rinofaringolaringita cronica

06-09-2012
mihaelaochiana
Nu este medic/terapeut
mihaelaochiana
Buna ziua
Am un baietel de 1 an si 9 luni care de 4 luni de cand a mers in colectivitate(acum nu mai merge)a facut mereu ba laringita ba traheita, primid nenumarate tratamente cu antibiotice.. augumentin, zinnat, gentamicin, c fort.Sunt disperata pentru ca i s-au administrat prea multe antibiotice si afectiunea revine.Ultimul diagnostic care l-am primit (ieri)este rinofaringolaringita cronica de la un medic alergolog si tratament:singulair 4 mg, biorinil si bioparox, care urmeaza sa le administram.mentionez ca are o tuse persistenta si ziua si noaptea ce dureaza f mult pana la stare de voma astfel ca micutul nu se poate odihni.In rest acum este vioi, are pofta de mancare, nu face febra.Ajutati-ma cu ceva sfaturi sau cu un tratament homeopat(pentru ca am senzatia ca s-au facut experimente cu antibiotice pe copilul meu)si pentru imunizare.Ce inseamna daca copilul are cearcane?As mai avea o rugaminte cine poate sa imi spuna ce inseamna valoarea de 34.285U/L la alaninaminotransferaza(GPT/ALAT/ALT), valoarea de refrinta fiind 33.Va multumesc.
4 comentarii
0
07-09-2012, ora 20:03
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Parerea mea este ca medicul a actionat corect administrand Singulair la o tuse persistenta. Daca tusea persista chiar si sub Singulair sfatul meu este sa consultati din nou medicul alergolog in vederea efectuarii unor teste alergice si eventual administrarea unui spray antiinflamator. Infectiile repetate pot lasa copilul cu o sensibilitate si cu o tuse prelungita.
De asemenea niste analize ar trebuie facute: hemoleucograma (cu eozinofile), ASLO, VSH, IgE total, teste alergice (Phadiatop).
In perioada de primavara -toamna (cand copilul este sanatos) ar trebui sa incepeti o cura de stimulare a imunitatii cu Ribomunyl.
Un sfat: Daca puteti si aveti cu cine, lasati copilul acasa, este prea mic pt a merge in colectivitate.

Toate cele bune!
0
22-09-2012, ora 13:33
mihaelaochiana
Nu este medic/terapeut
mihaelaochiana
Va multumesc din suflet, doamna doctor.Am renuntat la al mai duce la cresa.Dupa circa 2 saptamani de tratament nu vedem nici o imbunatatire din pacate...tusea e la fel persistenta cand seaca cand productiva, nasul e mereu infundat(folosim ser si batista +aerosoli cu ser).Ar putea fi si de la polipi?respira tare greu si cateodata sforaie!Suntem programati sa facem si analize!
0
22-09-2012, ora 17:15
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Daca sub tratament cu Singulair tusea persista, mergeti la medicul alergolog pt reevaluare a tratamentului, dar inainte consultati un medic ORL, pt a vedea sigur daca are sau nu polipi. Polipii pot da nas infundat, sforait sau dormit cu gura deschisa, chiar si tuse si pot intretine infectii in nas si gat. S-ar putea sa fie nevoie de un tratament cu un spray nazal (Nasonex 1 -2 puffuri/nara/zi) sau chiar scosi chirurgical, desi cred ca este prea mic pt interventie chirurgicala. Oricum acest lucru il va decide medicul ORL impreuna cu dvs.


Multa sanatate!
0
28-09-2012, ora 12:33
mihaelaochiana
Nu este medic/terapeut
mihaelaochiana
Buna ziua,
Am fost cu copilul la ORL si diagnosticul este de adenoidita acuta cu tratament:Augumentin 5 zile, Eubiotics, Colargol 3 zile, Sinupret 10 zile si pentru imunitate First Defence.Ni sa explicat ca copilul e prea mic pentru operatie(deabia dupa 5 ani se poate opera), si ma gandesc ca pana atunci trebuie sa "indop" copilul cu atata antibiotic?(la toti doctorii la care am fost ori ca a avut copilul febra ori nu am primit antibiotic-nu se prescrie cu prea mare usurinta pt copii asa mici antibiotice?)Disperarea mea vine din faptul ca mi-e frica ca aceste tratamente sa nu aiba efecte adverse in timp...si astfel sa am munstrari de constiinta!Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.