risc de cancer?

23-05-2015
andreeamada96
Nu este medic/terapeut
andreeamada96
Bună ziua! Am venit la dvs cu o problema, am fost la solar o singura şedinţa de 6 minute anul acesta şi ma ustura pielea, de 2 zile de cand am fost. E ceva grav? Va rog sa ma ajutaţi, sunt disperata!
5 comentarii
0
24-05-2015, ora 08:27
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Probabil ati stat prea mult. Folositi o crema emolienta dupa plaaja cateva zile.
Solarul, la fel ca expunerea la soare, creste riscul de cancer de piele si accelereaza procesele de fotoimbatranire ale pielii. Dumneavoastra hotarati daca merita. Acestea fiind spuse, o singura sedinta la solar probabil ca nu este foarte semnificativa, dar efectul radiatiei UV este aditiv.
0
24-05-2015, ora 10:44
andreeamada96
Nu este medic/terapeut
andreeamada96
Am stat doar 6 minute... Nu am stat mult Şi de aceea nu înţeleg de ce ma ustura. Vă mulţumesc pentru răspuns!
0
25-05-2015, ora 13:01
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mie mi se pare mult 6 minute pentru prima expunere, dar dumneavoastra stiti ce ten aveti si ce vi s-a recomandat la solar. Cea mai probabila cauza de usturime este arsura. Alte cauze ar putea fi diverse dermatite fotoinduse sau afectiuni in care apare fotosensibilitatea. Daca nu trece in cateva zile si senzatia de arsura se repeta la o expunere normala de exterior sau apar leziuni pe piele, programati-va la derma. Si nu mai mergeti la solar!
0
25-05-2015, ora 14:12
andreeamada96
Nu este medic/terapeut
andreeamada96
Nu o sa ma mai duc, nici nu se pune problema! Vă mulţumesc pentru timpul acordat!
0
08-11-2019, ora 21:40
mogdyyy
Nu este medic/terapeut
mogdyyy
Buna seara !
Daca se descopera ca este o boala genetică (melanom malign), copiii persoanei care a facut asa ceva, fac si ei? Suntem îngroziți, am intrat in depresie de vestea aceasta...VA rog, sa imi răspundă cineva avizat, care sa nu ne bage și mai mult in ceață...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aluniță sau cancer de piele?
  • Cum ne protejăm de cancerul de piele?
  • Solarul și cancerul de piele
  • Un nou medicament ar putea reduce răspândirea melanomului cu până la 90%
  • Riscurile bronzării la solar
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar și melanomul malign?
  • Povara globală a bolilor dermatologice: acnee vs. cancer de piele
  • Microbiomul cutanat ar putea fi cheia prevenirii cancerului de piele
  • Produs pentru diagnosticarea melanomului fără biopsie
  •