rinita + vegetatii adenoide

27-04-2011
iulianys
Nu este medic/terapeut
iulianys
Buna ziua! Baietelul meu in varsta de 5 ani, dupa o viroza in luna februarie, a ramas cu o sensibilitate la nas. Medicul de familie ne a indrumat catre un medic orl. In urma consultului s a pus diagn.- rinofaringita, vegetatii adenoide. Am urmat 9 zile dimineata si seara cu nurofen 5 ml si trei saptamani picaturi dupa o scheme facuta de medicul orl, apa de mare+ colargol si pinosol. La doua zile dupa ce am terminat administrarea picaturilor, copilul a inceput sa stranute dimineata, ia curs nasul 2 zile (apos) dupa care s-a infundat. Am revenit la medicul de familie, diagnostic-adenoidita acuta, ne -a recomandat pufuri cu flixonase maxim 3 zile. Am revenit si la medicul orl, diagnostic-rinita subacuta, vegetatii adenoide. Ne-a recomandat apa de mare + pisonol 1-2 pic/ zi; colargol 2-3 pic/ 2 zi. Cum avea nasul f. infunadt (numai nara dreapta) ii puneam colargol sau pinosol dar nu l desfundau, i am adm 2 zile vibrocil, desfundandu l si ajutandu l sa elimine mucisorii galbeni-verzui. Dupa aceste 2 zile, in care s-a curatat nasul si nu i mai curgeau decat f. putin si aposi, am inceput sa i pun colargol ( i-am dat si trei seri cate un puf in fiecare nara cu flixonase). Acum dupa 6 zile de tratament, a revenit nasul infundat, spre dimineata, cu stranut si mucisorii. Am uitat sa va spun ca tusesste de o saptamana, a inceput cu o tuse seaca dimineata si seara, dupa care s a transformat in productiva, tot dimineata si seara rareori in cursul zilei sau noaptea. Va rog sa mi spuneti ce probleme medicale credeti ca are copilul? Va multumesc!
12 comentarii
0
27-04-2011, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este vorba si de o reactie alergica la un produs alimentar
ar trebuie sa excludeti galbenusul de ou, ciocolata, citricele s.a produse alergene din alimentatie
faceti inhalatii sau aerosoli cu ceai de musetel + 1-2 pic. de uleiuri volatile de eucalipt, lamaie, busuioc
aromoterpaie incamera cu aceleasi uleiuri
0
27-04-2011, ora 19:36
iulianys
Nu este medic/terapeut
iulianys
multumesc mult pt raspuns. sincer ma pus pe ganduri, nu mi trecea prin cap ca ar putea fi o alergie la alimente. Am sa urmez sfaturile dvs, sa evit cat pot, dar pe viitor ce pot face? vom evita mereu aceste alimente? sa mergem la un alergolog? multumesc mult inca odata
0
12-05-2011, ora 16:30
iulianys
Nu este medic/terapeut
iulianys
Revin cu problema baietelului meu, care nu s-a ameliorat. Am facut exudat la nas si gat, a iesit negativ. Intrebarea mea este daca influenteaza picaturile de colargol rezultatul analizei, deoarece i le am administrat seara si am observat urme cand i s-a recoltat. Am efectuat si IgE-96, ni s-a spus cai predispus la alergii. Medicul orl ne a dat sa i administram picaturi Tobradex(care ne a spus ca sunt oftalmologice dar merg f bn pt nas), si 15 pic/3 ori pe zi de Sinupret. Tusea a mai cedat dar mucii consistenti albiciosi nu ne dau pace. Uneori se infunda foarte tare, apa de mare nu l desfunda si nici tobradexul si am observat ca la schimbarile de temperatura se agraveaza. Medicul pediatru ne a dat claritine si nasomex 1puf/zi. Care este parerea dumneavostra ? Mi e frica sa i mai administrez si alte picaturi deoarece de 2 luni noi tot am pus. Inhalatii mi e frica sa i mai fac din cauza tusei, care se agraveaza deasupra aburilor. Cum pot clarifica sa stiu la ce este alergic? alimentatie sau mucegai, praf, polen etc? Va multumesc anticipat!
0
12-05-2011, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati ciit care sunt alergenii alimentari si iati scos din alimentia copiluli?
0
13-05-2011, ora 16:29
iulianys
Nu este medic/terapeut
iulianys
sincer va spun, nu pot controla alimentatia copilului, deoarece ar trebui sa stea numai cu mine ca sa l pot feri. Oua si citrice stiu sigur ca nu a mai mancat. Din aceasta cauza m am gandit sa i fac testele alergologice, asa vazand si restul familiei care este situatia ar intelege nemultumirile mele.
1
18-06-2011, ora 10:13
iulianys
Nu este medic/terapeut
iulianys
va rog sa ma ajutati cu un raspuns. cred ca baietelul meu are problemele pe care vi le am spus anterior datorita unui streptococ b hemolitic, care nu la luat nimeni in seama, nici medcul de familie, regretabil nici noi ca parinti. In luna februarie 2011, cand au aparut problemele si a facut o viroza cu complicatii *amigdalita acuta+, a iesit la exudat acest streptococ care nu a fost tratat dupa antibiograma, i s-a administrat cu totul altceva, fiind rezistent la cele uzuale, ampicilina, oxacilina, penicilina, gentamicina, - sensibil- eritromicina, iar restul nu se pot administra la varsta lui. El a fost tratat cu cefort injectabil si zinnat. acest streptococ ia mai aparut la varrsta de 3 ani, medicul de familie ne-a dat antibiotic, nu mai retin ce, dar nu ne-a informat ca trebuie sa repetem exudatul sau sa facem anumite analize, dupa terminarea tratamentului. La varsta de 3 ani, a facut o infectie urniara de care am scapat f greu si ma gandesc acum ca putea fi din cauza acestui streptococ. Dupa episodul din luna februarie, noi am repetat exudatul la recomandarea medicului orl, pe care nu l am informat de acest streptococ, nedandu-i importanta, dar rezultatul a iesit negativ. In urma unor discutii cu o prietena ma informat ca poate fi purtator in continuare nu trebuie neaparat sa iasa la exudat. Acum ne-am imolnavit, diagnosticul fiind angina eritematoasa, traheobronsita. Ni s-aat cedax, eurespal, si tantum verde. Picaturi in nas cu genta, cipllox si colargol*date de medicul orl, deoarece tot nu am scapat de muci, dupa tratament.Med de fam a zis ca sa l lasam in pace ca cine nu are strptococ? va rog sa mi sp, ce analize trebuiesc facute pt a depista daca acest streptococ il mai avem?
0
18-06-2011, ora 10:32
iulianys
Nu este medic/terapeut
iulianys
Am uitat sa va spun, acum i am facut o hemoleucograma, va dau valorile care au iesit putin marite RDW-16.6/ 11.5-14.5 PDW- 19.7/12-16.5fl WBC-12.9/4-12*10 3/mm3 NE 8.06/0.72-5.28*10 3/mm3MO 1.120/0.08-0.96*10 3/mm3,. Dimineata ii miroase gurita f urat, i am facut copro asa a sp. med de fam dar a iesit negativ. Este un miros ciudat, pe care l am avut si eu in urma unui puri in gat, la cateva zile dupa antibiotic, am eliminat ceva din gat, cat o samanta de flarea soarelui, care mirosea la fel.
0
18-06-2011, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebue investigat si la gastrologie
la 3 saptamani dupa acesta amigdalita trebuie vazut iarasi la orl... pentru a decide daca e cazul de amigdalectomie.
streptococul daca exista se afla in criptele amigdalelor..si nu exista alta solutie decat amigdalectomia
0
19-06-2011, ora 01:29
ANASTAZIA
Nu este medic/terapeut
ANASTAZIA
AM RINITA CRONICA HIPERTROFICA DE 10 ANI SI AM FOST OPERATA DE 2 ORI SI CAUTERIZATA DE 3 ORI DAR NICI UN REZULTAT.VA ROG SA MA INDRUMATI CE SA FAC.VA MULTUMESC
0
19-06-2011, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o radiografie SAF
o investigatie endoxcopica nazala...
dupa ce aflamrezultatele.. mai vorbim
0
20-06-2011, ora 19:44
ANASTAZIA
Nu este medic/terapeut
ANASTAZIA
AM FACUT O RADIOGRAFIE SAF SI REZULTATUL ESTE INGROSAREA MUCOASEI SINUSULUI MAXILAR LA NIVELUL UNGHIULUI INFERIOR.AM FACUT SI UN EXUDAT NAZAL SI AU FOST GASITI STAFILOCOCI COAGULAZO NEGATIVI.
0
20-06-2011, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti un consult la Stomatologie pentru a cauta o infectie la radacina dintelui de sub acel sinus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.