rmn coloana vertebrala

12-04-2012
tatianaz
Nu este medic/terapeut
tatianaz
Am aproape 59 de ani si probleme cu spatele.

In urma RMN-lui, am primit urmatorul rezultat

(sag T2, sag T1, cor T2 FatSat, axT2) evidentiaza:

- vertebra cu caractere de tranzitie la jonctiunea lombo-sacrata;

- canal spinal lombar ingust congenital;

- piese scheletice cu raporturi normale;

- scolioza lombara dextro-concava;

- minima protruzie discala L3-L4 circumferentiala ce amprenteaza discret sacul dural si

ingusteaza foramenele de conjugare fara conflicte disco-radiculare decelabile IRM;

- stenoza de canal spinal in dreptul spatiului L5-S1 prin componenta anterioara - protruzie

discala circumferentiala - si componenta posterioara - hipertrofie de ligament galben -

modificari ce determina comprimarea sacului dural si al continutului sau, fara 'redundanta

radiculara' supra- sau subiacenta;

- revarsate fluide la nivelul micilor articulatii posterioare L3-L4 si L4-L5;

- artroze de mici articulatii posterioare L5-S1;

- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen;

- articulatii sacro-iliace fara modificari inflamatorii in stadiul acut la momentul examinarii.


Iau Diclofenac, la dureri mari, Voltaren. Merg foarte mult pe jos, 2-3ore pe zi.

Cu toate astea, am dureri care ma sperie: din zona lombara, coboara pe piciorul drept pina la

amorteala; uneori si pe piciorul stang. Nu mai stiu cand am avut o zi fara dureri, mai mici sau

mai mari. Am probleme si cu genunchii (meniscul ciupit la piciorul stang si intindere de

ligamente la cel drept). Dar cu spatele, mi-e cel mai frica.tot aud de operatii.

Ce ma sfatuti sa fac?

Multumesc frumos.
1 comentarii
0
12-04-2012, ora 19:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa consultati un ortoped si un neurochirurg bun. fara examen fizic nu se poate da seama cat de grave sunt acuzele DVS. cu acest rezultat la RMN multi sunt operati si multi traiesc fara probleme. fiecare pacient trebuie tratat induvidual
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.