rizonanta magnetica si epilepsia

08-01-2009
mirmur
Nu este medic/terapeut
mirmur
cu rizonanta magnetica se poate da un rezultat clar daca am epilepsie? sau cu aceasta analiza se pot vedea doar anumite tipuri de epilepsie?
3 comentarii
0
08-01-2009, ora 21:16
cristina bz
Nu este medic/terapeut
cristina bz
din cate stiu eu, se poate depista epilepsia cu rezonanta magnetica, dar primul pas e sa-ti faci un EEG.mergi la un neurolog si el te va indruma.si eu am o forma usoara de epilepsie, iar diagnosticul cu certitudine mi-a fost pus dupa rezonanta magnetica.numai bine si multa sanatate.
0
08-01-2009, ora 21:17
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
epilepsia este cauzata de o activitate electrica anormala la nivel cerebral.Aceast aanormalitate poate avea cauze multiple.O categorie de asemenea cauze sint reprezentate de anumite formatiuni care se localizeaza la nivelul creierului:vase de singe anormale, cheaguri de singe, tumori.RMN poate vizualiza aceste formatiuni.
Deci RMN iti arata, daca este vizibila, CAUZA epilepsiei.Eventual pe baza RMN se poate lua o decizie asupra eliminarii operatorii a acestei cauze.Repee, daca ea(cauza) este vizibila pe RMN
Pentru diagnosticare epilepsiei e mai utila o EEG
Daca epilepsia e mai veche(din copilarie) e putin probabil sa se gaseasca o cauza concreta, palpabila a acesteia.Oricum RMN e o investigatie obligatorie in orice epilepsie
0
08-01-2009, ora 21:33
mirmur
Nu este medic/terapeut
mirmur
mutlumesc mult de raspunsuri. EEG l-am facut si a iesit ok dar am fost sfatuita sa mai fac o vizita si la alt neurolog pt siguranta. multumesc de raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •