rog interpretare Papanicolau

29-01-2008
rami29
Nu este medic/terapeut
rami29
Am facut pina acum 2 teste Papanicolau, rezultatul fiind de fiecare data tip II. Am repetat anul acesta, iar rezultatul este unul interpretativ, motiv pentru care va rog mult sa mi-l explicati. Va reproduc explicatia: Notam absenta pe frotiu a celulelor cilindrice endocervicale si metaplazice. Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare. Notam prezenta de scuame de keratina anucleate, izolate si in placard. Concluzie: Frotiu negativ pentru o leziune interepiteliala sau maligna. Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip hiperkeratozic. Va multumesc anticipat pentru promptitudine.
33 comentarii 12 Înainte ›
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Rezultatul e bun, insa clasa e greu de apreciat - probabil I-II. Rezultatul destul de detaliat indica absenta celulelor metaplazice (adica a modificarilor mucoasei colului uterin intalnite in cervicitele cronice). Celulele malpighiene sunt celulele epiteliului scuamos stratificat normal intalnit la nivelul colului uterin (spre deosebire de celulele cilindrice intalnite in mod normal la nivelul mucoasei uterului).
Scuamele de keratina indica o ingrosare a epiteliului, probabil ca urmare a unei cervicite mai vechi care s-a vindecat.
0
04-02-2008, ora 00:00
rami29
Nu este medic/terapeut
rami29
Va multumesc pt raspunsul prompt si explicit.
0
27-03-2009, ora 19:34
blidariu loredana
Nu este medic/terapeut
blidariu loredana
Am facut testu papanicolau si asi dori o explicatie pt diagnosticul clinic:EXOCERVICITA si pentru diagnosticul HISTOPATOLOGIC:
Frotiu conventional, bogat celular, adecvat pt interpretare, constituit din celule superficiale si intermediare mari si mici izolate si in placarde, rare celule endocerviacale, celule de metaplazie scuamoasa matura si imatura izolate si in grupuri, cu nuclei usor variabili ca forma, uni mariti in volum, foarte fregvente polimorfonucleare neutrofile cu nuclei lizati, histiocite, citoliza bacteriana moderata.
Flora microbiana:bacili DODERLEIN;coci numerosi.ASCUS, posibila reactiv CII/III.Astept raspunsul dmv cu nerabdare si va multumesc
0
28-03-2009, ora 20:36
jurconi ramonna
Nu este medic/terapeut
jurconi ramonna
Am facut testu papanicolau si asi dori o explicatie pt diagnosticul clinic :COLPITA si pt diagnosticul HISTOPATOLOGIC :
Frotiu conventional, bogat celular, adecvat pt interpretare, constituit din celule superficiale si intermediare mari si mici izolate si in placarde, discret halou clar perinuclear concentric, rare celule de metaplazie scuamoasa, foare frecvente polimorfonucleare neutrofile cu nuclei lizati histiocite, citoliza bacteriana moderate.
Flora microbiana:bacili DODERLEIN:coci banali.
Numerosi spori de Candida albicans.
Negativ pt leziuni intraepiteliale sau maligne.
CII-proces inflamator
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dmv
0
22-04-2009, ora 09:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Loredana- exista semne ca cervicita a detrminat modificari ale celulelor mucoasei cu risc - aveti nevoie de colposcopie, cauterizatie si repetarea testului la 3 luni.
0
22-04-2009, ora 09:01
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru ramona - evorba de o infectie cervicala care setrateaza de obicei cu ovule care au in combinatie antibiotic si un agent antimicotic pentru Candida.
0
12-11-2009, ora 09:21
carmend
Nu este medic/terapeut
carmend
Rog interpretare Papanicolau
Diagnostic clinic : Colpita
Examen citologic : 2 fronturi
Frontiu conventional, bogat celular, adecvat pentru interpretare, constituit din: celule epiteliale scuamoase, superficiale si intermediare etalate in plancarde si izolat, rare celule superficiale cu nuclei usor mariti in volum discret hipercromi. Celule epiteliale binucleate, unele celile superficiale cu halou clar perinuclear. Celule epiteliale glandulare endocervicale. Celule epiteliale metaplazice de tip scuamos matur si imatur frecvente. Granulocite neutrofile numeroase. Histiocite. Citoliza moderata. Flora bacteriana : bacili Doderlein, coci numerosi
Concluzie : CII/ CIII ASCUS, posibil leziune reactiva
0
16-01-2010, ora 19:58
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
In luna martie 2009 am facut testul babes si concluzia;celule glandulare atipice-AGCde tip endocervical.Mi s a recomandat colcoscopie testare hpv si biopsie.Am facutCOLPOSCOPIE si biopsie.La rezultatul de la biopsie mi a iesit displazie si mi s a propus amputatie de col.In luna iulie am repetat testul babes ;concluzie frotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si rezultatul la HPV nedetectabil si mi recomanda repetarea examenului la 4-6luni frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificarireactive citoplasmatice-vacuole granule minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asciate cu o inflamatie nespecifica. sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.MI SA RECOMANDAT TRATAMENT CU CERVUGID. in luna decembrie am repetat testul babes concluzie;frotiul actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Modificari celulare reactive non neoplazice de tip hiperkeratozic.Mi se recomanda continuarea supravegheriimedicale a coluluicu repetarea examenului citologic exo/endocolpeste 6 lunisi a endometrului in conformitate cu indicatiile clinice.As vrea sa stiu mai este rana pe col?ar trebui sa ma operez sau sa urmez recomandarile ?mai fac tratament cu o cutie de cerviron recomandat de medic care mi aspus ca totul e in regula ne vedem peste 6 luni
0
16-01-2010, ora 19:59
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
mai am rana pe col?
0
21-01-2010, ora 23:23
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Uneori, o leziune cervicala regreseaza sub tratament medicamentos, mai ales daca nu e vorba de infectie cu virus papiloma, HPV. Insa, daca a existat o leziune suspecta, testul Papanicolau e bine de repetat la 3 luni.
0
18-04-2010, ora 13:45
lydia
Nu este medic/terapeut
lydia
rog interpretare rezultat biopsie
cervicita cronica cu aspect histopatologic de remaniere nespecifica (keratoza cu parakeratoza) papilomatoasa si zona limitata de metaplazie scuamoasa matura.
0
23-04-2010, ora 20:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este vorba de o inflamatie veche, cu modificari celulare, dar fara aspecte de displazie, adica fara risc cancerigen - oricum de obicei trebuie urmarita pana la vindecare.
0
10-05-2010, ora 21:29
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
VA MULTUMESC FRUMOS.VA DORESC SANATATE SI DVS
0
09-06-2010, ora 21:15
marimari
Nu este medic/terapeut
marimari
va rog din suflet daca ma puteti ajuta.poate nu am scris unde trebuia.mama mea are o secretia mamara de foarte mult timp.acum cativa ani si-a facut niste analize si parea totu ok.ca un mic chistulet.acum ii curge incontinuare.a recoltat o lama pe care a dus-o la synevo.rezultatul a fost : frotiu realizat din secretie mamara caracterizat microscopic prin prezenta de scuame anucleate.Neconcludent pentru diagnostic. Imi puteti explica ce inseamna?
Va multumesc anticipat ! Va rog sa ma ajutati!
0
05-07-2010, ora 09:02
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Secretia mamara nu indica nimic tumoral - ar trebui facuta dozarea prolactinei si un consult endocrinologic.
0
15-07-2010, ora 23:48
Adriana T
Nu este medic/terapeut
Adriana T
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o interpretare Papanicolau, desi se aseamana cu rezultatele postate mai sus de alte paciente, totusi nu sunt sigura de interpretare -

