rinita hipertrofica | Forumul Medical ROmedic

rinita hipertrofica

29-05-2008
mrroc
Nu este medic/terapeut
mrroc
am rinita hiperetrofica si deviatie de sept (minora ).

In 3 aprilie am facut cauterizare de cornete cu radiofrecventa dar in continuare folosesc spray-uri( flixonase ) si picaturi deoarece mi se infundat nasul. De ce ? si ce trebuie sa fac?
15 comentarii
0
30-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Ce, de ce? ptr.ca asa se face la rinita hiperetrofica
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa renunti la picaturi... caci ai devenit dependent!
Cauta Colargol..in farmacii care pot sa.l prepare!!!
Daca nu ai rezultat in 10 zile...mergi la medicul care te.a operat!
0
30-05-2008, ora 00:00
mrroc
Nu este medic/terapeut
mrroc
Deci am avut asa :
din 11aprilie pana in 9 mai Spray Flixonase

din 16 mai pana in 24 mai picaturi (un preparat cu Rhinxyl)

din 26 mai pana in 20 iunie 2008 mi-a recomandat sa folosesc in continuare spray Flixonase.
0
04-06-2008, ora 00:00
TUPI
Nu este medic/terapeut
TUPI
Buna Paul !
Ai vrea sa-mi spui si mie unde te-ai operat cu radiofrecventa ? Si eu am aceeasi problema ca si tine insa la Cluj (unde mi-e cel mai aproape) nu reusesc sa gasesc pe cineva care lucreaza cu Ellman oricat ma straduiesc, poate ma ajuta cineva. Mai ca m-as duce pana la Pascani la dl. Dr. Flueraru insa e mult prea departe pentru mine.
0
13-08-2008, ora 00:00
mamanu
Nu este medic/terapeut
mamanu
buna ziua, am nevoie de un sfat, mi se infunda nasul in special in pozitia culcat, daca ma intorc pe o parte se desfunda nara de sus, am si o deviatie de sept stinga, in ultimul timp mi se infunda din ce in ce mai des nasul singura solutie este olintul.am gasit pe net ca galvanocauterizarea, injectii cu substanta sclerozanta, extirparea mucoasei nazale in exces a cozii de cornet hipertrofiat, eliminarea deviatiei de sept ar elimina infundarea nasuli.intrebarea este se poate aceasta la focsani -vrancea sau doar la pascani la dr fluieraru
1
02-06-2009, ora 20:06
liliana22
Nu este medic/terapeut
liliana22
buna ziua.eu am facut acum 1 saptamana si cateva zile o mucotomie (aveam rinita hipertrofica si vaso motorie) si in partea stanga mi s-a vindecat dar pe stanga fac cruste si mi-a spus ca o portiune din cornet a ramas doar cu osul si nu se reface mucoasa si ca eu reprezint un caz la 100 de pacienti sa se intample asa ceva..imi puteti explica care ar putea fi cauza (este organismul meu de vine sau o greseala de tehnica ) si o sa mi se mai refaca mucoasa sau o sa trebuiasca sa-mi taie si coada inferioara a cornetului?va multumesc
0
03-06-2009, ora 14:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are mare importanta.. cauza !
este important sa stiti.. ca spalaturile nazale cu ceai caldut de musetel.. o sa ajute la eliminarea acelor cruste !
Vit A uleioasa sau Uleiul de Catina.. o sa ajute la refacerea mucoasei cornetului.. aveti rabdare!
0
03-06-2009, ora 21:36
liliana22
Nu este medic/terapeut
liliana22
va multumesc pt raspuns !O sa incerc tratamentul si o sa am rabdare
0
21-12-2009, ora 19:54
byt
Nu este medic/terapeut
byt
domnule FVALERIU acum cateva zileau facut interventia cauterizarii cornetelor nazale in continuare urechea imi esteinfundata si nu stiu ce e de facut.Cam cat trebuie sa astept pana se vindeca mucoasa ca sa-si revina siurechea MULTUMESC
0
21-12-2009, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corntele isi revin in 10 -14 zile.. si dupa aceasta se desfunda si urechile.
ce tratament ai acum?
0
22-12-2009, ora 10:15
byt
Nu este medic/terapeut
byt
am avut 5 zile pinosilsi cuminol pana luni laurmatoru control nu am nimic
0
22-12-2009, ora 11:00
mamanu
Nu este medic/terapeut
mamanu
pentru rinita hipertrofica incercati un tratament cu paracetamol sinus (2x2) fara sprey si controlativa tensiunea sa nu depaseasca 13-7, incercati la mine a mers dupa ce m-am chinuit cu nasul infundat 3-4 ani
0
14-04-2010, ora 17:55
ciprian B
Nu este medic/terapeut
ciprian B
Buna ziua! Am 29 ani si sunt din Iasi. De aproximativ 10 ani folosesc Bixtonim Xylo sau Olynth (alternant) deoarece nu pot respira nici ziua si nici noaptea sunt practic dependent de picaturi. Am o deviatie de sept si am avut si sinuzita. Acum aprox 4 ani am fost la spitalul CFR si mi s-a facut si punctie deoarece aveam o punga de puroi sub ochiul stang care ma durea ingrozitor. Mentionez ca am secretii de puroi si chiar uneori urat mirositoare. Doctorii m-au sfatuit sa ma operez de deviatie de sept dar mi-e cam frica de dalta si ciocan. Acum 2 luni am avut o raceala puternica, ameteli si dureri de gat ingrozitoare care m-au tinut cam o luna. Acum 10 zile am tras iarasi un curent si timp de 5 zile am fost numai ametit, senzatie de nod in gat care o am si acum si aciditate marita, reflux gastroesofagian.Am fost la Orl ist si m-a diagnosticat cu rinita alergica, faringo-amigdalita, cu sinuzita mi-a zis ca nu e foarte grav deoarece nu am respectivele dureri dar sa ma de deviatie de sept peste aprox 6 saptamani si am facut tratament pana ieri cu diclotard si aerius. Ingrijorat fiind de acele ameteli bruste am fost si la un neurolog si mi-a zis ca as suferi de sindromul vertiginos si acum fac tratament timp de o luna cu betaserc si bilobil. Intrebarile mea la dvs este: se poate ca aceste raceli dese si mai ales aceste senzatii descrise sa fie cauzate de rinita sau de acele picaturi? Sa incerc sa renunt la picaturi fara de care nu pot respira zi si noapte si ce tratament sa urmez ca sa scap de ele? Si probabil daca reusesc sa merg la operatie de cornete si deviatie de sept?
0
28-11-2013, ora 22:19
rafaelos
Nu este medic/terapeut
rafaelos
salut ciprian. am citit si eu te sfatuiesc sa vi in bucuresti la dl doctor chiuchi vasile. este cel mai tare doctor din cele auzite de la mai multe persoane. el i-a invatat pe multi doctori orl-isti meserie.
0
23-04-2014, ora 17:57
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Pt. liliana22: Pt. refacerea mucoasei pe cornet, cum a spus d-l doctor, Uleiul de catina, dar mai ales Propolis - in glicerina (unguent), de la APIFARM - APIMEDICA si AEROSOLI CU PROPOLIS, cu solutie procurata tot de acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •