rinofaringita si otita seroasa

13-03-2015
roxaneda
Nu este medic/terapeut
roxaneda
baietelul meu de 4 ani are polipi, otita seroasa dar nu grava, am inteles.pana acum i-a dat nurofen, biorinil, aerius.aseara si azidimineata a facut febra 38 si are rosu in gat, doctora orl i-a prescris spunand ca ea crede ca e o viroza, antibiotic Unasyn 7 zile,
si pt nas DNF.eu incepusem sa-i dau colargol, doctora a zis sa nu-i mai dau, sa-i iau DNF.
chiar trebuie sa-i dau antibiotic?si daca e viroza, de ce antibiotic?
multumesc
7 comentarii
0
13-03-2015, ora 20:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe Viroza.. fara risc de complicatii.. NU s e da antibiotic
2 acum intradevar trebuei tratat corect de viroza..si numia dupa vindecarea virozei peste 7-10 zile se incep tratamentele pentru catar tubar sau otite seroase
3 aici pe forum gasiti ce trebuei de facut si pentru polipi si pentru otite seroase
0
28-03-2015, ora 19:47
roxaneda
Nu este medic/terapeut
roxaneda
multumesc pentru raspuns.
dupa tratamentul cu Unasyn si DNF a fost bine.i se desfundase si nasul. se simtea ca ies mucozitatile din fundul nasului, si i-a revenit si auzul caci nu mai auzea bine..
acum nasul incepe incet incet sa fie mai infundat.am consultat si alt dr.orl-ist si a zis ca ar trebui scosi polipii.mai are inca otita seroasa, eu credeam ca daca i-a revenit auzul i-a disparut si lichidul din spatele timpanului dar se pare ca nu de tot.eu incepusem sa-i fac aerosoli cu:
1/2fiola ACC, 2 pic ser efedrinat de 0.5%, ceai musetel,
si pic in nas cu colargol 3 pic de 2 ori pe zi dim si seara
si doctorul a spus sa-i pun in aerosoli si dexametazona 1/2fiola.
e corect sa-i fac asa? dar din cauza programului meu pot sa-i fac aerosoli decat dimineata si seara, care ar fi dozajul corect pentru aerosoli de doua ori pe zi dim si seara? e ok daca il scot afara dupa aerosoli?
ce credeti despre balonul otovent? pt otita seroasa?se aplica in cazul cand are si polipi?
multumesc mult
0
28-03-2015, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este bine aerosoli dimneata si seara + dexametazona.. doar 5 zile
in rest schema de tratament local pentru nas, umflat baloane, incalzit urechile.s.a..
am mai descris, o pe forum
0
08-05-2015, ora 11:54
roxaneda
Nu este medic/terapeut
roxaneda
din martie copilul are otita seroasa.este acum congestiva.se pare ca nu scapa de aceste otite.sa ma gandesc sa-i scot polipii? decat sa ii afecteze timpanul? nu stiu ce sa fac.doctora i-a dat acum nurofen si rinoref.si augmentin in caz ca acuza durere la urechi.
multumesc frumos
0
08-05-2015, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu Dvs.. decideti ce trebuie sa faceti
trebuie sa aveti un medic ORL.. la care sa mergeti permanent si el decide cand si cat se poate trata..si cand e cazul de operatie
0
06-06-2015, ora 13:59
grecea simona
Nu este medic/terapeut
grecea simona
buna ziua am o intrebare pt. dl. dr.:fetita de 6 ani a contactat o raceala care s-a transformat in adenoidita acuta.are tratament cu picaturi cu sinerdol.cat timp se pot pune in nas aceste picaturi?si poate ramane cu vegetatiile marite chiar daca tratamentul este corect?mentionez ca am avut in anii trecuti ac. problema cu vegetatiile dat s-au retras cu mers la mare iar anul urmator am facut tratament 3 luni cu colargol la indicatia dumneavostra si s-au retras.multumesc
0
08-06-2015, ora 12:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect este..
dupa tratament se merge la acelas medic care a indicat tratamentul
atunci se decid urmatorii pasi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.