risc transmitere hiv ginecologie

25-10-2014
mellanie237
Nu este medic/terapeut
mellanie237
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, poate pare putin stupida, dar asta e, trebuie sa ma calmez!
Luna trecuta am fost la un centru de planning familial pentru recoltrea unui test Babes-Papanicolau, centrul respectiv fiind in cadrul Spitalului Judetean din orasul meu.
In timpul recolatrii am sangerat din cauza exocervicitei pe care o am. Doctorul mi-a aratat speculul si intra-adevar am vazut si eu ca am sangerat. Intrebarea mea este: Se poate transmite vreun virus infections precum HIV, Hep C daca acel instrument a fost folosit inainte la o persoana infectata si nu a fost nesterilizat corespunzator, avand in vedere ca a intrat in contact cu sangele meu ?! Nu prea am cum sa-mi dau seama daca a fost sau nu sterilizat acel instrument (specul vaginal), doar intreb acum ipotetic..?!! De asemenea, am citit, faptul ca virusul HIV nu rezista foarte mult in mediul ambiental, el pierzandu-se infectivitatea imediat ce paraseste organismul uman. Mentionez ca inainte de recoltare, cu 20 min, nu a mai intrat un alt pacinet la consultatie. Multumesc, si orice parere este importanta !
3 comentarii
0
25-10-2014, ora 20:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MELLANIE eu am cancer si daca as fi un pericol pt copii sotie si cei din jurul meu ar trebui sa fiu izolat nu? da se poate transmite numai ca trebuie sa se indeplineasca cateva conditii.RISCUL EXISTA dar nu trebuie acum sa iti faci griji de cate ori mergi la doctor, dentist, spital in mijloacele de transport in comun, daca sar lua asa de repede stii cate persoane sar imbolnavi de la unii care au hiv sida si care stau pe banci in mijloacele de transport, in parcuri etc...pt LINISTEA TA iti poti face un test cu bilet de trimitere se face gratuit.
NORMAL este ca fiecare bolnav sa aibe constiinta, eu de exemplu cand ma zgarii sau se crapa pielea si sangerez imi pun leucoplast si daca urmaeaza sa gatesc folosesc manusi chirurgicale, si daca sunt imi sangereaza gingiile nu o mai sarut nici pe sotie nui mai pup nici pe copii, daca imi sangereaza nasul torn clor unde a curs sange, nui mai las pe copii sa mai bea sau sa manance dupa mine sau sa foloseasca perna mea, daca am pielea crapata pe maini le spun conlocutorilor ca nu pot da noroc, etc..
0
25-10-2014, ora 21:09
mellanie237
Nu este medic/terapeut
mellanie237
Stiu ca exagerez, dar cate nereguli exista la noi in Romania, in spitale, clinici etc, nu cred ca sunt absurda cand ma inndoiesc de anumite protocoale practicate in mediul sanitar. Testul HIV, Hep C, Hep B le-am facut dupa 3 saptamani impreuna cu alte analize si au fost negative.
0
25-10-2014, ora 21:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Pt siguranta il mai poti repeta dupa 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.