rinofaringita cronica alergica

20-09-2009
patricia115
Nu este medic/terapeut
patricia115
Buna. Ma numesc Patricia si am si eu o problema destul de suparatoare. In urma unui consult orl am fost diagnosticata cu rinofaringita cronica alergica. Simptomele mele sunt; nas infundat[uneori] apoi curge ca o secretie apoasa, durere sacaitoare la baza sinusurilor, dureri de ochi si cap, ameteli, sufocare, ustura in nas si o jena, nod in gat, senzatie de saliva uscata in gat care ma obliga sa inghit mai des, senzatie de infundare a urechii drepte, uneori este atat de puternica nodul in gat ca ma si doare[nu f tare]. Momentan iau tratament cu xyzal 1 tb seara, si tantum verde spray la nevoie. Nu am avut probleme doar dupa ce am nascut acum aproape 4 ani. Intrebarea mea este ce as mai putea sa fac [ca si investigatii], si daca nu am fost alergica la nici unn medicament, este posibil ca odata cu aceasta rinita alergica sa devin alergica la medicamente? Va multumesc. Cu respect.
1 comentarii
0
20-09-2009, ora 19:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată doamnă Patricia,

- analize alergologice pt. stabilirea substanţelor la care sunteţi intolerantă/sensibilă - alergică!
- ca şi remedii naturiste, vă recomand:

* Infuzia de busuioc - preparată dintr-o linguriţă de plantă la o cană cu apă fierbinte, are calităţi decongestive şi calmante ale aparatului respirator. Se beau două căni pe zi, dimineaţa şi seara.
Florile de soc - conţin un ulei esenţial, care le dă mirosul plăcut, zahăr, mucilagii şi colină. Ceaiul are proprietatea de a provoca o transpiraţie abundentă, fiind recomandat în cazul rinitelor. Se prepară din două linguriţe de plantă la o cană cu apă clocotită. Se servesc câte 3-4 căni pe zi. Se pot face şi inhalaţii, de două ori pe zi;
* Inhalaţii cu apă sărată - preparaţi un amestec din 2 linguriţe rase de sare de bucătărie neiodată (foarte important, neiodată...dacă găsiţi sare de mare neiodată de la Solaris plant ar fi perfect) şi o cană cu apă călduţă într-o farfurie adâncă. Aspiraţi apa sărată pe nas şi aruncaţi-o pe gură. Repetaţi procedura de 5-6 ori. Apoi faceţi exerciţii de respiraţie pe nas (inspirare, exprirare adâncă...). Soluţiile izotonice saline sunt excelente dezinfectante şi desensibilizante ale mucoasei nazale (indiferent de natura alergenului)...

P.S. Aşteptaţi şi sfaturile unui orl-ist!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.