risc sindrom down

25-01-2009
jeanetty2007
Nu este medic/terapeut
jeanetty2007
Buna ziua!Am si eu o rugaminte la dumneavoastra, am facut triplul test si mi-au iesit urmatoarele valori care m-au dus la pragul de disperare.Valorile testului sunt urmatoarele:
- AFP:41.1 ng/ml - 0, 71 MoM corectata;
- uE3:5.28 ng/ml - 0, 95 MoM corectata;
- HCG: 25679 mlU/ml - 2, 70 MoM corectata
Riscul calculat la trisomia 21 este ma mare decat cut-off-ul ceea ce reprezinta un risc crescut adica 1:173 ptr sindromul Down.Valoarea HCG este semnificativ crescuta.Mentionez ca am varsta de 32 de ani si mai am o fetita de 10 ani foarte sanatoasa si foarte frumoasa iar antecedente in familie la mine nu exista.Ajutati-ma la interpretarea acestui test si astept raspunsul dvs si ma rog sa fie totul bine!!Va multumesc anticipat!!
2 comentarii
0
25-01-2009, ora 16:18
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Buna ziua!Din cate stiu eu, sindromul Down este o boala cromozomiala care ce caracterizeaza prin prezenta unui cromozom 21 suplimentar.Aceasta este, de obicei, diagnosticata in perioada prenatala sau la nou nascut.Nu stiu daca la varsta dumneavoastra mai poate fi vorba de asa ceva.
Intrebati un medic de specialitate sau poate e cineva pe aici in masura sa va dea un raspuns mai exact.
Multa sanatate!
0
25-01-2009, ora 17:28
jeanetty2007
Nu este medic/terapeut
jeanetty2007
Multumesc, astept in continuare mai multe detalii ptr linistea mea!O zi frumoasa tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul