am o problema cu gatul de ani de zile

24-03-2009
mitas_sava
Nu este medic/terapeut
mitas_sava
am o problema cu gatul de ani de zile adica simt tot timpul ceva in gat pana adorm, anul asta am facut urmatoarele analize:aslo, proteina c reactiva, hemograma cu formula leucocitara, tranzit baritat pentru reflux, radiografie saf si exudate din faringe, nas si limba., si au iesit urmatoarele rezultate necorespunzatoare;neutrofile 43.4, exudat lingual -cultura fungi prezent am facut tratament dupa care am repetat examenul si nu a mai iesit nimic, la safmi-a iesit sinuzita dreapta, la bariu inceput de reflux si gastrita.ce ma sfatuiti in continuare ca nu mai pot!multumesc anticipat!
10 comentarii
0
24-03-2009, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea inteleg intrebarea.
pentru Sinuzita se face tratamenmt serios la ORL.. inclusiv cu Punctii daca este cazul.
Pentru reflux se face tratament la Gastrologie .. si se tine regim alimentar foarte strict!
pROBLEMA CU GATUL POATE FI.. SI DE LA PUROIUL DE LA SINUZITA CARE SE SCURGE IN POSTERIOR, SPRE GAT.
SI DE LA rEFLUX!
te duci la medici.. si faci tratamentele serios si complet!!!
0
09-04-2009, ora 13:54
mitas_sava
Nu este medic/terapeut
mitas_sava
d-le doctor!am facut si tomografie la cap si gat si mi-a iesit sinuzita maxilara dreapta cu mucoasa ingrosata, am fost la dr orl si mi-a dat urmatorul tratament:cipiranol, rinocort, omeran, hexolete, dar degeaba tot degeaba, tot simt ceva in gat.mentiionez ca, capul nu ma doare, nu am temperatura dar in gat pe cerul gurii am o secretie albicioasa care cand o elimin este galben verzuie, iar faringele cred este rosu.multumesc pentru deranj, ce ma sfatuiti sa fac in continuare, deja este enervant..dr orl la care am fost mi-au zis sa stau linistit ca nu e ceva grav dar va dati seama cum ma simt cu senzatiaaceea in gat e ceva insuportABIL.recomandarea de la ct a fost o laringoscopie la baza limbii.
0
09-04-2009, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sinuzita este numai.. congestiva,.. cu mucoasa ingrosata.. si fara secretii purulente.. nu e cazul de punctii.
cred ca foarte mult o sa te ajute daca o sa.ti procuri un aparat pentru aerosoli !
pana atunci..potiface Inhalatii.. acasa.. cu ceai de musetel.. in care adaugi INHALANT 4-5 pic la sedinta!
cu acel ceai..dupa ce se raceste poti face gargara !
si ai foarte mare grija la regimul alimentar.. Nici un Omeran.. sau alt preparat.. nu o sa.ti stopeze refluxul esofagian.. daca nu tii regim.
fara acru, acidulat si condimentat!
cand ajunge acidul gastric din stomac in faringe.. arde mucoasa.. care se inflameaza si produce acea secretie vascoasa care te deranjaza... !
0
10-04-2009, ora 09:21
mitas_sava
Nu este medic/terapeut
mitas_sava
multumesc de raspuns d-le dr!as vrea sa va intreb ce substante sa folosesc la aparatul cu aerosoli si ma gandeam sa merg la un doctor homeopat si sa fac si niste sedinte de laserterapie pentru aceste simptome.
0
10-04-2009, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este o idee buna.. tratamentul homeopat si local laseroterapia!
in apartul de aerosoli..se adauga cate 0.5 ml. de ser. fiziologic+ dexametazona+ ACC !
0
29-06-2009, ora 00:41
Raya
Nu este medic/terapeut
Raya
Buna seara D.nul doctor va rog mult sa-mi dati un raspuns daca se poate Sotul meu are o sinuzita veche. In aprilie a fost la medic si i-a dat urmatorul tratament: ampicilina injectabil 30 bucati movalis flonidan si niste picaturi. Dupa tratament acuza inca dureri sub ochiul drept maxilar si langa nas care nu cedau decat cu calmante depon - paracetamol si dupa ce punea picaturi in nas si i se desfunda nasul picaturi Otrivin Suntem in strainatate si aici e mai dificil sa umbli la spitale doctori. Deobicei noaptea il doare cand sta culcat. Dar aceasta nu e singura problema. De ceva timp nu poate inghiti simte niste bale gelatinoase in esofag care nu lasa mancarea sa se duca si care ii provoaca voma mai pe scurt un fel de reflux esofagian care se produce aproape in fiecare zi. Daca mananca incet si alimente moi si alunecoase nu vomita. Dar sunt momente cand si apa nu poate sa inghita. Este un adevarat chin si noi banuim ca ar fii de la sinuzita pt ca de la stomac nu are nici o simptoma si simte ca totul se intampla in esofag de la secretiile astea gelatinoase. Posibil sa fii facut o candidoza esofagiana din cauza antibioticelor Si aici in Grecia a luat de vreo 3 ori Augumentin in speranta ca vor ceda durerile. Va rog mult spuneti-mi daca aceste secretii gelatinoase care ii ingreuneaza inghititul si ii provoaca voma sunt din cauza sinuzitei si ce sa facem. Multumesc anticipat si astept un raspuns O seara placuta
0
30-06-2009, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. simptomele descrise sunt caracteristice unei patollogii mult mai grave a esofaglui. trebue urgent sa faceti un TRanzit baritat esofagian... si o Radiografie SAF Va recomand sa nu amanati investigatiile
0
30-06-2009, ora 23:24
Raya
Nu este medic/terapeut
Raya
Am fost aseara la urgenta - ORL, a facut radiografie la sinusuri si doctorul a zis ca nu are sinuzita ci rinita dupa ce l-a controlat in nas si gat. In tara cand am fost de pasti ni s-a spus ca are sinuzita. I-am explicat exact simptomele cu secretiile ca gelatina si ne-a zis ca sunt de la rinita. Nu stiu ce sa mai cred. I-a dat un antibiotic si picaturi de nas/ 2tipuri apa de mare si inca ceva. Credeti ca nu ar fii rinita El zice ca se simte putin mai bine. Nu stiu ce sa zic. Ce ma sfatuiti Sunt speriata Va multumesc anticipat Astept raspuns urgent
0
01-07-2009, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti tratamentul 5 zile si mergeti inapoi la acelas medic la control. asta este cel mai corect. daca nu o sa.i treaca.. si n.o sa poata inghiti incontinuare.. insistati sa.i investigheze esofagul.. o endoscopie.. sau tranzit baritat
0
01-07-2009, ora 23:47
Raya
Nu este medic/terapeut
Raya
Multumesc mult, asa vom face. Deja se simte mai bine dupa 2 zile de tratament, i se curata faringele- esofagul se rup flegmele- balele si inghite mai bine cand mananca.I-a dat un antibiotic Zinadol 500mg si picaturi nas Dexarhina spray si apa de mare. Sa speram ca este de la rinita. Eu zic ca ar fii de la rinita pt ca tot timpul simtea ca i se scurge din nas in faringe ceva. Va tin la curent. Multumesc inca odata. Dar rinita poate crea senzatiile astea cu greutate la inghitit si cand mananci reflux
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •