rinichiul drept cu hidronefroza

06-08-2010
alina i
Nu este medic/terapeut
alina i
va rog sa ma ajutati! baiatul meu care acum are 3 ani si 6 luni s-a nascut cu hidronefroza la rinichiul drept care acum este de 26-10mm.la 6 luni a avut o mare infectie a fost internat in spital 2 sapt.i s-au facut 2 teste cel cu refluxul si unul in care s-a vazut daca se goleste toata vezica.testele au iesit bine, iar copilul a primit pina la 3 ani un antibiotic de la acea infectie care se numeste tricef -trockensaft.Am fost la controale din 6 in 6 luni, i s-a mai repetet testul cu refluxul de inca 2 ori de cind a fost infectat la 6 luni.urina am dus-o la lab.din 2 in 2 luni.dupa cum am spus copilul meu nu mai primeste acel antibiotic de 6 luni il primea seara 2, 5 ml.copilului ii merge bine doar ca urina ii miroase foarte urit si nu stiu de ce.in 17 septembrie mergem la control unde i se face eco.daca puteti sa-mi dati raspuns.multumesc mult.
1 comentarii
0
11-01-2011, ora 00:38
alina i
Nu este medic/terapeut
alina i
Dupa cum am mentionat copilul meu are hidronefroza gr.2, am fost la control este tot cam aceeasi situatie, dar urina nu mai miroase copilul se simte bine maninca bine doarme bine si vom merge in aprilie la controlul pe care il face din 6 in 6 luni, nu ni s-a spus daca ajunge vreo data sa fie operat, dar eu sper din toata inima ca nu.multa sanatate tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •