rinita alergica si epistaxis la copil 4 ani

29-08-2010
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
fetita mea face epistaxis de la un anisor.am cauterizat o si operat o de polipi dar la catva timp a inceput din nou sa i curga sange din nas.am facut analizele la hematologie fundeni si sunt perfecte.am vazut ca stranuta de zeci de ori pe zi si i am facut testele alergologice si e alergica la mucegaiuri de exterior.am folosit antihistaminice si nasonex dar fara nici un rezultat.in plus pt epistaxis folosesc vit a tarosin vit c gelaspon crema cu tanin dar dar degeaba.nu stiu ce sa i mai fac.ce imi recomandati
79 comentarii 12 3 Înainte ›
0
29-08-2010, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa cautati cauza epistaxisului./.. in alta parte decat in nas.
problema este de la metabolizm. ( probleme de digestie, ) cu siguranta copilul are probleme la nivelul intestinelor !!!
faceti Coprocultura. cate 3 zile la rand.. cateva saptamani !!!
treceti la un regim alimentar strict ( fara Dulciuri, sucuri acidulate, si cel m, ai important in cazul acesta.. fara alimente care contin conservanti si coloranti artificiali ( mezeluri. NU e voie nimic din carnaturi, parizer..s.a )
nici condimente din amestecuri ( knor, magi..s.a)
mancarea trebuie sa fie gatita acasa, cat mai simplu si cu legume de la piata
Local tre sa faceti Aromoterapie cu Ulei volatil de eucalipt + Busuioc cate 2 pic de un servetel si inspirat pe nas.
IN 1ml de vit A adagati cate 1 pic de aceleasi uleiuri ( trase in seringa.. si fara ac. puneti cate 3 pic in fiecare parte la 6 ore.
Calciu cu Vit d
0
29-08-2010, ora 19:32
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
mereu ii fac coproparazitologic este negativ de cand avea un an.m ati speriat si mai tare adica sa aiba hemoragie l intestinala sau cum.nu inteleg.are facuta si endoscopie nazala si dna doctor a zis ca se vede pata vasculara pe ambele patri ale septului/eu am aspirat o f mult cu batista bebelusului si iam facut si 2 ph metrii pt ca a avut reflux gastroesofagian, problema am rezolvat o cu gaviscon si omeprazol si acum e bine din punctul asta de vedere, dati mi raspuns cu parerea dvs va rog mult de tot pt ca am fost cu ea si la fundeni si nu i au gasit nimic anormal
0
29-08-2010, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. un traumatizm local de la aspiratii poate fi cauza leziunilor pe mucoasa.
dar starile alergice si stranutul.. poate fi de la o alergie la unele alimente( mai bine zis.. la adausurile chimice din ele ).. si aici de vina este regimul alimentar si lucrul intestinelor...
0
29-08-2010, ora 19:47
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
are imunoglobulina 152.2 si latestele alergologice valori mari la alternaria alternata si prag scazut la acarieni, cand stranuta la 10 minute incepe sa sangereze ba pe stanga ba pe dreapta.ce mi recomandati. ce sa i mai fac o sa se rezolve
0
29-08-2010, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regimul alimentar strict.. scris in mesajul anterior + tratamentul local mentionat acolo.
daca nu ajuta trebuie sa faceti local cauterizari cu Radiofrecventa ( nu chimice )
0
30-08-2010, ora 22:19
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
am fost astazi cu fetita la bucuresti si i am facut endoscopie nazala la intrarea in nas fara anestezie.dna doctor a spus ca nu mai are mucoasa nazala ca e carne vie si i a dat bepanthen unguent vit a si fitonasal local.as vrea sa mi spuneti dvs ce parere aveti/am intrebat o si de cauterizare si dansa a spus ca fetita nu o sa reziste dupa fara sa se scarpine si ca e mai complicat pt ca are pata vasculara pe ambele parti ale septului.
