rinita cronica hipertrofica si creasta septala dreapta.

12-02-2012
lara10
Nu este medic/terapeut
lara10
Buna ziua!. Am avut sinuzita si am facut 4 punctii acum 5 ani. Am fost acum o luna la ORL pentru ca aveam nasul infundat tot timpul fara sa fiu racita, ma durea fruntea si nu puteam sa respir pe nas. Ma gandeam ca am din nou sinuzita dar medicul mi-a spus ca am rinita cronica hipertrofica si creasta septala dreapta. Mi-a prescris sprei nazal Nasonex si tablete Aerinaze. Am luat si vitamine tot la recomandarea medicului pentru sangerari nazale. Am urmat tratamentul si ar trebui sa ma duc la control insa nu dau de medicul care mi-a pus diagnosticul. Problema este ca dupa tratament parca ma simt mai rau ca inainte. Simt o presiune si un fel de durere care incepe din partea dreapta a sinusului si se continua deasupra ochiului drept si sub ochiul drept. Am sensazia ca acea presiune imi impinge ochiul afara. Si pe langa asta sangerari nazale, ameteli, mi se infunda urechile cand incerc sa respir pe nas, incep sa simt pe zi ce trece tot mai slab gusul si mirosul. Tin sa mentionez ca durerea de frunte si presiune in sinus este mai puternica dupa ce sangereaza nasul. Care credeti ca ar fi problema? Multumesc.
10 comentarii
0
13-02-2012, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o problema generala.. legata de hipotensiune, anemie
2 o sinuzita purulenta
trebuie facuta radiografie SAF..si de vazut starea sinusurilor nazale
poasibil sa fie necesara o internare in clinica ORL.. unde o sa se faca initial punctii si dupa interventia chirurgicala pe septul nazal.. care favorizeaza si intretine sinuzita.
0
14-02-2012, ora 09:59
maria63s
Nu este medic/terapeut
maria63s
Buna,
Si eu am avut rinita hipertrofica si deviatie de sept pe partea dreapta si m-a operat Dr.Flueraru acum 3 ani si ma simt f.bine(deviatia de sept o mai am, doar de rinita m-a operat cu radiofrecventa)Sanatate.
0
16-02-2012, ora 20:02
lara10
Nu este medic/terapeut
lara10
La mine problema e ca din cauza deviatiei de sept nu pot respira pe nas. am mers ieri la control si mi s-a spus sa mai fac tratament cu Nasonex 2 luni si daca in continuare respir la fel o sa faca o operatie pe mucoasa.
Insa acum am alta problema. Mie la 3 ani mi-au fost scoase amigdalele si la acest control mi s-a spus ca am amigdale hipertrofice. Ce inseamna acest lucru?
0
16-02-2012, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil la 3 ani.. au fost scosi numai polipii si amigdalele au fost doar taiate partial.
0
11-04-2012, ora 23:23
flory85
Nu este medic/terapeut
flory85
Buna seara!d-le dr am si eu o problema.acum 3 saptamani am fost internata la spital din cauza ca imi pierdusem gustul si mirosul, vreo 2 luni nu am avut nici gust nici miros.in spital mi sa facut antibiotc.Cefort si mia mai facut si hemostatice.timp de 7 zile cat am stat inernata mi sa facut sub anestezie locala fibroscopia nazofaringiana.sub anestezie locala mi sa mai facut si electrocauterizarea cornetelor nazale inferioare bilateral. si punctii dar numai pe partea dreapta mia facut de 2 ori, dreapta e cat de cat mai desfundata si miros cu ea, dar pe stanga mai putin,.dupa vreo saptamana dupa ce am fost externata cand suflam nasul imi curgea puroi de acolo, nu mult dar imi curgea, cand de o nara, cand pe alta, cand am fost la primul control de mia zis ca nu trebuie sa imi curga puroi din nas ca ma inerneaza iar, asa este ???azi am fost ptr a 2 oara la control, mia zis ca sunt bine, dar in schimb pe data de 15 mai sa ma duc iar la spital sa ma opereze de deviatie de sept, trebuie sa ma duc dle dr.e necesar???si tot azi la control am intrebat-o daca imi mai pun vitamina a uleioasa in nas, si mia zis ca trebuie sa mio pun in nas toata viata. asa trebuie???d-le dr cand ma mai doare capul imi da asa junghiuri in cap.parca ca si cum mi-ar zvagni.de partea dreapta cel mai mult.trebuie sa imi fac un rmn.sau un tomograf ??pe biletul de externare mia zis ca am.rinosinuzita cronica hipertrofica si insuficienta nazala.acasa am avut tratament nasonex, thigamma.milgamma.arcoxia.trebuie sa mai iau tratament in continuare, ?
cat timp sa mai imi pun in nas vitamina a ? acum am gust si miros.Va multumesc mult, si va rog sa ma ajutati.
0
11-04-2012, ora 23:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru problemele ORL.. trebuie sa faceti o radiografie SAF sau CT ca sa stiti ce se face in sinusurile paranazale.
2 lipsa mirosului poate vorbi si despre o problema neurologieca si trebuie facute investigatii la neurologie
0
11-04-2012, ora 23:38
flory85
Nu este medic/terapeut
flory85
dle dr.dar cat timp imi pun in nas vitamina a uleioasa.va multumesc
0
12-04-2012, ora 06:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa Ct sau radiografie o sa se stabileasca ratamentul corect
acum faceti inhalatii cu ceai de musetel + 4 pic de ulei volatil de eucalipt
spalaturi nazale cu acelas ceai si dupa spalaturi se pun 2_3; pic de vit a pentru hidratare
cate 3: saptamani pe luna cu 1 saptamana pauza
0
26-11-2015, ora 19:00
BURK
Nu este medic/terapeut
BURK
trebuie sa ma operez de diagnostic colesteatom atical este scumpa pot face la iasi
0
27-11-2015, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la spitalul de recuperare iasi. cu bilet de trimitere si card de sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •