rog interpretare analize

14-12-2011
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua,
Ma numesc Nusa, am 37 de ani.Va rog daca poate cineva sa imi interpreteze analizele de mai jos. Analizele mi le-a recomandat medicul de familie pentru ca am fost la el si si i-am spus problemele pe care le am( dureri ale degetelor de la maini cu amorteli in timpul noptii. A recomandat mai intai analizele suspectindu-ma de poliartrita sau artroza si apoi in functie de analize un computer tomograf pentru a vedea daca nu este cumva o compresie cervicala.
As dori sa va spuneti parerea cu privire la rezultatele analizelor pe care le voi da mai jos.
FIBRINOGEN 351; VSH 18; CALCIU 9; CREATININA 0.7; FIER 6.28; GLICEMIE 82; GOT(AST) 23; GPT(ALT)11; UREE SERICA 15;
IMUNOLOGIE: PCR MAI MIC DE 6;
FACTOR REUMATOID MAI MIC DE 8;
WBC 8.03; Neu# 4.06; Lym# 3.45; Mon# 0.46#; Eos# 0.06; Bas# 0.00; Neu% 50.5; Lym% 43; Mon% 5.7; Eos% 0.8; Bas% 0.0; RBC 3.90; HGB 12.0; HCT 35.9; MCV 92.1; MCH 30.8; MCHC 33.4; RDW-CV 14.7; RDW-SD 46.4; PLT 287; MPV 10.9; PDW 16.3; PCT 0.313.
Este ce a suspectat medicul de familie sau totul este de la coloana?
5 comentarii
0
14-12-2011, ora 15:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Leucocitele sunt cam multe si fierul mic (dar nu stiu valoarea data de laborator).
Amorteala poate fi de la cervicala, dar durerea la degete ar putea fi de la o infectie in corp.
Cel mai des da asa ceva o infectie vaginala cu e-coli, streptococ sau enterococ.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Nu se iau antibiotice oricum!
Altfel risti sa iei un antibiotic la care bacteria sa fie rezistenta.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
La urina ai facut analize - sumar de urina si urocultura cu antibiograma?
Daca simti ca nu urinezi bine (prea putin si des, simti o jena sau nu te poti tine), ar trebui sa le faci.
Vorbeste cu medicul care iti va da si un tratament in baza antibiogramei.
0
15-12-2011, ora 15:32
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
FIBRINOGEN 351 e bun ; VSH 18 cam mare arata fie o infectie fie anemie; CALCIU 9 bun, ; CREATININA 0.7; FIER 6.28 mic(de fapt e 62.8 si ar trebui sa fie intre 50si140 adica ar trebui sa iei fier); GLICEMIE 82 buna; GOT(AST) 23 bun; GPT(ALT)11 bun; UREE SERICA 15; buna
IMUNOLOGIE: PCR MAI MIC DE 6; bun
FACTOR REUMATOID MAI MIC DE 8; bun
WBC 8.03 in limite ; Neu# 4.06 ok; Lym# 3.45 ok; Mon# 0.46ok#; Eos# 0.06ok; Bas# 0.00??????? Neu% 50.5;ok Lym% 43cam sus( ai avut o infectie sau sunt mai mari ca dimnesiune); Mon% 5.7ok; Eos% 0.8(infectie?) ; Bas% 0.0??????; RBC 3.90 mici=anemie ; HGB 12.0=pe limita inferioara=anemie; HCT 35.9sub limita inferioara anemie
; MCV 92.1; MCH 30.8; MCHC 33.4; RDW-CV 14.7; RDW-SD 46.4; PLT 287; MPV 10.9; PDW 16.3; PCT 0.313. +

Una peste alta pare a fi o mica anemie lipsa de fier.Buun apoi amortelile si ametelile da pot fi date de o problema cervicala.Fa si tomograful ca e mai bine.Nu te panica ca nui nimic grav pana aici,
0
15-12-2011, ora 20:40
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Va multumesc din suflet pentru raspuns
0
04-05-2012, ora 21:47
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna seara,

Am facut o examinare RMN coloana lombara si diagnosticul este:
- deshidratarea discurilor intervertebrale L4 si L5 cu reducerea inaltimii lor
- modificari de semnal osos de tip generativ grasos ( Modic 11) la nivelul platoului vertebral inferior L5;
- mic hemangion vertebral L2;
- mica hernie discala mediana subligamentara L3 ce amprenteaza sacul dural, fara conflicteevidente IRM;
- mica hernie discala mediana L4 ce amprenteaza sacul dural pe linia mediana cu contacte discoradiculare cu radacinile L5 la emergenta din sacul dural bilateral.
Poate cineva sa imi interpreteze acest diagnostic? Ce este acela hemangion? Se pune problema unei interventii chirurgicale?
0
11-05-2012, ora 21:57
BLUR
Nu este medic/terapeut
BLUR
Buna seara! Din cate observ postarile pe care le aveti depasesc cu putin un an. Sunt aici sa primesc un raspuns la o intrebare care ma macina oarecum. Am sa incep cu inceputul si nu am sa ma abat de la subiect doar ca vreau sa incep cu un scurt istoric. In urma cu ceva vreme mai exact in jur de 2 luni am facut o faringoamigdalita venita pachet cu un ganglion submandibular inflamat, infectia am tratat-o cu klacid, metronidazol si un antiimflamator. Problema a aparut ulterior (candida bucala), bineintels am facut exudat - candida a iesit prezenta deci nu sunt omul cu argumente fara dovezi cam asta e si meseria mea de baza. Acuma revenind la subiectul forumului am o mica problema si as dorii un raspuns. Nici ganglionul respectiv nici candida nu le am eliminat. Am facut Hemoleucograma si VSH, presupun ca daca era posibila o infectie cu HIV in stadiul de dezvoltare al candidei bucale si al inflamarii ganglionilor undeva pe la limfocite sau trobocite ar fii existat niste modificari. Astept un raspuns profesional! Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.