rmn pelvis nativ- contrast i.v. va rog niste raspunsuri

11-03-2011
scumpul1
Nu este medic/terapeut
scumpul1
diagnostic trimitere: Formatiune tumorala triunghi scarpa drept. ciroza hepatica decompensata.

protocol de examinare : secvente t2 axial, sagital, coronal, STIR axial, T1 coronal, sagital, axial nativ si postcontrast.

REZULTAT:

Formatiune cu semnal tisular, godonilofila, relativ bine delimitata, avand contur policiclic, localizata in 1/3 superioara a coapsei drepte, in contact cu muschiul croitor. Leziunea masoara 35/55 mm, vine in contact in profunzime cu pachetul vascular femural fara plan evident de separatie pe aproximativ 10 mm si determina modificari de edem in tesuturile de vecinatate.Fara adenopatii patologice inghinal bilateral.
Vezica urinara, vezicule seminale, prostata - aspect RM in limite normale.
Acumulare cu semnal lichidian in micul bazin.

Concluzii: Tumora 1/3 superioara coapsa dreapta.Ascita

In primul rand vreau sa stiu cat de grava este problema cum se poate trata daca e de operatie ce doctor imi recomandati in galati sau braila ce recomandati tratament naturist sau operatie pt eliminarea lichidului ?
Mi-am facut o idee despre ce ar fi vorba da numai ca tumoarea asta ascita este pe picior nu in abdomen cum am citit pe net ca ar trebui sa se afle ascita rog raspunsul cat mai repede si daca se ofera vreun doctor din galati sa rezolve problema asta mai bine multumesc cu stima si respect lupoaie costel.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.