0
11-03-2011, ora 15:55
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
buna ziua.revin tot cu aceeasi problema.regim strict, analize la sange si copro perfecte si totusi sangerari.am folosit cum ati spus dvs vit a si ulei de busuioc si degeaba.nasul continua sa sangereze.cum se atinge putin sau stranuta, curge sange.am fost din nou la orl si mi au dat local fitonasal.a fost bine 3 luni cat l am gasit pe piata.acum nu mai este, iar sangereaza.am fost la homeopat care s a uitat pe analize si a zis ca e totul in regula si ca e traumatim local de la batista bebelusului?va rog din suflet, spuneti mi ca i mai pot pune in nas pt refacerea mucoasei?se vede cu ochiul liber ca e carne vie.multumesc mult
0
11-03-2011, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie mers la un cabinet ORL.. unde se lucreaza cu radiofrecventa si de facut cauterizare locala
sau internare in clinica ORL.. unde o sa cauterizeze cu Laser
0
19-03-2011, ora 14:10
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
multumesc mult dar a mai fost cauterizata bilateral la varsta de 1 an si jumatate si degeaba.chiar nu exista vreun unguent local pt refacerea mucoasei nazale?sau picaturi?
0
20-03-2011, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
prin ce metoda a fost cauterizat?
in nas VIt A uleioasa 4 pic din 4 in 4 ore
tarosin de baut 3 pe zi
0
30-03-2011, ora 16:12
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
cand a fost operata de polipi la 1 an si jumatate au si cauterizat o bilateral dar nu mi au zis prin ce metoda.oricum operatia a fost cu anestezie totala.eu as vrea un unguent pt refacerea pielii din interiorul nasului nu conteaza ca e din romania sau din strainatate, numai sa fie bine.oare exista?am inceput sa i pun vit a si e bine.dar cat timp trebuie sa i pun?
0
30-03-2011, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 zile
0
31-03-2011, ora 08:54
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
si dupa asta?daca sangereaza din nou?ce i mai fac?ea are mereu muci uscati in nas.
0
31-03-2011, ora 11:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul trebuie curatat numia cu ceai de musetel ( nu cu ser.fiziologic sau spreiuri cu apa de mare)
Vit A uleioasa folosita 2- 3zaptamani o sa rezolve cu uscaciunea mucoasei
0
21-06-2011, ora 15:07
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
Buna ziua domnule doctor.Revin cu o noua problema am urmat sfatul dumneavoastra si din luna martie pana in prezent am folosit pt fetita Vit a in nas si un tratament homeopat pentru inatarirea capilarelor din nas.E bine nu mai sangereaza de cat foarte putin dar, de vreo doua sapt. a inceput sa stranute foarte mult mai ales dim. cand se trezeste cu toate ca am folosit toate antihistaminicile posibile.Dv ce ziceti ce mai incerc?
0
21-06-2011, ora 15:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stranutul.. este o reactie de aparare a organizmului.. care incearca sa arunce ceva din nas afara.
faceti in fiecare seara spalaturi nazale cu ceai de musetel cald.
si dimineata cand ince sa stranute.. deasemenea puneti ceai cald in nas si suflati nasul.
folositi ulei de eucalipt in camera ca aromoterapie.
0
26-06-2011, ora 15:28
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
Domnule doctor am facut asa cum ati spus dv. spalaturi de 2 ori pe zi cu ceai de musetel si eucalipt in camera sI AZI DIMINEATA A sANGERAT DIN NOU CE SA-I MAI FAC?
PRODUsE DE LA VIVAsAN NU EXIsTA PT COPII? sAU ALTE UNGUENTE ? AM INCEPUT DIN NOU CU VIT. A
0
26-06-2011, ora 15:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba. DA. vivarutinon este bun si pentru copiii
pana il primiti prin posta ii dati
tarosin care 2 la 8 ore
si vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
0
30-06-2011, ora 12:20
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
Domnule doctor, am primit vivarutinon dar cum sa il dau?sigur nu-i face rau?acum a si racit stranuta si ii curge nasul ii mai pun Vitamina A? alt ceva ce sa-i mai dau?
0
30-06-2011, ora 13:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu are cum sa.i faca rau
ii dati 2 pe zi
pentru raceala cu stranut
este bun aerius sirop + nazonex sprei in nas
vitam A se pune dupa ce suflati bine nasul.
0
30-06-2011, ora 14:40
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
Dar nasonex nu ii usuca mucoasa? daca ii provoaca sangerari?
0
30-06-2011, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cateva zile pana se opresc secretiile apoase
0
08-07-2011, ora 09:02
alinutza06
Nu este medic/terapeut
alinutza06
buna asi am o nelamurire am rinita alergica si imi curge cam odata pe saptamana sange din nara stanga fara sa fac vre-un efort.Doctorul la care am fost mi-a spus ca e de la alergie.?Oare chiar asa sa fie?
Nara acea nu prea o am infundata doar pe cea dreaptaUrmez un tratment cu claritine tablete si nasaleze prafMentionez ca am facut radiografie...care a iesit ok, analizele bune si nu am nici tensiune.
0
08-07-2011, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.cauta un medic ORL.. care stie ce are de facut in nas la epistaxis.
2 citeste ce am postat la capitolul Alergie si rinita alergica, ,
schimba radical regimul alimentar...
0
23-07-2011, ora 10:09
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
d le dr, cu tot vivarutinonul $i vit a, fetita a inceput din nou $a $angereze.nu foarte mult ca inainte, dar oricumde 2 ori in 3 zile.$tranuta foarte mult cu toate ca nu i am $chimbat nimic in alimentatie $i nici in incapere.oare $a nu exi$te chiar nimic pt rinita alergica?
eu cred ca de aia nu $e rezolva nimic cu 4angerarea, din cauza ca ea 4tranuta de zeci de ori.ce $a mai fac?un alergolog bun in bucure$ti, cunoa$teti?$au cauterizare?
la ce clinica?la ce medic?oare exi$ta cauterizare dar $a aiba $i camera de luat vederi, daca tot o cauterizez, $a $e vada toate venele care $unt lezate
0
23-07-2011, ora 12:21
maribundea
Nu este medic/terapeut
maribundea
noi am rezolvat situatia in ungaria.daca vrei ati pot da nr de tel al medicului.
0
23-07-2011, ora 13:59
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
te rog din $uflet, dami l.$i daca vrei dami l $i pe al tau ca $a te $un daca nu te $uperi
0
05-08-2011, ora 22:22
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
as vrea sa duc fetita la domnul doctor codrut sarafoleanu.ce ziceti e o alegere buna?trebuie sa i fac din nou testele alergologice pt ca ma gandesc eu ca epistaxisul nu se rezolva din cauza stranuturilor repetate, eu i am mai facut teste alergologice si e alergica la acarieni si mucegai de exterior.e posibil din cauza asta sa i curga mereu sange din nas?exista desensibilizare la acarieni si mucegai?
0
02-11-2011, ora 19:52
florentinarenata
Nu este medic/terapeut
florentinarenata
nu am putut sa ajung la dr sarafoleanu.copilul tot face epistaxis si am ajuns la disperare.ce i de facut domnule doctor?pot sa i pun in nas aloe vera?ma iut in nasul ei cu o lanterna si vad pe sept, la intrare o zona rosie ca focul plina de vinisoare de sange.in prezent ii pun baneocin tot la indicatia unui medic orl ist si vit c redoxon in gram.ce sa i mai fac?unde s o cauterizez|?prin ce metoda?
0
03-11-2011, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pentru o simpla cauterizare locala cu perla de argint nitrat putea sa va ajute orice medic ORL.. din policlinica
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •