rinita hipertrofica??

30-05-2013
crimschianca
Nu este medic/terapeut
crimschianca
Buna ziua dl. Doctor.ma numesc Crimschi Marina, am 27 de ani si am o problema care persista de cativa ani buni.
In urma unei pneumonii am ramas cu tuse, mai ales dimineata, senzatia de corp strain in gat, expectoratii, secretii nazale muco-purulente, senzatie de nas si gat uscate si ocazional wheezing. Cand mai raceam, ocazional imi mai apareau cateva firisoare de sange in sputa.
Cu timpul, sangele din gat a inceput sa apara mai des.Am crezut ca este din cauza plamanilor. Am fost la Pneumolog, si dupa un set de radiografii, un rmn si o spirometrie a ajuns la concluzia ca nu plamanii sunt cauza sangerarii, acestia fiind sanatosi.Apoi a inceput drumul prin ORL-isti.De-a lungul timpului am primit mai multe diagnostice:rinita alergica pentru care am facut tratament cu antialergice si diferite picaturi de nas.Pe moment simptomele se ameliorau, apoi reveneau.La alt medic, dupa o radiografie sinusala si un consult, mi s-a spus ca sufar de rinosinuzita si hipertrofia mucoasei nazale.Mi-a dat Vitamina a si vitamina c. Rezultatele aceleasi, coji cu sange din nas si sputa cu sange dimineata.La ultimul control, mi s-a pus diagnosticul de rinita hipertrofica si am luat picaturi de nas Pinosol Si vitamina C.M-i s-a spus ca nasul meu'este prost' si vascularizatia la fel.Nu mai stiu ce sa fac.Ma sperii in fiecare dimineata cand vad firisoarele de sange in sputa. Va rog frumos sa ma ajutati.Multumesc.
3 comentarii
0
30-05-2013, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci cateva poze cu faringele tau.. unde sa se vada amigdalele si peretele posterior a faringelui
atasezi pozele pe adresa mea pe hotmail.
2scrii ce probleme de digestie ai... atrofia mucoasei, sangerarile.. pot avea legatura cu digestia
0
30-05-2013, ora 10:52
crimschianca
Nu este medic/terapeut
crimschianca
Multumesc de rapuns.am sa incerc cu pozele.dar as dori sa jung la dvs la un consult la sfarsitul lunii iunie.sa imi spuneti cum as putea sa-mi fac o programare.va multumesc
0
31-05-2013, ora 09:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in iunie sunt in concediu de pe 19... pana pe 30
se poate dupa 2 iulie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.