Frotiul comportă celule malpighiene superficiale şi intermediare fără anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale. Concluzie: Frotiu actual negativ pentru o leziune intraepitelială sau malignă.

Totusi prezenta celulelor endocervicale chiar daca sunt normale inseamna o inflamatie? Ce fel de Papanicolau este I sau II ? Va multumesc
0
27-10-2010, ora 11:28
eli123
Nu este medic/terapeut
eli123
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu interpretarea unui rezultat papanicolau.
Specimen satisfacator pt.evaluare:CE prezente
Parabazele, bazele:relativ frecvente izolate placarde mici
Celule epiteliale cilindrice frecvente placarde mici, mari
Celule metaplazice rare
Polinucleare neutrofile frecvente +p
Flora microbiana mica
Celelalte (candida.)absent
Concluzii:Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia si atrofia.
Va multumesc din suflet.Sa va ajute Dumnezeu, multa sanatate pentru noi si toata lumea acum si intotdeauna
0
27-10-2010, ora 15:18
bonea
Nu este medic/terapeut
bonea
va rog sa ma scuzati daca va deranjez mama mea a vacut analiza ca 125 antigen tumoral si ia iesit 51.8 nea speriat ca are cancer de oarece ave probleme ganitale ai febroarie in urma unui ecograf ia spus ca are 2 chisturi si uter fibramatos dansa are 52 ani si de 6 luni a intat la menopauza am sunat ginecologul dansei si ainternato de urgenta ia loat analize si ia facut ecografia nu ia mai iesit chisturi si fibronul ia zis ca sa inceput sa de inapoi dar in schimb ia gasit o infectie la rinici si are vsh marit 51.. testul papanicolau ia iest bine doc a zis ca nu ie vorba de cancer dar va rog sa ma ajutati cu unraspuns este grav daca ia iesit 51.8 este din cauza infectiei sa are vrun cancer in alta parte va rog astep raspuns MULTUMESC
0
22-12-2010, ora 08:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
VSH-ul este mare din cauza infectiei urinare, daca papanicolaul e bun nu exista risc de cancer uterin, iar fibromul nu se malignizeaza.
0
03-02-2011, ora 15:59
didumi
Nu este medic/terapeut
didumi
Buna ziua!
Am rugamintea sa-mi interpretati rezultatul secretiei la sani.Am un nodul la sanul drept de 1 cm, adenifibrom, depistat de circa 4 ani si urmarit.Acum am fost la control si am si o secretie, rezulatul fiind urmator: la dr: foarte rare celule spumoase si scuame anucleate, iar sanul stg alcatuit din celule spumoase, mucus(dc am inteles bn) si scuame anucleate. mentionez ca mi-am facut inainte de acest control, analizele penteu glanda tiroida si mi-ai iesit bune.

Iar o prietena a fost operata acum cativa ani de adenofibrom si i-a aparut altul.Are secretie la un singur san cu rezultatul urm: alcatuit din numeroase celule spumoase, mucus, nuclei denudati, fibrina.

Multumesc anticipat!
0
07-05-2011, ora 09:50
anniero
Nu este medic/terapeut
anniero
Va rog sa imi interpretati testul Papanicolau:Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice-vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Notam prezenta de scuame keratinizate cu nucleu picnotic si scuame de keratina anucleate, izolate si in placard.
Frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia, de tip parakeratozic si hiperkeratozic.

Testul l-am facut din cauza ca la o consulatie a fost observata o rana pe col.Dupa venirea rezulatului mi s-a prescris polygynax, colpotrophine si viviflor.De asemenea mi s-a spus ca am o vaginita.Ce nu am intrebat eu este ce fel de vaginita si daca trebuie tratat si partenerul?Adica daca poate si el sa aiba aceasta infectie.Nu as vrea sa fac tratamentul sa tratez rana aceea sa scap si de infectie si apoi sa ma reinfectez din cauza ca am transmis-o si partenerului.Daca partenerul trebuie sa urmeze tratament in ce consta acesta?
0
13-05-2011, ora 11:26
deea123
Nu este medic/terapeut
deea123
Buna ziua,

Am facut un test Babes- Papanicolau si la celule endocervicale este bifat "absente". Am discutat cu un doctor care mi-a spus ca aceste celule ar trebui sa fie prezente in cazul acestei analize. Nu gasesc nici o informatie concludenta pe internet si ma intereseaza daca este obligatoiru ca aceste celule sa fie prezente (daca testul este gresit). Multumesc
0
30-06-2011, ora 16:40
oanytoma
Nu este medic/terapeut
oanytoma
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea testului Babes Papanicolau
Valoare diagnostica a frotiului:satisfacator pt evaluare.Frotiu neg.pt.leziune intraepiteliala sau maligna.
0
30-06-2011, ora 16:46
oanytoma
Nu este medic/terapeut
oanytoma
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea testului Babes Papanicolau
Valoare diagnostica a frotiului:satisfacator pt evaluare.Frotiu neg.pt.leziune intraepiteliala sau maligna.
Infectii cu:flora microbiana nespecifica bacilara.
Modificari reactive ale celulelor epiteliale scuamoase si glandulare asociate cu inflamatia usoara.
Descriere citologica:Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare plate sau partial plicaturate eozinofile, cianofileintegre sau cu modificari reactive, dispuse in placarde sau izolate.Celule din zona de transformare izolate sau grupate cu modif.reactive.
Celule glandulare endocervicale izolate sau grupate dispuse in placarde cu volum si forma variabila.
Exsudat inflamator redus cantitativ reprezentat de PMN integre si alterate detritusuri celulare, mucus, fibrina.
Diagnostic:Modificari reactive celulare asociate cu inflamatia nespecifica usoara.

Va multumesc mult
0
26-07-2011, ora 11:49
1985maria1985
Nu este medic/terapeut
1985maria1985
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea testului Papanicolau
Frotiul prezinta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Notam prezenta de scuame keratinizate cu nucleu picnotic si scuame de keratina anucleate, izolate si in placard.
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip parakeratozic si hiperkeratozic.
Va multumesc mult.
Maria
0
17-11-2011, ora 14:31
zoyatasente
Nu este medic/terapeut
zoyatasente
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea testului Papanicolau
Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari celulare reactive asociate inflamatiei.
Coci si fungi cu morfologie sugestiva pentru specii de Candida.
Multumesc, Jenny
0
18-02-2012, ora 14:14
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
buna ziua doamna dr am facut si eu o conizare si rezultatul este : endocol+endometru= cheaguri mucus scuame anucleate endometru de faza proliferativa. apoi ERAD- cervicita cronica glandulo chistica polipoida cu edem si hiperplazie vasculara, displazie simpla si moderatacin1-cin2 dezvoltata pe fondul unei proliferari papilomatoase plane asociata cu acantoza si parakeratoza dr nu prea ma lamurit a zis numa ca poate fi un hpv si ca pana peste 3 sapt sa iau ovule feminella hyallosoft apoi cand termin sa pun feminella vagi c 1 seara iar cand termin si aceasta cutie sa pun alte ovule viviflor iar apoi sa fac si hpv tipare am 31 de ani si nu am copii.la un asa diacnostic mai pot face copil?? astept raspuns va multumesc
0
22-02-2012, ora 20:37
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
Buna ziua, am 17 ani si am facut un test papanicolau, imi poate spune cineva daca este bun?
I.Modificari celulare benigne:
1.Infectii: bacterii
II.Anomalii celulare:
este ingrosat(nu bifat)HPV si adecarcinom
III.Evaluare Hormonala:
Aspect normal compatibil cu varsta si anamneza
Caracterizare generala:
Modificari celulare benigne

Diagnostic citologic:Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligna

Descriere citologica:Frotiu constituit din celule exocervicale superficiale si intermediare, celule endocervicale, nuclei mucus, rare PMN, flora nespecificata.

Recomandari:de urmarit evolutia.

Multumesc frumos :*
0
26-02-2012, ora 17:51
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
buna ziua in urma unei conizatii de col rezultatul morfologic este; endocol+endometru= cheaguri mucus scuame anucleate endometru de faza proliferativa. apoi ERAD- cervicita cronica glandulo chistica polipoida cu edem si hiperplazie vasculara, displazie simpla si moderatacin1-cin2 dezvoltata pe fondul unei proliferari papilomatoase plane asociata cu acantoza si parakeratoza. imi puteti spune daca este bine sau nu?
0
20-12-2012, ora 23:54
doranda
Nu este medic/terapeut
doranda
Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti ce anume semnifica rezultatul Pap-ului si anume:
**Notam prezena de scuame keratinizate cu nucleu picnotic.
**Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip parakeratozic.
Mentionez ca anul trecut am avut o interventie ERAD pentru displazie

Examenul secretiei vaginale e normal: flora fara semnificatie patogena, levuri necrescute la 5 zile in secretia vaginala, trichomonas absent, dar...sunt prezente frecvente PMN
**De unde apar aceste PMN? E necesar tratament medicamentos?
Aceste examene sunt de acum 2 saptamani

Mentionez ca acum aproximativ 3 saptamani ecografia pelvina a identificat o reactie inflamatorie la nivelul ovarelor pe care am tratat-o cu antiinflamatoare.

Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •