risc de sarcina?

31-08-2008
lidia_no_yume
Nu este medic/terapeut
lidia_no_yume
In prima zi dupa ce mi-a incetat menstruatia, am avut contact sexual cu prietenul meu dar s-a rupt prezervativul. Din fericire a observat repede, asa k nu a ajuns sa ejaculeze in mine.
Am luat totusi si pastila de a 2a zi, postinor2 parca ii zice.

Dar acum stau si ma gandesc daca pot totusi ramane insarcinata. Probabil a eliminat sperma si inainte de ejaculare.

Ciclul meu este de obicei la 28, 27 d zile, deci ovulatia se produce cam in a 13a zi. menstruatia imi dureaza 6 zile, deci imi raman intre cele doua 6 zile. Spermatozoizii pot trai in unele cazuri pana la 7 zile, deci ar fi totusi o sansa, kiar daca destul de mica, ca ovulul sa fie fecundat.

Mai trebuie sa-mi fac griji daca totusi am luat postinor2? Mai pot fi spermatozoizi in mine? Ar trebui sa mai iau o pastila si in ziua ovulatiei sau pot sa stau linistita?

Va rog raspundeti cat mai repede. Va multumesc!
1 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Pastila "de dupa", din cate stiu eu se ia de max 2 ori pe an.Nici vb de 2 ori pe luna!Iar daca ai luat-o e putin probabil sa fi ramas.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici