rinita alergica sau sinuzita ?

10-05-2011
cristina.adelina
Nu este medic/terapeut
cristina.adelina
buna ziua. problema mea incepe de acum jumatate de an. initial am fost diagnosticata cu alergii.apoi la un o aterizare cu avionul am avut dureri relativ puternice in zone de deasupra sprancenelor. la revenirea in tara am simtit dureri acute care mi'au declansat lacrimile involutar.dupa aterizare s'a mentinut o presiune cam vreo 4-5 ore.la controlul medical am fost diagnosticata cu rinita alergica corelata cu alergiile si faptul ca calatoresc destul de des cu avionul. am primit tratament cu nasonex, aerius si inca un tip de pastile si niste picaturi care trebuiau puse inaite de decolare si aterizare-nostamine. am plecat iar din tara si am avut aceste dureri intense din nou.nostamine nu m'a ajutat deloc. presiunea a persistat inca 2 zile, am mers la control in anglia unde studiez. au pus problema de stres si deshidratare si mi;au dat nurofen. dupa inca 4-5 zile inca aveam presiunea si dureri cand incercam sa iau ceva de jos. iar control la care mi s'a dat amoxicilina si un spray cu steroizi pt alergii. pe parcursul tratamentului cred ca am si racit deoarece ma durea si gatul si am eliminat si foarte mult "puroi"pe nas(nu stiu daca asa se numeste).deci probabil am golit sinusurile.cat am fost sub tratament nu am avut dureri de cap sau presiune. acum ca am terminat, presiunea a revenit. ce e de facut ? nu pot sta non stop sub ketonal sau nurofen. e deranjant. va rog da'ti'mi un sfat. multumesc
13 comentarii
0
10-05-2011, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF.. sa vezi starea sinusurilor paranazale
Faci un tratament de 5 zile cu Vibrocil pentru desfundat nasul cate 2 puf la 6 ore
folosesti ulei volatil de Eucalipt pentruy mirosit pe un servetel. pentru inhalatii fierbinti inainte de culcare
pentru aromoterapie inncamera
monitorizezi tensiuene arteriala ( o tensiune sub 110/80 poate da dureri de frunte )
0
10-05-2011, ora 21:55
cristina.adelina
Nu este medic/terapeut
cristina.adelina
multumesc pt raspuns. am uitat sa mentionez ca eu sunt inca in anglia si la fiecare control tensiunea a fost 10.5-10.6 ei au spus ca este buna.
voi incerca cu vibrocil si uleiul de Eucalypt. dar cu radiografia va fi mai greu. va trebui sa o aman pana vin acasa resprectiv 3 saptamani. multumesc inca o data
0
10-05-2011, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tensiunea e mica si poate duce la derteglari de circulatie cerebrala
folosesti Ginseng 1 fiol adimineata si 1 la prnaz..
ceaI DE GINSENG. ECHINACEEA
0
20-09-2011, ora 17:00
mari72
Nu este medic/terapeut
mari72
buna ziua. va rog dle doctor ce imi puteti recomanda. imi curge apa din nara dreapta cand ma aplec, deci stau cu capul in jos. am fost racita acum vre-o 10 zile timp in care s-a manifestat mai mult tot la nara dreapta. va rog mult spuneti-mi ce imi recomandati. va multumesc
0
21-09-2011, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o radiografie SAF
2 un consult la ORL
0
25-09-2011, ora 09:59
Iulianalfa
Nu este medic/terapeut
Iulianalfa
Iulian
Am 37 de ani si ma confrunt cu o problema de sanatate de la 12 ani, sinuzita polipoasa regidivanta, rinosinuzita alergica. Am fost supus la mai multe interventii chirurgicale, aceste interventii se repeta cam la 2-3 ani...In urma acestor operatii simtul mirosului s-a redus in proportii de 95% foarte rar daca mai exista o senzarie de miros. As dori sa stiu daca exista un remediu in acest sens. Multumesc!
0
25-09-2011, ora 22:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. exista cu conditia ca o sa.ti schimbi in totalitate modul de gandire si de alimentatie
polipoza este pe fond alergic
90% din alergeni sunt alimentari
citeste tot ce am postat despre rinita alergica si polipoza
treci pe un regim aleimentar foarte strict si tratament pentru dezintoxicarea organizmului
0
25-09-2011, ora 23:04
Iulianalfa
Nu este medic/terapeut
Iulianalfa
Va multumesc pentru sfaturi Domnule Doctor si o sa citesc sfaturile dumneavoastra !
Multumesc!
0
26-06-2012, ora 15:43
Clementin
Nu este medic/terapeut
Clementin
Buna ziua, am citit cu atentie ceea ce scrie mai sus, dar am o problema stresanta si revin cu aceeasi intrebare data de mari72, adica imi curge apa din nara stanga ori de cate ori stau aplecat.Prin natura meseriei mele(electronist) este periculoasa aceasta scurgere deoarece circuitele electronice se deterioreaza in contact cu apa.Mediul de lucru este cu praf.Ma gandesc la o alergie.Nu sunt racit si nu simt alte probleme de sanatate.Voi trece si pe la medicul de familie, dar ca si idee doresc sa stiu de unde vine aceasta apa in pozitia aplecat.Simt o presiune asemanatoare cu aceea de nas infundat, apoi curge apa, cu toate ca pot respira normal.Acest lucru se intampla cam 1 data pe saptamana, sunt memente in care nu am nici o problema, de parca se acumuleaza apa pe care apoi o elimin.Muncesc linistit pana la urmatoarea senzatie de presiune si curge apa din nou.E vorba de o cantitate de cativa stropi.Va multumesc.
0
28-06-2012, ora 06:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lichidul se cumuleaza in sinus
daca este de origine alergica sau este alceva poatesa va spuna la laborator.. daca colectati acel lichid si.l duceti la laborator
e indicat si o radiografie SAF.. in momentul cand simtiti presiunea.. sa se vada in ce sinus este acea acumulare
e nevoie de consult ORL si de stomatolog.. poate fi si un chist in sinusul maxilar.. din cauza unui dinte cariat pe maxilar sus sub sinus
0
01-07-2014, ora 22:05
AlexandruL29
Nu este medic/terapeut
AlexandruL29
Buna seara ! Am si eu o problema care persista cam de o saptamana. Simt o presiune la nivelul fruntii.Am stranutat de foarte multe ori in ultima luna, am avut mancarimi de nas si de ochi.Vineri am inceput sa iau parasinus 1/8h si biorinil de 3-4 X /zi.Stranutul a incetat si nici nasul nu imi mai curge, dar a ramas presiunea care o simt la nivelul fruntii.Cam ce ar putea sa fie ? Prin luna februarie am fost la ORL din cauza unei probleme la amigdale si mi s-a descoperit si o deviatie de sept.Am 28 ani, sex Masculin, nefumator.
Multumesc!
0
02-07-2014, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca deviatia de sept este majora./.. trebuie operata
altfel nu mai scapati de sinuzite
2 se face o radiofgrafie SAF pentru a vedea cat de grav este in sinus
3. citesti ce ma mai scris pe forum despre Rinite alergice si ce regim alimentar trebuie sa tii
0
02-07-2014, ora 17:41
AlexandruL29
Nu este medic/terapeut
AlexandruL29
Ok, va multumesc mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •