rinita alergica sau insuficienta respiratorie?

11-08-2011
emi_magic_7
Nu este medic/terapeut
emi_magic_7
Buna! totul a inceput de vreo 2 saptamani cand mi se infunda foarte tare nasul si nu mai puteam respira..am inceput sa folosesc olinth si o perioada ma ajuta dar de cateva zile s-a agravat respir foarte greu mi se mai infunda cateodata si urechile dar nu pentru mult timp simt asa o apasare in piept ca o durere si nu imi ajunge aerul care il trag asta de cateva ori pe zi si ma ia cu moleseala ma lasa toate puterile..am fost la ORL si mia zis ca am o mica deviatie de sept dar si ca am rinita alergica si mi-a dat un unguent sa ma fac dimineata si seara in nas atat.pe moment ma ajuta dar dupa ceva timp iar ma apuca mai ales cand vin la servici unde e un birou foarte vechi si un are greu atunci incep sa respir greu sa ma apasa in piept plamanii parca nu au destul aer.acuma daca ma puteti ajuta cu un raspuns de la ce am facut rinita?... si ce ar trebui sa fac mai departe sa imi fac o raza la plamani se poate sa fie o insuficienta sau infectie respiratorie? e foarte rau si ciudat pentru ca o ora doua trei ma simt bine dupaceea iar ma apuca va rog mult ajutati-ma.
4 comentarii
0
11-08-2011, ora 11:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebuie sa cumperi Ulei volatil de eucalipt.. care sa.l porti cu tine.. si sa faci aromoterapie, sa schimbi calitatea aerului la birou.. 10 pic in aromocandila sau cate 2-3 pic pe un servetel care il tii pe birou si il mirosi, il improspateziu dupa nevoie
acasa faca inhalatii si spalaturi nazale u ceaiuri + aces ulei volatil
te hidratezi bien
verifici tensiune aarteriala
0
11-08-2011, ora 12:00
emi_magic_7
Nu este medic/terapeut
emi_magic_7
Multumesc mult de raspuns! o sa incerc sa fac ce mi-ati scris si sa vedem ce rezultate sunt, tensiunea mi-o verific si e buna un pic palpitatiile la inima o iau mai tare dar cred ca si din cauza la momentele in care mi se face rau adica ma lasa asa puterile si ce ceaiuri ar trebui sa beau si sa fac spalaturi nazale?...
0
11-08-2011, ora 12:12
emi_magic_7
Nu este medic/terapeut
emi_magic_7
Si inca ceva ar trebui sa folosesc si ceva medicamente pentru alergie?multumesc mult
0
11-08-2011, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru tratament personalizat
pregatesti o foaie de hartie + pix.
ma suni la tel .0906 160 908
din retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
tarif 1.5 euro/min +tva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •