rino-sinuzita alergica

15-12-2011
Delia MT
Nu este medic/terapeut
Delia MT
Buna ziua
in urma unei raceli foarte puternice am fost diagnosicata cu o rino sinuzita alergica, asta dupa 8 luni de zile prin spitale, am fost chiar si internata din cauza medicamentelor in exces date de catre medici..de fiecare data plecam de la medici cu o alta reteta si cu un alt diagnostic, ba ca am sinuzita, ba ca sunt racita, si am si deviatie de sept si ca trebuie sa ma operez etc si lantul poate continua eram doxa de medicamente, dupa internare mi-a fost administrat un medicament pe baza de hidrocortizon, medrol se numeste, medicament care l-am folosit o perioada destul de lunga asta numai din disperarea de a respira bine si a nu mai imi curge nasul asa de rau.intr-un final ma saturasem sa ma indop in medicamente si am incetat sa mai iau ceva.M-am dus iara la un medic Orl care mi-a spus ca am o rino sinuzita alergica, este adevarat stranut foarte des, si nasul nu a incetat sa nu imi curga de cand am racit, doctorul mi-a spus sa iau clarinese.Minune m-am simtit foarte bine dupa acest medicament, nu mai stranutam atat de mult, eram mai linistita, nu va spun chinul care il aveam inainte sa iau aceasta pastila dar problema a aparut si ea am luat atat de mult aceasta pastila incat in momentul in care o administrez imi creaza o stare de nervi si palpitatii, stari de depresie, plang...sunt disperata nu stiu ce sa mai fac, am fost nevoita sa nu mai pot munci pentru ca in continuu ma simteam rau, crizele de alergie sunt aproape in permanenta si sincer nu imi mai pot permite sa stau toata ziua prin spitale si retete si medicamente cumparate care pentru mine au fost in zadar.de vre0o doua saptamani am o secretie urata din gat si nas, si normal strranut f rau, clarinese nu mai indraznesc sa il iau, am incercat spalaturi nazale cu apa si sare si mi-am simtit mai rau, am fost ametita toata ziua, asi vrea sa imi cumpar un aparat de aerosoli, dar nu stiu ce tratament asi putea sa folosesc, acum folosesc ser fiziologic dar nu simt ca ma ajuta prea mult.Va rog astept un raspun de la dumneavoastra, vreau sa imi revin.
2 comentarii
0
28-01-2012, ora 09:23
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
cauta pe net alimentele alergene si incearca sa le elimini complet din alimentatie.
pentru gat si nas faci in continuare inhalatii cu ser fiziologic, cu ceai de musetel. secretiile sunt sigur provocate de consumul excesiv de medicamente. va dura o perioada lunga, dar incet, incet iti vei reveni.
sanatate multa
0
21-02-2012, ora 15:09
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
delia nu pot sa raspund la partea cu tratatul, dar daca esti dispusa sa mai consulti un medic ORList ti-o recomand cu toata increderea pe dna dr Raluca Grigore de la Spitalul Coltea. sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.