rog interpretare analize urina

02-11-2007
alexandra stancu
Nu este medic/terapeut
alexandra stancu
densitate :1025
proteinurie: absent
glicozurie: 250 mg/dl
corpi cetonici :absent
urobilinogen: normal
bilirubina:absent
nitriti:absent
leucocite: absente
hematii:absente
absente epitelii plate, absenta flora bacteriana, relativ frecvent mucus
8 comentarii
0
02-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ati facut si o glicemie? Daca da, cum a iesit? Glucoza apare in urina in caz de diabet zaharat la valori ale glicemiei de peste 160 mg/dl sau in caz de diabet renal, afectiune congenitala ce afecteaza tubii renali care permit eliminarea glucozei prin urina (afectiune ce nu necesita tratament). Pentru a da de capat acestei probleme, repetati glicemia si sumarul de urina.
0
02-11-2007, ora 00:00
alexandra stancu
Nu este medic/terapeut
alexandra stancu
da, am facut si o glicemie care insa a iesit buna zic eu avand in vedere ca valoarea era situata undeva la jumatatea intervalului de referinta dat.sumarul de urina am sa-l repet saptamana viitoare...medicul de familie insa mi-a spus ca ar putea fi vorba si de o infectie urinara.este posibil ?.multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra atat de rapid
0
03-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
In infectiile urinare creste numarul de leucocite, insa glucoza nu apare in urina decat in cazurile descrise mai sus. Ramane sa repetati analiza pentru a vedea daca nu este vorba de o eroare.
Numai bine!
0
03-11-2007, ora 00:00
alexandra stancu
Nu este medic/terapeut
alexandra stancu
Multumesc frumos! La fel si dumneavostra, sanatate!
0
25-08-2008, ora 00:00
maxina
Nu este medic/terapeut
maxina
Buna ziua d-na doctor! Am probleme cu niste infectii urinare care recidiveaza, pana acum cateva luni i-mi iesea la urocultura bacilul e.coli; acum doua saptamani cand am repetat urocultura la Sanepid Pitesti( am incredere ca se lucreaza bine), mi-a iesit STAFILOCOCUL ALB>100.000germ./ml;
absenti fungi;
prezent sediment vizibil; f.f.f.frecvente celule epiteliale diverse, singulare si in platou; relativ frecventi urati amorfi; rare hematii, rare leucocite; prezenta flora bacteriana; ANTIBIOGRAMA: SENSIBIL:acid clavulanuc si amoxicilin;ceftriaxone;ceftazidine;tetraciclina;gentamicina; nu are rost sa va mai scriu la ce este rezistent. Am luat timp de 7 zile Augmentin(1000mg./12h) dar nu simt nici o imbunatatire, merg la fel de frecvent la toaleta si am jena usoara la urinat; in afara de asta timp de cateva zile am avut dureri mici la rinichiul drept, mentionez ca am mai avut probleme cu calculi renali, acum am doar nisip(ex.echo); urina are un sediment destul de pronuntat chiar si dupa tratament, este tulbure si se vede ca o ceata. Va rog din suflet sa-mi dati un sfat. Va multumesc!
0
03-10-2009, ora 00:33
sandrinela
Nu este medic/terapeut
sandrinela
Va rog sa ma ajutati!
Am facut sumarul de urina de 2 ori.
Prima- glucoza prezent
A doua- glucoza = 1+(5.6mmol/L)
- densitate =1030
- ph = 5.5
Glicemia din sange = 98 mg/dl
Este oare vorba de o forma de diabet, daca la ambele analize de urina mi-a iesit glucoza prezenta?
Multumesc!
0
06-10-2009, ora 16:20
sandrinela
Nu este medic/terapeut
sandrinela
Revin cu alte informatii!
Sumar urina facut la alt laborator: glucoza - negativ
- densitate = 1030
Glicemie din deget = 107mg/dl
Multumesc!
0
05-11-2009, ora 15:42
sabina dragan
Nu este medic/terapeut
sabina dragan
Buna ziua d-na doctor!
Am o fetita care la 8 luni a avut urmatoarele rezultate la analizele de urina:

Sumar de urina:
densitate 1010
ph 5, 5
proteinurie absent
glicozurie absent
corpi cetonici absent
urobilinogen normal
bilirubina absent
nitriti absent
leucocite 25/ul
hematii absent
Sediment urinar rare leucocite izolate, relativ frecventa flora bacteriana

Urocultura
mai mult de 100000 ufc E.coli /ml urina
+Antibiograma

Doctorul a interpretat ca este o infectie urinara si am tratat-o cu antibiotic branula.


Acum, fetita are 10 luni si au iesit urmatoarele analize :

Sumar de urina
densitate 1015
ph 5, 5
proteinurie absent
glicozurie absent
corpi cetonici absent
urobilinogen normal
bilirubina absent
nitriti absent
leucocite 25/ul
hematii absent
Sediment urinar rare leucocite izolate, relativ frecventa flora bacteriana

Urocultura
mai mult de 100000 ufc Klebsiella /ml urina
+Antibiograma

Nici la 8 luni, nici acum NU avem simptomatologie de infectie urinara (Nu are febra, varsaturi, lipsa poftei de mancare, urina urat mirositoare).

Inainte de inceperea oricarui tratament, eu am observat ca fetita este rosie la pasarica si am spalat-o 2 zile cu apa si bicarbonat, dupa care nu a mai fost rosie. La 2 zile dupa ce nu am mai spalat-o cu bicarbonat, am refacut examenul de urina si a iesit steril: sumarul se urina normal cu LEUCOCITE Absent, iar Urocultura sterila. Analizele sunt corecte, facute la acelasi laborator de acelasi asistent cunoscut. Probele au fost mereu recoltate acasa cu multa grija.REPET nu am facut intre timp nici un tratament cu antibiotic.
Tin sa mentionez ca eu o spal pe fetita la pasarica cu foarte mult sapun, chiar introduc sapunul si frec, exact cum ma spal pe mine.Am auzit la alte mamici ca nu ar fi prea bine, ca ii stric flora si ca o pot irita.Chiar plangea de cate ori o spalam atunci cand era rosie.Ce parere aveti?

Intrebarile mele sunt:
1)Este posibil sa nu fi fost decat o iritatie si nu o infectie urinara?
2)In ce conditii o iritatie la pasarica poate da anumite rezultate in urina (leucocite si bacterii) fara a fi vorba de infectie urinara?
3)Care trebuie sa fie numarul leucocitelor in urina pentru a indica intradevar o infectie urinara? Noi am avut doar 25/ul. Am inteles ca cei care au infectii, au leucocite in urina de ordinul SUTELOR (chiar si nitriti si proteinurie).Este adevarat?

Va multumesc foarte mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: