rinosinuzita diagnosticata recent - tratament corect??????

19-03-2011
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
Buna ziua

In urma unor simptome gen: oboseala marcanta, nas infundat, tuse, durere puternica in zona fruntii la incercarea eliberarii nasului; dupa 3 zile de Humex comprimate (fara efect notabil), am mers la medicul ORL-ist.

Diagnostic: rinosinuzita.
Tratament: Ciprofloxacina (1 la 12 ore - 10 zile), flamexin (1 plic pe zi), Betabioptal ( Betametazona/Cloramfenicol - 2 picaturi de 4 ori pe zi. Mi s-a spus ca sunt picaturi olftalmice dar eu sa mi le pun in nas).

Totul OK pana seara cand am incercat sa imi pun picaturile in nas. Eram dupa o masa copioasa (era prima oara cand am putut manca dupa cateva zile si am profitat din plin - desi nu am gust sau miros). Imediat dupa administrarea lor am vomat tot ce mancasem din cauza gustului ingrozitor de amar (din nas mi-au ajuns in gat). A doua zi m-am dus la alt medic ORL-ist (unul din spital si nu policlinica ca primul). I-am zis ca am mai fost la un medic dar nu i-am spus ce diagnostic mi-a pus ci doar ca mai vreau o opinie si ca am vomat dupa picaturile cu Betametazona.

Diagnostic: Rinosinuzita acuta.
Tratament: Lanzul (lansoprazole - 2 comprimate pe zi), Dexametazona fiole ( 1 pe zi, 3 zile), metroclopramid (2 comprimate pe zi - 5 zile), Flonidan (1/2 comprimat seara - 7 comprimate). Sa il sun pentru orice problema...Ce pot patii in urma acestui tratament de mi-a zis sa il sun, ca nu eram pacienta lui obisnuita, eram prima oara la el...Sa nu mai spun ca s-a gandit o gramada la ce sa scrie pe reteta, ba se uita la mine, ba la reteta, iar la mine...etc

Intrebari: 1) Continui cu antibioticul de la primul medic, nu? Al doilea nu mi-a dat antibiotic dar m-a intrebat ce mi-a dat primul.
2) De ce Dexametazona? Am citit in prospect ca se da in neoplazii. M-am speriat teribil...Ma banuieste de altceva mai grav?
3) De ce atatea antivomitive? Gustul acelor picaturi e groaznic. Oricinie ar voma ca de asta se pun in ochi, ajung mai putin in gat decat atunci cand la pui in nas si aluneca tot in gat. De ce lansoprazole? Se da in Ulcer gastric sau Duodenal...In nici un prospect nu scrie ca se dau in sinuzite sau rinosinuzita.E corect tratamentul? aaaa..si regim fara sare.
P.S. Sa fac si alte investigatii??? care???
2 comentarii
0
20-03-2011, ora 19:34
naturista
Nu este medic/terapeut
naturista
Este clar ca tot la un medic este raspunsul. Eu pot sa-ti spun doar ce mi-a dat mie medicul sa iau pentru rinosinuzita acuta: erdomed, flamexin, ranitidina, - pilule si nasonex si bioparax - picaturi. Si a functionat. Si functioneaza de fiecare data.
0
22-03-2011, ora 09:35
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
ZAU??? Un medic ar trebui sa-mi raspunda?!!! Nu stiam. Asteptam raspunsul unui alt pacient. Daca nu esti medic, de ce te bagi in seama? NORMAL CA VREAU PAREREA UNUI MEDIC. Am scris pe FORUM ROMEDIC, nu RO-ALT-EX-PACIENT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.