rinosinuzita alergica

09-01-2009
florentina.dumitru
Nu este medic/terapeut
florentina.dumitru
Buna ziua
Am fost diagnosticata cu rinosinuzita alergica. Boala nu a reactionat la primul tratament cu UNASYN si coldrex. Dupa terminarrea tratamentului am inceput sa ma simt si mai rau, asa ca mi s-au prescris urmatoarele: Claritromicina, ACC600, Sinupret, Mecopar, Singulair, Xyzal si tinctura de 3 frati patati, plus spayuri nazale Olynt HA si Avamys. Dupa cum vedeti, iau un pumn de medicamente, iar rezultatele nu se simt. Am in continuare nasul infundat, ma doare capul ingrozitor si au inceput sa ma doara si urechile. In plus, sufar si de otoscleroza la urechea stanga pe care va trebui sa o operez in curand. Nu pot dormi decat daca imi desfrund nasul, iar dupa ce sprayul isi pierde efectul, mi se infunda la loc. Mi-am pierdut gustul si mirosul si nu am pofta de mancare.
Ce este de facut in cazul meu, daca boala nu reactioneaza la nici un fel de tratament? Ce analize ar trebui sa fac? In ce masura este afectata urechea cu otoscleroza? Simt ca aud din ce in ce mai putin cu ea.
Va multumesc anticipat pentru raspuns
2 comentarii
0
09-01-2009, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti o radiografie SAF. pentru a exclude o sinuzita.
Inhalatii cu ciai de musetel + inhalant..
spalaturi nazale.
Sa excludeti toti factorii alergeni.. ( florile din camera, perna de puf, detergentii si alimentele care pot provoca alergii.)
Luni trebue sa faceti o timpanograma si o audiograma ca sa vedeti cauza scaderii auzului.
0
15-01-2009, ora 20:15
florentina.dumitru
Nu este medic/terapeut
florentina.dumitru
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Intr-un mod absolut miraculos am reusit sa imi revin. Am dormit 3-4 nopti la rand infasurata in jurul fruntii cu cartofi cruzi inmuiati in spirt si pare sa fi facut minunile pe care nu le-au facut medicamentele intr-o luna si ceva de tratament. Durerile de cap din timpul zilei reuseam sa le ameliorez punandu-mi pe frunte un sacult cu sare incalzita.
Am reusit sa ma desfund, mi-au trecut durerile de cap...deci sunt bine. Am fost si la medicul meu ORL-ist si mi-a spus ca nu este alergica si ca ar fi trebuit sa fac injectabile ca sa ma vindec mai repede. Fac in continuare un tratament pentru imunizare cu echinaceea si tinctura de trei frati patati si urmez tratamentul cu Singulair 3 luni consecutiv. Aveti idee de ce trebuie urmat pe o perioada asa de lunga?
Sper doar sa nu recidiveze...Radigrafia la sinusuri am facut-o inca de la inceput si se vedea clar ca sunt blocate, mai ales sinusul frontal Spalaturi nazale am facut cu Nazomer.
Multa sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.