rinita alergica si astm

13-11-2010
alexandrina_ioana
Nu este medic/terapeut
alexandrina_ioana
buna
am mai scris in urma cu ceva vreme aici cand aveam doar rinita alergica.
asta era in urma cu un an timp in care cred ca mi s-au dat o gramadara de tratamente, nu mai e asa de rau ca si inainte cand nu puteam respira dar nici nu e bine. In momentul in care las tratamentul se unfunda iarasi ambele nari. De 3 luni incoace mi s-a dat sa fac tratament nu nasonex. Din cauza aceasta am dezvoltat si un astm bronsic si tot asa de 4 luni iau aerius si singulair. Acesta a debutat printro tuse foarte urata dar dupa prim aluna de trament a disparut.
Problema mea e ca desi fac atita tratamente sunt putine zilele in care daca fac orice efort sa nu obosesc si ritmul cardiac sa nu se accelereze f tare. Asta din cauza ca aproape tot timpul nu respier asa cum trebuie. Nu mai pot fdace diferenta de la care mi se trage.
In urma cu 2 luni am fost de am facut si control la inima si cei de acolo au zis ca nu e problema ca totul e trage de la problemele respiratorii.
e normal ca accelerarea pului sa fie de la rinita?
Sincer nu mai stiu ce sa ma fac.
21 comentarii
0
02-02-2011, ora 22:06
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Cu siguranta nu ati dezvoltat astm de la nasonex! Daca aveti rinita alergica (adica sunteti testata de catre un medic alergolog care v-a pus diagnosticul), nasonex este tratamentul corect! Faptul ca ati dezvoltat si astm nu are legatura cu nasonexul. Din contra, s-a demonstrat ca in cele doua boli exista acelasi tip de inflamatie si ca tratand corect una din ele obtinem ameliorare si in cealalta. Aveti un tratament corect, prin urmare va recomand sa mergeti la medicul alergolog care va urmareste, dar cu mai multa incredere! Este posibil sa aveti un puls mai accelerat, daca astmul nu este controlat...Deci urmati tratamentul prescris!
0
24-02-2011, ora 20:30
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
Buna alexandrina_ioana - Si eu am aceeasi probleme ca si Tine. Am fost diagnosticata inca din copilarie cu rinita alergica - de aprox 22 de ani - iar acum de doi ani dupa cateva crize de sufocare mi s-a spus ca am astm bronsic. Nu am vrut sa cred, m-a socat diagnosticul, preferam alergie si sa stiu ca praful sau polenul imi face probleme, dar astm ? Interesant e ca in primul an cand am luat Singulair si Nasonex am avut in sfarsit o primavara si o vara linistita, dar iarna dupa o raceala cu toate ca eram sub tratament, am inceput totul de la capat cu crizele, mai des mai ales cand schimbam domiciliul dar si acasa de 1-2 ori pe saptamana. De atunci am incercat la recomandarea medicului pneumolog si Seretide impreuna cu Singulair, dar nu a mers. Nici nu am reusit sa iau mult Seretidul caci ma deranja foarte tare in gat, parca aveam faina tot timpul. Asa ca am renuntat, iar incepand de toamna trecuta luam doar Singulair si la nevoie Ventolin in caz de criza, iar pentru nas Vibrocil. A fost putin mai bine in sensul ca in criza, Ventolin ma ajuta sa-mi revin si sa respir mai bine dupa doar cateva minute..dar citind despre el mi-am dat seama ca poti deveni dependent de el ceea ce nu as fi vrut sa se intample. Probabil la un om in varsta nu e asa de complicat dar la 35 ani nu mi-am asumat acest risc, M-am intors deci la medicul meu care de doua saptamani mi-a recomandat fara Ventolin si mi-a schimbat total tratamentul pe Aerius - ptr alergie- si Symbicort pentru astm. Vibrocil inca ma ajuta cand am nasul infundat dar il folosesc doar la nevoie. Deocamdata e bine, nu am mai avut crize, dar nu am reusit sa plec de acasa sa vad cum e daca schimb mediul., iar primavara si vara inca mai asteapta sa vedem ce va fi. Si eu sunt obosita tot timpul si de multe ori ritmul cardiac parca se dubleaza si cateodata simt si intepaturi in piept. Si em am fost in control ptr inima, si ma bucur ca nu e nimic. Cred ca e si de la medicamentele pe care le luam caci fiecare are si efecte secundare.
M-ar bucura sa stiu acum cum te simti si de anul trecut ce tratament ai mai luat. Sanatate multa !
0
25-02-2011, ora 07:29
alexandrina_ioana
Nu este medic/terapeut
alexandrina_ioana
Am gresit eu la modul de exprimare. Nu ma refeream ca de la Nasonex am facut ci ma refeream ca de la rinita am facut astm, dar acum recitind si eu am observat ca asta se intelege.
0
25-02-2011, ora 07:33
alexandrina_ioana
Nu este medic/terapeut
alexandrina_ioana
Pentru Hunc
Urmez tot acelasi tratament cu Nasonex si Singulair, mi s-a mai dat si ceva inhalator se numeste Frenolyn.inca nu l-am folosit din cauzas ca citind prospectul mi s-a facut pielea de gaina. Sunt perioade cand sunt mai bine si perioade cand e destul de nasol. As vrea sa incerc ceva naturist pt astm...mi s-a recomandat sa tine o cura cu ridiche neagra sirop de ridiche neagra. trebuie sa fie si ceva natural care sa ajute acesta boala. Ai incercat vreodata ceva naturist?
Daca vrei sa povestim id-ul de aici este si adresa mea de messenger.
0
25-02-2011, ora 12:04
weneira
Nu este medic/terapeut
weneira
Buna, in urma cu doi ani am fost diagnosticata cu astm si iarna am observat ca, , crizele, , persista chiar daca dau cu ventolin.Am facut tratament cu singulaire si symbicorte in urma cu trei-patru luni, acum trebuie sa merg iar la control dar, nu am avut timp, si iau miofilin si puf-uri de ventolin, olynth dar starea nu mi s-a mai imbunatatit si simt ca nu am aer suficient si simt si o, , spuma, , pe piept.Multumesc, astept raspunsul dvs. si vreau sa stiu daca fac bine ceea ce fac pana voi merge la doctor luna viitoare.
0
26-02-2011, ora 12:09
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
Ptr alexandrina_ioana- anul trecut in toamna medicul pneumolog la care am fost mi-a recomandat si ceva naturist pe care l-am luat timp de o luna impreuna cu celelelte medicamente. Nu pot sa spun cu certitudine ca m-au ajutat sau nu. Poate daca le-as fi luat fara medicamente as putea sa spun mai sigur. Dar asa...
E vorba despre extract din muguri de Calin si Coacaz negru. Stiu ca in luna respectiva nu am fost nevoita sa iau Ventolin, dar adevarul e ca nici nu am schimbat domiciliul si nici nu a fost o vreme fr rece sau cu mult praf. Avand si alergie suntem foarte mult influentati de mediul in care suntem deci sunt sigura ca conteaza foarte mult si perioada in care luam medicamentele respective.
La alergolog nu am fost de vreo 2 ani - cam de cand am fost diagnosticata cu astm. Atunci am cerut sa mi se dea ceva nou, ceva ce nu am incercat dar mi s-a spus ca ce exista sunt bune. Da probabil dar nu ptr mine care le-am incercat zic eu pe toate. Asa ca nu m-am mai dus in control. Poate ar fi bine acum, dar deocamdata astept sa vad cum voi reactiona la "primavara si vara" care va veni.
Ridichea neagra am incercat cand eram copil, la raceala, tuse si sigur era mai bun decat orice medicament pe atunci. Nu stiu la astm cum reactioneza. Poate l-a incercat cineva si ne va spune.
Ptr weneira - eu ti-as recomanda sa mergi la medic cat mai repede din moment ce simti ca tratamentul nu corespunde si nu esti bine. Ventolin la mine a actionat la cateva minute, a fost super sa nu ma mai sufoc dar totusi am incercat sa-l folosesc cat mai rar doar in caz de maxima urgenta. Nu amana controlul. Astept sa stiu cum te mai simti.
