ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani
Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

rivotril 2 mg pt somn??

22-12-2009, ora 03:47
Autor: samira24
buna, sunt aici pe acest site pentru a cere un ajutor. Am fost la un doctor psihiatru caruia i am explicat cateva din problemele mele. 1.sufar de paranoi daca nu dorm, iar mie foarte des mi se intampla sa am insomnii.
2.sufer de depresie 3. crize de anxietate- deoarece uneori am niste stari de agitatie pe care nu mi le pot explica si ma sperii din nimicuri ex. ar fi...merg pe strada si daca o persoana se indreapta rapid spre mine, intru in panica precum ca accea persoana vine sa ma atace. Doctorul meu mi a prescris effectin er pentru depresie, anxiar pentru stari de panica , si rivotril pentru a dormi. Rivotrilul mi a fost prescris drept ca somnifer. Eu citind prospectul am observat ca acesta este folosit in cu totul si cu totul alte tratamente. ? va rog da-ti o parere, si inca o rugaminte...ce spuneti de effectin er? eu am luat prima capsula azi si sunt f ametita si am mai luat si un anxiar asa cum mi a zis doct. de 3 ori pe zi...si sincer am niste nervii orice zgomot cat de mic ma scoate din sarite , pina si zgomotul tastaturii cand scriu momentan. VA ROG AJUTATI-MA SI DATI-VA O PARERE. Multumesc anticipat
9 comentarii
23-12-2009, ora 13:56
Medicul Dumneavoastra stie cel mai bine de ce va trateaza astfel, asa ca intrebati-l chiar pe dumnealui, e cel mai in masura sa va raspunda.Clonazepamul(Rivotril) este o benzodiazepina care se foloseste si in psihiatrie, nu numai pentru epilepsie.Va recomand sa aveti mai multa incredere in prescriptiile medicale, sa le urmati intocmai si sa cereti medicului sa va informeze, in fond e dreptul Dumneavoastra si nu se va supara.Numai bine!
30-12-2009, ora 11:28
Autor: Glady
Recomand cu caldura RIVOTRILUL.... Chiar am auzit povestea cu acest medicament de la o doctorita psihiatru. Am avut si eu aceleasi temeri cand am citit prospectul. Mi-a spus ca acest medicament a fost initial facut pentru tratarea epilepsiei. Dar este un bun somnifer si mi l-a recomandat pentru sotia mea care sufera de TAB (tulburari afective bipolare - boala psihica care alterneaza stari de depresie cu crize de expansivitate, posibil paronie, halucinatii... ruda buna cu schizofrenia, dar mai usor). Ti-am spus asta ca sa stii ce are sotia. Si acest medicament a fost foarte bun ca somnifer. Atunci cand sotia era agitata si nu dormea, exista pericolul sa intre in criza a doua zi... ei bine Rivotrilul a fost cel mai bun. Dar a fost suficient doza de 0,5 mg (ca pt copii). In juma de ora adoarme si doarme profund si e odihnita a doua zi si nu mai e nevoie de repetat asta pana ce are nevoie din nou peste luni de zile. Rivotrilul de 2mg e pt adulti. I l-am dat in sferturi pt ca nu a fost necesar sa maresc doza. Eu zic sa incerci cu un sfert si daca nu adormi in juma de ora mai iei un sfert etc,,, sa vezi doza necesara pt tine. Poate nu e nevoie de 2mg.
Medicamentul il ia sotia de un an jumate, doi si e foarte bun pt scopul respectiv - somnifer. Am incercat si cu alt medicament - Levomepromazin - de asemenea recomandat de psihiatru ca somnifer, dar nu a fost la fel de bun... nu a dat un somn profund si odihnitor. Am incercat si ceva natural - Melatonina - care insa mai mult a dat agitatie si cosmaruri... pe acesta l-am incercat si eu si l-am aruncat la gunoi... deci Rivotrilul a ramas somniferul de baza.
Sanatate si la multi ani!
GD
27-07-2010, ora 17:00
Autor: firutza
Iau rivotril 2mg de 3luni.Cit timp este recomandata folosirea lui?
28-07-2010, ora 19:43
Autor: clozapin
Firutza: Stiu pe cineva care a luat 6 ani! Numai ca incearca pe parcurs ,eventual ajutata de dr-ul tau psihiatru, micosrarea dozei.
Eu iau rivotril pentru anxietate, nu pentru ca ar fi somnifer. Oricum,e un medicament puternic. Pacat de faptul ca iau leponex ca nu pot "gusta" din plin de beneficiile rivotrilului , deoarece astea doua mai si interactioneaza si daca vreau sa nu-l iau degeaba tre sa-l iau dupa ce iau leponex
Sanatate!
28-07-2010, ora 20:52
Autor: firutza
clozapin:Si mie mi-a fost dat rivotrilul pt anxietate. Eu am acum urmatoarea schema de tratament:30mg mirzaten.,2mg rivotril si am crescut doza de leponex dela 50mg la 75 mg pentru ca nu pot sa dorm.Eu le iau pe toate odata.Explica-mi cum le iei tu.Miine ma duc sa vorbesc cu doctorul.Multumesc
28-07-2010, ora 21:13
Autor: clozapin
firutza: esti o fericita daca iei medicamnte numai seara! De fapt asta e si scopul, sa ajungi sa iei numai seara inainte de culcare. Eu iau dimineata pranz si seara leponex si mai iau si de 3 ori pe zi rivotril etc. Ai grija cu dozele de leponex sa nu cresti cu mai mult de 25 mg fata de ziua precedenta adica daca ieri seara ai luat 50 mg si in seara asta nu poti dormi poti sa cresti nu mai mult de 25mg. Eu fac in felul urmator(dar nu si seara...seara iau leponex fara rivotril): dimineata si la pranz am grija sa iau rivotril macar o data cu leponexul daca nu dupa el.
Sa nu faci greseala sa intrerupi tratamentul cu leponex ca da sevraj si daca nu iei 24 ore si iei dupa aia poate fi de rau,poti face stop cardiac.
Numai bine!
22-11-2012, ora 17:19
Cat medicul psihiatru recomanda Rivotril, este decizia cea buna. Pentru anxietate, depresii, etc. puteti incerca cu caldura cateva sedinte de psihoterapie care va ajuta foarte mult.
04-09-2013, ora 03:45
Autor: vladut23
Dupa parerea mea medicamentele astea iti fac bine pe moment. Cand le lasi iti revine insomnia.
04-09-2013, ora 03:47
Autor: vladut23
Cel mai bun somn e cel natural nu cu chimicale gen imovane sau rivotril care tulbura sistemul nervos si nu prea rezolva cauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-07-2013, ora 12:00
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 1600 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.