rinoplastie - analize

92 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
23-06-2009, ora 22:13
cereale
Nu este medic/terapeut
cereale
vreau sa stiu...ca pana acum am auzit de toate. Pot sa fac operatia de deviatie de sept la 15 ani?
0
23-06-2009, ora 22:29
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
pt cereale... eu stiam ca trebuie sa ai peste 18 ani pt ca septul sa fie format si osificat in totalitate... adica in timp sa nu sufere modificari majore de dimensiune in cazul trecerii de la copil (adolescent) la adult... asa mi s-a spus mie... nu am competente medicale si nu-s sigura ca e 100% adevarat ce mi s-a spus...
0
23-06-2009, ora 22:32
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
scuze, cred ca la mine era vorba de rinoplastie, si nu de septoplastie... septul e un cartilagiu... cred ca se poate in cazul in care impiedica o respiratie normala...
0
23-06-2009, ora 22:35
cereale
Nu este medic/terapeut
cereale
da, asta mi'a zis si mie medicul acum 3-4 ani cand am fost, insa cum am crescut si precum majoritatea adolescentelor ma intereseaza aspectul meu si nu numai(sanatatea) si am intrat pe diferite siteuri si unii au zis k au facut operatia la 17 ani.chiar la 15-16 ani. Am vb si cu un medic din Bucuresti pe site'ul www.carezone.ro si mi'a zis k nu sunt foarte multe dificultati la operatie si k se poate face si singurul risc ar fi ca nasul s acreasca si sa aiba MICI modificari. Vreau sa ma duc la medic inca o data sa ma lamureasca.macar la 17 ani sa fac operatia(o cunostinta a facuto la 17 ani)...Daca aflati ceva...va rog sa ma anuntati...nu mi'ar strica niste informatii extra:*
0
23-06-2009, ora 22:36
cereale
Nu este medic/terapeut
cereale
Mi'ar fi de ajutor daca ar raspunde si doctorul.va rog:D
0
23-06-2009, ora 22:46
cereale
Nu este medic/terapeut
cereale
Ceea ce vreau sa stiu este daca pot face operatia mai repede de 18 ani, si ce riscuri ar fi?
0
23-06-2009, ora 22:59
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Daca aveti o deviatie de sept care ingreuneaza respiratia, operatia se poate face la orice varsta.
Consultati o clinica de ORL pentru a va consulta si eventual trata.
Deviatia de sept este o interventie gratuita pt elevi si persoanele asigurate CNAS, in spitalele de stat.
0
23-06-2009, ora 23:47
cereale
Nu este medic/terapeut
cereale
Multumes:*...A.si inca ceva.ce riscuri ar fi daca fac operatia acum mai devreme.ar fi ceva riscuri in plus?;;)
0
28-06-2009, ora 20:11
inna9
Nu este medic/terapeut
inna9
As vrea daca se poate sa imi spuneti care sunt documentele necesare pt operatie in spitalele de stat tinand cont ca sunt eleva multumesc anticipat.
0
11-07-2009, ora 02:20
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Varsta minima la care se poate face rinoplastia e dupa 16 ani. Se considera ca la 16 ani se inchid focarele de crestere ale nasului. Pana atunci nu se face pt ca in continuare e posibila cresterea disproportionata a nasului, cu riscul aparitiei unor noi deformatii.
Un raspuns ferm: de la 16 ani se poate face fara grija.
Rabdare inca un an si apoi succes.
0
12-07-2009, ora 15:11
barin adrian
Nu este medic/terapeut
barin adrian
buna ziua, in urma cu cateva zile am suferit o lovitura de genunchi in nas la fotbal. m-am dus la urgente am facut o radiografie si de acolo am fost trimis la orl.medicul de acolo mia zis ca am fractura a oaselor piramidei nazale si trebuie sa ma opereze. a- 2- zi la control mia zis ca s-ar putea sa scap de operatie.mi sau administrat pastile si injectii iar dupa 5 zile mi-a dat drumu acasa.nasul este usor curbat spre dreapta si umflat in partea stanga. se va da el la loc? va fi la fel ca inainte? va rog ajutati-ma.multumesc.
0
12-07-2009, ora 17:11
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
pt barin adrian... daca intradevar este vorba de fractura, nu cred ca pastilele vor rezolva ceva. iti recomand sa mai consulti un medic, sa ai si a 2-a parere... si eu am fost lovita accidental de sora mea si nasul a ramas putin deviat spre dreapta, iar in timp nu si-a revenit. poate ai mai mult noroc decat mine... mult succes si sanatate
0
12-07-2009, ora 17:18
barin adrian
Nu este medic/terapeut
barin adrian
ok ms mult deea, o sa astept sa vad ce se intampla medicul mia zis ca se va reface in totalitate dar de asta am intrat pe forum pentru ca nu inteleg cu pot niste pastile si niste injectii cu penicilina sa iti dea osul la loc.initial a fost vorba de operatie mi-a zis ca ma opereaza iar apoi dupa ce ma mai consultat mi-a spus ca scap fara. o sa astept un timp iar dak nu va reveni la normal voi merge la o clinica particulara. ms mult.
0
20-07-2009, ora 14:15
Bibi_girl
Nu este medic/terapeut
Bibi_girl
buna ziua.as avea si eu o intrebare.in urma cu un an, am facut o rinoplastie, din pacate nereusita.problema mea a fost si este in continuare ca nasul meu este stramb datorita unei fracturi in copilarie.m-am programat din nou pt o operatie datorita faptului ca inafara problemei estetice, ma confrunt si cu una functionala adica nara stanga imi e complet infundata.la aceasta noua operatie medicul mi-a recomandat sa nu se faca anestezie generala, ci sa ma sedeze cu dormicum.sant un pic ingrijorata in privinta aceasta.Voi fi constienta in timpul operatiei?ce efect are acest dormicum?
0
20-07-2009, ora 14:22
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
pt bibi... cred ca e vorba de anestezie locala... cu anestezie locala esti constienta tot timpul interventiei si e mult mai sigura decat anestezia totala...
0
21-07-2009, ora 18:14
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Draga Bibi,
Nu intotdeauna se poate obtine un rezultat perfect dintr-o rinoplastie, desi ar trebui in ziua de azi, cand atatea cursuri si tehnici s-au dezvoltata si au fost puse la punct.
Orice substanta care ajunge in circulatia generala (acest dormicum se face in vena direct) e o anestezie generala. In tarile dezvoltate (si eu acum sunt in una din ele la un curs de 2 saptamani) se face in anestezie generala.
In locala doare, chiar daca pacientul e ametit, si ca urmare creste sangerarea si chirurgul nu mai vede bine ce face.
In cadrul unei rinoplastii estetice se descopera in peste 80 % (dupa statistica lui Golden si Mayer) din cazuri septul. Asta inseamna ca aproape suntem obligati sa rezolvam si deviatia de sept in aceeasi sedinta operatorie. Cel putin asa se face in tarile prin care m-am peregrinat.
Succes.
0
22-07-2009, ora 11:47
ENT
Nu este medic/terapeut
ENT
Dormicum provoaca sedare nu anestezie generala !!!!!!!
0
22-07-2009, ora 12:49
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
Dormicum, fiole

Compozitie
Fiole de 1 ml (5 mg), 3 ml (15 mg), si 5 ml (5 mg) pentru utilizare intravenoasa, intramusculara si intrarectala (fara solventi organici, gata de injectare).

Indicatii
Premedicatie inainte de introducerea anesteziei generale (i.m. sau mai ales la copii rectal). Sedare bazala inainte de procedurile diagnostice sau de operatiile efectuate sub anestezie locala (administrare i.v.). Sedare de durata in terapie intensiva (administrarea in bolus i.v. sau perfuzie continua). Inductia sau mentinerea anesteziei. Ca agent de inductie in anestezia prin inhalatie sau ca si componenta hipnotica a anesteziei combinate, inclusiv a anesteziei intravenoase total (injectie i.v., Perfuzie i.v.). Ataranalgezie la copii, in asociatie cu ketamina (utilizare i.m.).

Din cate inteleg eu, dormicum e un sedativ administrat inaintea anesteziei generale sau locale, si este un adjuvant al acesteia, ajutand la inducerea sau mentinerea ei.
0
22-07-2009, ora 15:50
Bibi_girl
Nu este medic/terapeut
Bibi_girl
va multumesc tare mult pentru raspunsuri.Ieri dupa amiaza a si avut loc acesta interventie.mi s-a dar dormicum tablete, nu intravenos.intr-adevar am fost vag ametita dar perfect costienta.mi s-a administrat si anestezie locala dar sincer...recomand anestezie generala in astfel de cazuri.La prima interventie, cea nereusita, am primit anestezie generala si a fost mult mai usor...trebuie sa recunosc ca a fost tare dureros de data aceasta, chinuitor chiar.Din pacate insa medicul a constatat ca probabil la prima operatie, mi s-a extras o ft mare parte din vomer motiv pt care nasul meu trebuia sa se prabusesca(acesta a fost termenul folosit de acesta), dar am avut noroc, datorita faptului ca am cartilajele nazale ft tari, acest lucru nu s-a intamplat, dar a ingreunat mult interventia de ieri.Este normal faptul ca la prima interventie s-a extras o mare parte din acel os?
0
22-07-2009, ora 16:27
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Draga Bibi, imi pare rau ca am avut dreptate in ce priveste suferinta in anestezie locala. Da, uneori esti nevoit sa indepartezi si din vomer - daca septul cartilaginos e redus, iar deviatia se intinde si la vomer.
De obicei, cand se prevede un astfel de pericol de prabusire a piramidei nazale se face ranforsarea dorsului nazal cu grefe de cartilaj - pt a nu deveni prea carn.
Dar, de acum astepti rezultatul si speram ca va fi cel dorit.
Succes.
0
02-09-2009, ora 20:07
mariacleo
Nu este medic/terapeut
mariacleo
am si eu o intrebare... cu cat timp inainte de operatia de rinoplastie se fac acele analize necesare si recomandate?
0
03-09-2009, ora 09:13
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Draga Maria,

depinde de clinica, dar in principiu analizele sunt valabile 3-4 luni. In cazul nostru, daca analizele sunt bune, in 3-7 zile de la prezentarea lor facem interventia (in functie de programul operator).
0
03-09-2009, ora 19:55
mariacleo
Nu este medic/terapeut
mariacleo
va multumesc foarte mult. as mai avea o intrebare. este absolut necesara o examinare pulmonara in cadrul setului de analize anterior operatiei? va multumesc. mentionez ca sunt fumatoare.
0
03-09-2009, ora 20:04
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Da, evalueaza pulmonii pentru anestezia generala!. Fie radiografie, fie spirometrie.
0
02-10-2009, ora 22:35
georgiana23
Nu este medic/terapeut
georgiana23
Buna seara.
As dori sa stiu cat dureaza perioada de recuperare dupa o operatie de rinoplastie. Eu lucrez intr.o fabrica de profil metal mecanica si depun mult efort fizic. Si as vrea sa stiu dupa cat timp as putea sa.mi reiau activitatea. Va multumesc
0
04-10-2009, ora 13:08
mariacleo
Nu este medic/terapeut
mariacleo
buna ziua. am si eu o rugaminte, de fapt, o intrebare. exista vreun unguent sau altceva pentru a grabi cat de cat vindecarea vanatailor in urma rinoplastiei? va multumesc.
0
04-10-2009, ora 20:05
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Draga Georgiana 23,

Efortul fizic se recomanda a fi reluat dupa o luna, si, atentie, progresiv nu dintr-odata! Neputand aprecia nivelul de efort ce trebuie sa-l depui, te sfatuiesc sa respecti aceste termene si eventual sa ceri ajutorul unor colegi pe o perioada limitata de timp. Succes.

Pentru Mariacleo,

Personal nu cred in faptul ca vreo crema trece de piele, pt ca pielea e facuta sa fie impermeabila dinspre exterior spre interior. Altfel ne-am uda pe organele interne la primul dus!
Se recomanda, pt confort psihic, unguente cu heparina (auriga, sau unguente pt varice - au heparina). Cu sau fara ele, 3 saptamani sunt necesare pt degradarea hemoglobinei din sange si disparitia culorii. pana atunci - machiaj si rabdare!
0
06-10-2009, ora 10:29
mariacleo
Nu este medic/terapeut
mariacleo
va multumesc pt raspuns. o alta problema, rugaminte pe care o am.. jumatate din partea alba a ochiului este rosie. o sa se retraga de la sine sangele acela din ochi sau pot face altceva pentru asta decat sa astept? in cat timp se retrage? va multumesc
0
02-11-2009, ora 16:24
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
Dr. Flueraru am o mare rugaminte la dv.am facut o operatie de rinoplastie in urma cu 2 luni.operatia sa dovedit a fi nereusita desi m-am operat la dr.Cotulbea din timisoara si aveam referinte bune la adresa acestuia.nasul are o forma faorte ciudata diforma(narile nu sunt egale, sunt strambe, forma nasului este stramba si urata)si de cateva zile ca urmare a dezumflari mi-a aparut o cocoasa proeminenta.imi este frica sa nu se accentueza si mai tare odata ce se dezumfla mai tare.ce pot face?eu nu stiam ca ma expun la astfel de repercursiuni si nu sunt total debusolata.ce este de facut, cum pot sa repar gresala acestui doctor?
0
03-11-2009, ora 20:29
Bibi_girl
Nu este medic/terapeut
Bibi_girl
revin cu un comentariu dupa operatie de rinoseptoplastie din vara.din pacate traiesc o noua dezamagire...nasul meu nici acum nu este drept si incep sa respir greu din nou..nu inteleg cum a putut esua si o a doua operatie(mentionez ca am mai avut o rinoseptoplastie in 2008).Se poate ca deviatie de sept sa se refaca? un medic mi-a spus ca asta s-ar fi intamplat probabil in cazul meu la ambele interventii pt ca, imediat dupa operatie totul era ok, respiram bine, dupa 2 luni incepeau din nou problemele...Nu stiu ce sa mai fac..Sa caut un alt medic si sa incerc din nou?Oare nu as exagera cu o a treia interventie?Nu as vrea nici sa imi fac rau prin atate a operatii...dar incepe sa me deranjeze din ce in ce mai mult faptul ca dupa atatea eforturi, nasul meu nu e ok nici functional, nici esteti.Va rog dati-mi un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns
92 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •