rinita cronica si tuse

05-03-2009
wick
Nu este medic/terapeut
wick
Sunt mama unei fetite de 4, 5 ani si de 1 an de cand am duso la gradinita, in perioada rece este aproape tot timpul racita. Concret, din toamna pana acum cred ca doar o perioada de cateva saptamani nu a tusit si nu i-a curs nasul.Dupa toate racelile repetate si pe care le-am tratat cu panadol si nurofen plus imunostimulatoare luna trecuta a facut febra mare, 39, 4, in conditiile in care era sub tratament cu antibiotic de 9 zile. Asa ca s-a ajuns la antibiotice injectabile, astfel ca 1 luna a fost pe tratament cu antibiotice. La cateva zile dupa ce am terminat si ultimul antibiotic au revenit simptomele, nas infundat, tuse cand seaca cand grasa, plus temperatura de 38. I-am dat Aerius si precum si Bronhovaxon.Plus alte siropuri de tuse dar fara efect. I-am facut analize generale si exudat faringian si nazal, dar toate au iesit bine. La ultimul consult medical ORL ne-a fost recomandat aerosoli cu flixotide. Stiu ca au o componenta cortizonica si imi este teama sa nu ii dea efecte secundare sau sa creeze dependenta, necesitand in timp cresterea dozei.In nici un caz nu pun la indoiala decizia medicului insa ma tem de cele ce v-am spus. Am citit pe net de Singulaer insa la fel am aflat de efecte secundare nenumarate, printre care si cresterea bilirubinei in sange. Asta ma ingrijoreaza pentru ca la o ecografie am aflat ca are fierea marita si cudata. Ii rog pe domnii doctori precum si pe cei care s-au confruntat cu asa ceva, daca ma pot ajuta cu un sfat.Am senzatia ca ma invart in cerc si nu mai ajungem la un rezultat favorabil.Multumesc mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul