rmn la genunchi

09-01-2014
myhaela39
Nu este medic/terapeut
myhaela39
buna seara
o matusa de a mea a facut un rmn la ambii genunchi si rezultatul este:
la genunchiul drept-chist osos subcondral, condil femural intern anterior de cca 6mm, osteofitoza patelara postero superioara si inferioara, osteofite marginale condilifemurali si tibiali.bursa retopatelara si laterocontilian extern cu grosime de cca 6mm, formatiuni chistice in fosa poplite interna de 8mm, chiat baker.formatiune TU diafizoepifizar distal, leziuni de menisc.ligament incrucisat anterior elogat fara solutie de continuitate, corp strain de 5mm, gradul 3 corn anterior si posterior menisc interior si exterior, chisturi meniscale de 7-3mm anterior exterior, 4-3mm posterior extern.formatiune nodulara bine delimitata la nivelul jonctiunii-epifizar distal femur drept de cca 12mm cu structura neomogena si cu halou in hiposemnal T1 T2

va rog din suflet sa ma lamuriti, sa pot intelege ce inseamna toate acestea
4 comentarii
0
09-01-2014, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aparent este vorba despre modificari tipice in gonartroza (distrugerea cartilajului articular).
Colegii occidentali nu utilizeaza RMN in cazul gonartrozei, iar suita diagnostica este alta:
- examen clinic, care este capital;
- radiografii 'in incarcare', asa-numita 'tele-radiografie', pentru a evidentia potentiale perturbari ale axului normal al membrului inferior.
- Infinit mai importanta decat RMN-ul este cunoasterea datelor personale: varsta, greutate/inaltime, status profesional si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc etc.
Este binecunoscut ca gonartroza se datoreaza, in proportie de peste 99%, excesului ponderal si efortului fizic excesiv.
Prin urmare, logic, tratamentul comporta cu necesitate normalizarea greutatii (daca este cazul) si reducerea drastica a efortului fizic.
Un ortoped cu buna practica in chirurgia genunchiului va va putea indruma catre tratamentul optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-01-2014, ora 21:24
myhaela39
Nu este medic/terapeut
myhaela39
multumesc frumos
0
11-01-2014, ora 21:43
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. Aspectul genunchiului dstra, din punct de vedere al descrierii RMN, apartine unei persoane trecute de 45-50 de ani, iar semnele prezente indica o artroza prin remanieri osoase(chiste osoase si depuneri osoase periferice), la care se adauga si o leziune de menisc si chisturile meniscale. Tratamentul depinde de foarte multi factori, iar cel mai important este simptomatologia bolii, adica felul in care va simtiti, de varsta, de afectiunile colaterale existente, de greutate, etc si poate consta in infiltratii intraarticulare cu antiinflamatoare, tratament aaminiinvaziv artroscopic sau protezarea articulatiei.
Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
0
03-02-2014, ora 14:27
larix
Nu este medic/terapeut
larix
Buna ziua. Am 32 de ani si 75 kg. Recent am avut o entorsa la genunchiul stang, a devenit instabil (iesind de la loc si cu durere), am avut in atela pus 4 sapt. dupa care m-am dus la o clinica particulara unde mi-au facut un RMN, cu recomandarea dr. - luxatie laterala de rotula, cu urmatorul diagnostic :
PIVOT CENTRAL : Fara leziuni vizibile ale ligamentului incrucisat posterior ;Arie flu conturata, in hipersemnal Pd_fs, in proiectia treimii medii, LIA, cu aspect de ruptura partiala ;Masiv intercondilian cu structura osoasa conservata ;
IN PROIECTIA COMPARTIMENTULUI FEMURO-TIBIAL INTERN:Cornul posterior al MI, cu hipersemnal orizontal Pd_fs, fara contact cu suprafata articulara, cu aspect de leziune degenerativa grad II ;Fara anomalii osteo-condrale ; Aspect normal al ligamentului colateral intern, tendoanelor labei de gasca, semimembranosului ;
IN PROIECTIA COMPARTIMENTULUI FEMURO-TIBIAL EXTERN :fara modificari patologice vizibile la niv. meniscului extern ;Fara leziuni vizibile ale ligamentului colateral extern, tendonului popliteu si bicesps femural.
Fara defect osteo-condral ;
Colectie fluida intraarticulara in cantitate redusa ;
APARAT EXTENSOR : rotula basculata lateral, pe fond de usoara displazie femuro-patelara ; cartilaj patelar usor edematiat la niv. fetei laterale ; edem difuz probabil post-contuzional, al tesutului grasos retropatelar lateral ;
Retinacul patelar, ligament patelar, de aspect normal ;
Colectie fluida in proiectia bursei suprapatelare, in cantitate redusa ;
Formatiune chistica, regiune poplitee, cu dim. de 13 mm ax TR./ 18 mm ax AP / 30 mm ax CC,
adiacenta capului medial al m. gastrocnemian ;

Concl: Examinarea RM evidentiaza leziune degenerativa grad II, corn posterior, MI ;
Ruptura partiala, treime medie, LIA ;
Usoara displazie femuro-patelara, cu rotula basculata lateral ; condropatie grad I la niv. fetei
laterale ; edem difuz probabil post-contuzional, al tesutului grasos retropatelar lateral ;
Colectie fluida intraarticulara si in proiectia bursei suprapatelare, in cantitate redusa ;
Chist Baker cu ax longitudinal de 30 mm, adiacent capului medial al m. gastrocnemian ;

Mi-au spus cei de la Oradea ca este necesar ligamentoplastie fie cu grefa proprie, fie cu artificial MPFL. Ce parere aveti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.