0
01-03-2011, ora 09:59
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Pentru weneira: tratamentul pe care l-ai facut 3-4 luni este cel corect pentru astm! Dar NU trebuie oprit! (probabil ca nu ti s-a explicat lucrul asta) Tratamentul pe care il faci acum nu este cel corect! Dovada ca nu te simti bine! Deci, cred ca ar trebui sa ajungi mai repede la medic...nu peste o luna! Inca un lucru de retinut: salbutamolul nu trateaza astmul, se foloseste doar la nevoie! Pentru medic, faptul ca pacientul are nevoie de acest medicament, nu reprezinta decat o lipsa a controlului bolii! Si inca ceva: pacientii astmatici cu probleme doar in anumite perioade ale anului, trebuie sa consulte si un medic alergolog!
0
02-03-2011, ora 15:21
weneira
Nu este medic/terapeut
weneira
Buna.Multumesc pentru sfaturi si doamnei doctor si lui hunc.Am o rugaminte, puteti sa-mi recomandati un medic aleorgolog.Eu am fost la spitalul Colentina, la domnul dr.Ion Bradu Iamandescu care mi-a recomandat multe spray-uri, medicamente pe care nu le-am gasit in unele farmacii si am renuntat, apoi am fost la Ins. Marius Nasta la doamna dr. Bisca Nicoleta dar s-a pensionat.In prezent o sa merg la doamna doctor Mirela Tigau.Multumesc!
0
03-03-2011, ora 19:20
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
ptr weneira - imi pare fr rau ca nu pot sa iti recomand un medic. Dupa cum inteleg esti din Bucuresti,. eu stau fr departe la 500 km.
Doamna doctor Raluca Greblescu - caruia ii multumesc ca ne-a scris - te-ar putea ajuta. Multa sanatate !
0
05-03-2011, ora 11:19
weneira
Nu este medic/terapeut
weneira
Buna.hunc nu sunt din Bucuresti, stau la aprx. 70 de km, tot la oras, dar medicii din bucuresti au mai multa experineta decat cei de la mine din oras(de ex. la noi nu-ti poti face anumite analize sau o spirometrie).vineri merg la consultatie la orl, pt ca in octombrie doamna doctor mi-a recomandat si un examen de specialitate orl, iar luni merg cu rezultatul la doamna doctor.Momentan ma simt un, , pic mai bine, , nu mai folosesc ventolin asa des. Doamna doctor, as vrea sa stiu, daca o alergie se poate face si de la flori de interior.Eu am flori si pana acum nu am patit nimic de la ele, dar in ultimul timp stranut foarte des.Multumesc!
0
09-03-2011, ora 16:48
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
pt weneira: DA, alergiile au foarte multe cauze, inclusiv florile de interior! Ele sunt mai rar implicate in alergiile respiratorii si mai frecvent in cele de contact, dar este posibil.
0
25-03-2011, ora 17:06
alexandrina_ioana
Nu este medic/terapeut
alexandrina_ioana
Buna
Revin cu o noua intrebare
Am fost la un alt doctor pentru rinita si mi s-a zis ca nu e rinita alergica ci ca e rinita vasomotorie si mi s-a dat un spray nazal sa il folosesc care se numeste Astepro.
Nu gasesc nimic despre acest medifcament in romaneste si as vrea sa stiu daca l-am mai folosit cineva sau daca stie cineva despre el ?
0
27-03-2011, ora 15:25
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Este vorba despre un spray nazal care contine antihistaminic (antialergic) si decongestionant! Am o curiozitate: medicul era alergolog? Daca v-a spus ca nu este rinita alergica, de ce v-a recomandat un tratament antialergic??? V-a pus si teste alergologice? Pe de alta parte exista si la noi spray-uri similare...
0
27-03-2011, ora 15:44
alexandrina_ioana
Nu este medic/terapeut
alexandrina_ioana
Am fost intai la un medic alergolog mi s-au facut niste teste si nu a reiesit din aceste teste sa fiu alergica la ceva si atunci s-a intrebat medicul alergolog de ce mi s-a pus totusi diagnosticul de rinita alergica iar eu i-am zis ca asa a decretat celalalt medic unde am fost prima oara si care ma tratat in ultima perioada. In urma acestor teste am fost trimisa spre un alt medic ORL iar acesta a zis ca nu e rinita alergica ci vasomotorie si mi-a dat acest spray nazal ca sa il fol pt o perioada de 2 sapatamani iar apoi sa revin la control.
Eu mai iau in paralel si Singulair pt astm si ma intrebam cum e acest spray...influenteaza cu ceva faptul ca mai iau si pastile?
SI plus de asta nu stiu nimica despre el care sunt efectele secundare sau cat e de bun si in acest scop am apelat la dvs.
Multumesc
Alexandrina
0
06-07-2011, ora 12:39
DSilvia
Nu este medic/terapeut
DSilvia
Buna ziua,
Am o problema ORL si bineinteles si o intrebare.
Am fost diagnosticata cu rinita alergica si astm acum 2 ani, dupa ce am facut operatie de deviatie de sept. Am luat tratament cu Aerius, Singulair, Nazinex s pufuri Seretaid iar ocazionat picuri pt decongestionarea nasului. A fost si mai bine si mai rau, alternativ.
Acum sunt gravita in 9 saptamani dar de 2 saptamani nu mai dorm si nu ma mai odihnesc pt nu mai respir DELOC pe nas.
Am mers la ORL care mia dat trimitere pt RMN (nu se face la gravidutze) si acelasi tratament de mai sus, dar sunt foarte multe pastile.Mi-a mai povestit de 2-3 tipuri de cauterizari, daca care costa intre 100 si 300 Euro
Am mers la alergolog si mia dat sa fac aerosol cu Dexametazana+ser Efedrinat+ser fiziologic, Avamys si Vibrocil la nevoie, si mia recomandat sa plec din oras la tara in august si septembrie. Dar eu lucrez si nu am atata concediu.
Cu ambele rezultate am fost ieri la medicul de familie si mi-a spus ca daca vreau un copil sanatos si normal sa tac din gura si sa nu iau nici un tratament si sa nu mai fac nici o investigate. Sa beau ceai de tei si sa fac infuzii cu apa cu sare. Ca daca am hotarat sa am copil trebuie sa ma obisnuiesc cu nesomnul.
Ce sa fac? Care medic are dreptate? Idea e ca daca mai continui asa, am sa o iau razna. Pt ca ma doare capul, buzele si gura mi-s rana si incepe sa ma doara si gatul..
Va rog mult sa ma ajutati!
0
08-07-2011, ora 11:58
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
ptr Silvia,
Cat timp am fost gravida nu am putut sa iau nimic pentru alergie. Am si renuntat definitiv in acea perioada la orice fel de medicament. In nas doar din cand in cand mi-am pus Vibrocil - si in momentul cand nu mai puteam ORL-istul mi-a recomandat Rhinocort Aqua. Am fost si racita nu odata si stiam ca nu am voie nimic, pana cand am intalnit o farmacista care m-a sfatuit sa iau ceva ce e bun pentru copil in primul rand si sa fie homeopat. Asa am ajuns sa iau oscillococcinum pe care l-am folosit ori de cate ori am racit pe timpul sarcinii si chiar si cand aveam probleme cu nasul infundat impreuna cu picaturile de mai sus.
Medicul de familie are dreptate ca nu iti recomanda nici un fel de medicament, dar la Tine cred ca ar fi bine inca un consult ORL la un alt medic sa vezi ce zice si acesta. Mai multe opinii ti-ar fi de folos mai ales ca ai si avut o operatie de deviatie de sept.
Iti doresc sanatate si astept sa stiu cum te simti
1
17-04-2012, ora 10:35
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
De mult nu am mai auzit despre Voi. Sunt curioasa cum a trecut iarna si daca ati mai avut probleme.
De anul trecut din vara eu nu mai iau nici un fel de medicament. Ani de zile am tot luat ce mi s-a spus de la medic, am mers la controale, dar m-am saturat sa tot fiu tratata in aceeasi oala cu toti pacientii. Stand la coada am observat ca tuturor, indiferent de stagiul bolii li se prescriu aceeiasi medicamente. E imposibil ca cu totii sa fim tratati exact la fel. O doamna mai in varsta care respira foarte foarte greu lua exact medicamentul pe care il luam si eu. Nu imi explic de ce, din moment ce la dansa se auzea clar cat de greu respira pe cand eu nicidecum nu aveam nici pe departe simptomele ei.
De cand am aruncat medicamentele sunt bine, nu am avut nici o data in toamna sau iarna trecuta crize. Am fost racita doar o data acum de vreo luna si atat.
Ce am luat in schimb ? Vara trecuta am facut un tratament timp de 3 luni cu lapte de capra. Am tot citit si auzit de la multi ca este fr bun ptr tratarea problemelor respiratorii...si am incercat. Dimineata si seara nu mi-a lipsit de pe masa si pot sa spun ca sunt bine. Mai astept sa treaca si primavara aceasta foarte interesanta cu suisuri si coborari de temperaturi, ba cu mult praf ba cu multa umezeala sa vad cum ma simt. Beau in continuare lapte de capra de mai bine de o luna- de data aceasta de le propriile mele capre - si o sa continui pana capritele imi vor da lapte in toamna.
Astept sa scrieti cum va simtiti si Voi, si bineinteles si comentariile Voastre. Sanatate multa !!!
1
02-01-2016, ora 23:28
dacij
Nu este medic/terapeut
dacij
Buna! am si eu o problema...mare! am fost diagnosticata cu rinita alergica pe la 6 ani (daca tin minte bine), la vremea aceea mama nu stia foarte multe despre aceasta afectiune, am facut tratament cu aerosoli, toate bune si frumoase...bineinteles ca ai mei m-au indopat efectiv cu pastile de raceala ani de zile pentru ca nu erau capabili sa inteleaga termenul de alergie, pana intr-o zi cand lucrurile au luat-o razna si am fost la un prim control unde medicul nu prea m-a bagat in seama si mi-a dat peste nas cu o reteta cu xyzal (pt ca am observat reactii muuuult mai agresive in mom in care luam claritine - adica stranutat ore intregi fara sa ma opresc, de aici dureri de plamani, ochi rosii, bla bla) si nasorex (parca). Le-am luat doua luni timp in care am putut sa ma joc cat am vrut eu cu pisicile si sa stau in cat praf voiam pentru ca efectiv nu mai aveam nimic! Pana intr-o seara cand efectiv am avut o criza de stranutat care m-a tinut vreo 9-10 ore. Simteam ca imi stranut plamanii! LA recomandarea unui prieten care e la facultatea de medicina, mi-a zis sa incerc cu aerius sublingual. Si da, a mers de minune! Pana cand, plecand la Campina pentru a sustine probele sportive de admitere ale scolii de subofiteri, m-am trezit in timpul probei de rezistenta foarte slabita, efectiv nu mai puteam respira si am lesinat in bratele cuiva la linia de finish. Noaptea aceea a fost cea mai groaznica noapte din viata mea. Ma sufocam, nu puteam sa respir sub nicio forma, imi suierau plamanii in ultimul hal, ca un om care sta sa moara. De aici am dedus ca presiunea atmosferica mi-a daunat si plecand acasa, m-am simtit mult mai bine. La nici o luna, simtomele au revenit, mult mai puternice, m-au pus la pat. Din nou, nu puteam respira, imi suierau plamanii, tuseam in ultimul hal in speranta ca o sa pot respira, aveam febra, frisoane, stari de lesin, am vomitat de n ori de la tuse, mi-a curs sange pe nas de am umplut chiuvete intregi. Medicii au presupus ca am facut pneumonie. Au urmat doua seturi de antibiotice care m-au ajutat sa respir, dar dupa o saptamana, am ajuns la urgente pentru ca nu puteam respira din nou. Am facut ampicilina injectabila plus multe alte pastile. Nu am mai avut probleme dar am tras o sperietura grozava si am plecat val-vartej la Bucuresti la alergolog. Doamnisoara doctora mi-a zis ca nu prea crede ca as fi avut pneumonie si mi-a dat sa fac un set de analize (astept rezultatul) si am primit montelukas pastile, xyzal pastile de luat 10 zile/luna, nasorex si ventolin. M-am simtit fenomenal o luna jumatate cu medicamentele astea, dar de o saptamana nu pot respira din nou! Ventolinul nu ma ajuta absolut deloc. Nu pot dormi noaptea, tusesc non stop si ma inec. Am fost la farmacie (pt ca sunt din provincie si urm programare la alergolog este pe 11) si mi-a dat miofilin 100mg dar nu ma simt bine deloc! HEEEEEEEEEEEELP!
0
04-01-2016, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce ma scris pe forum.. la vboli ORL
despre rinite alergice
o sa intelegi ca si rinita si astmul..sunt proobleme legate intre ele
cauza acestor problemel este la nivelul intestinelor
intoleranta la anumite produse.. cel mai frecvent la lactate sau gluten
numia dupa ce renunti la ele o sa poti trata cu succes problema
0
04-01-2016, ora 12:06
dacij
Nu este medic/terapeut
dacij
ok, multumesc frumos pentru raspuns!
0
29-01-2019, ora 05:26
Airbender
Nu este medic/terapeut
Airbender
Nu reusesc sa inteleg astmul meu bronsic alergic. La un moment dat, am auzit ca e o boala psihosomatica si ca ar avea cauze psihice. In copilarie eram sanatoasa, nu eram sensibila la stres, la aerul rece sau la praf. Nu stiu de ce m-am imbolnavit acum, la maturitate. Sistemul meu imunitar nu mai e cum a fost inainte. Am incercat toate spreiurile pentru nas, imi fac zilnic inhalatii dintr-un amestec de ceaiuri, iau medicamentele pentru astm prescrise de medic, fac curatenie foarte des, imi aerisesc camera, merg la control destul de des, imi fac testele de respiratie, mi-am facut vaccin antigripal ca sa nu se transforme astmul in gripa si intr-o sinuzita foarte urata cum mi s-a intamplat in 2018. Cu toate acestea ma simt rau. Ma simt rau cand se schimba vremea, la schimbarile de presiune atmosferica, la emotii puternice, atunci cand stau intr-un loc unde e un aer inchis sau aer conditionat, iarna, cand aerul e foarte tare, primavara cand bate vantul, vara cand e mult praf. Sunt epuizata dupa ce fac curatenie si ma sufoc daca fac baie si sunt foarte multi aburi in jurul meu. Ma sufoc si ma simt slabita si daca lucrez mult la calculator si nu ma odihnesc cat ar trebui. Tensiunea imi scade de multe ori. Stiu ca spreiurile si pastilele pentru astm afecteaza oasele si sistemul hormonal dar nu am incotro. Sarea de mare echilibreaza putin respiratia dar efectul e doar temporar. Eu nu locuiesc la mare, unde aerul e in permanenta sarat. Tot ce pot face e sa imi injectez in nas sare de mare pe care o gasesc in magazin sau sa o cumpar de la farmacie si sa o folosesc ca si sprei. Sunt mereu obosita. Nu reusesc sa ma odihnesc. As vrea sa pot avea control asupra astmului dar nu am. Iar medicamentele de desensibilizare la praf, prescrise dupa testele de alergie, nu le-am gasit, inca le caut la farmaciile din tara dar s-ar putea sa fie doar in strainatate. Si ma intreb: oare cat rezista inima si creierul daca nu au parte de mult oxigen? Pentru ca mi se strange pieptul in mod involuntar in timpul crizelor de astm. Si cel mai rau e atunci cand stau undeva afara, unde e cald dar dintr-odata au loc schimbari de temperatura, incepe sa ploua, bate vantul iar nasul meu se infunda instantaneu foarte tare, ca si cum ar sti ca e mai rece. Iar daca nu am nici un sprei la indemana sau o haina care sa imi tina cald, pot sa cad jos si sa mi se taie respiratia. Cum poti proteja un organism care nu mai e atat de puternic ca si inainte?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Afecțiuni cauzate de aerul condiționat
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  • Noi recomandări pentru tratamentul rinitei alergice
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  •