rog interpretare analize de dna doctor Frumuzache Iris

20-03-2010
mariana764
Nu este medic/terapeut
mariana764
Stimata doamna doctor vin cu o mare rugaminte a-mi interpreta aceste analize deoarece doamna doctor care mi le-a recomandat se intoarce din concediu la inceputul lunii aprilie.Si sint ingrijorata deoarece starea mea de sanatate se inrautateste de la o zi la alta si nici analizele nu sunt la valori normale
tsh-3, 888
dna-8, 9
hemoglobina-12, 3
hematocrit-40
nr.leucocite-10, 10
vsh-26-51
glucoza-94
creatinina0, 81
gpt transaminaza-21
fier-81
crp/latex-pozitiv
factor reumatoid-negativ

va multumesc din suflet
3 comentarii
0
20-03-2010, ora 21:37
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,

Este destul de greu de interpretat analizele in lipsa mai multor date, de aceea cel mai mult va poate ajuta medicul care va supravegheaza. Ce va deranjeaza, in ce sens va simtiti rau?
Nu stiu care sunt valorile normale date de laboratorul la care s-au lucrat analizele, ma refer la TSH si dna, de aceea ceea ce va spun acum este pur informativ.
TSH - ul este in limite normale, desi spre limita superioara. Daca pe analizele dvs este in afara intervalului de referinta inseamna ca aveti o usoara tendinta spre hipotiroidie, adica tiroida nu mai secreta o cantitate adecvata de hormoni din diverse cauze.
DNA, daca e vorba de anticorpi anti-DNA(ADN), o valoare pana in 10 se considera a fi normala (aveti trecute alte valori de referinta?), probabil ca analiza a fost recomandata pentru a depista o boala autoimuna (boala in care organismul sintetizeaza anticorpi impotriva propriilor structuri ducand la afectarea diverselor tesuturi).
VSH-ul, leucocitele crescute si CRP pozitiv ar putea sugera existenta unui proces inflamator in organism, fie e vorba de o infectie pe care trebuie sa o depistati, fie o boala autoimuna, reumatismala, boala inflamatorie cronica etc.
Restul analizelor sunt normale.
Trebuie sa faceti investigatii suplimentare in functie de simptomatologie pentru a depista cauza neplacerilor pe care le aveti. Din pacate imi este greu sa va spun mai multe lucruri pentru ca nu cunosc manifestarile pe care le prezentati.
Va doresc multa sanatate!
0
21-03-2010, ora 08:10
mariana764
Nu este medic/terapeut
mariana764
buna ziua
TSH-are ca valoare de referinta0, 4-4
DNA-20-negativ 20-25-incert 25-pozitiv
am dureri musculare si dispar numai atunci cind am ciclu menstrual
0
21-03-2010, ora 21:18
moca
Nu este medic/terapeut
moca
buna seara doamna doctor am si eu nevoie daca ma puteti ajuta sa imi interpretati cateva anlize leucocite 11673/mm hb 13, 3 hct37, 9% tr 267000/mm crp 89, 23 mg/l vreau sa mentionez ca ma doare foarte rau capu in zona frontala si am febra 38 Va rog din tot sufletul meu ajutati-ma!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.