila stg, iar la cea dreapta 1 ganglion 9 x 5 cu aspect normal. Nici atunci nu mi-am facut prea mari probleme deoarece imi spusese ca s-au format datorita epilatului cu ceara calda, si din cauza transpiratiei excesive.
Multumesc oricum de raspuns si va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.