rinichi sting unic congenital

22-03-2009
ion_focsani
Nu este medic/terapeut
ion_focsani
As dori sa va intreb mai intii ce inseamna asta?Am 37 de ani si am depistat asta la un ecograf dar la diagnostic are semnul intrebarii
Am facut un examen urologic si mi-au zis ca de fapt am 2 rinichi unul in spatele celuilalt.Am mers si la un alt urolog care mi-a dat diagnostic :duplicitate pieloureterala rinichi unic congenital sting, spunindu-mi ca mai degraba am probleme de prostata decit de rinichi.Va rog din suflet un sfat: ce se interzice?se poate face efort?ce regim alimentar sa tin?ce sa evit?Momentan tin un tratament cu Zanocin si Arcoxia, in urma uni infectii urinare dar dupa o saptamina mai simt unele intepaturi in zona rinichiului, ce-i drept nu insuportabile.sa mai fac un ecograf sa fiu sigur ca am totusi 2 rinichi?
1 comentarii
0
22-03-2009, ora 17:26
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pai tu NU AI RINICHIUL DREPT.Sau nu se afla la locul lui.In partea stinga se petrece cam ceea cred ca ai vazut pe la TV cu copii aia cu un singur cap si doua corpuri:Cei doi rinichi ai tai au corpurile separate dar tubul prin care iese urina este unul singur.
E important sa ai grija de acest rinichi:sa nu faca infectii, pietre...Daca ai probleme cu prostata e risc mare sa faci infectii urinare, deci rezolva problema cu prostata.Mergi la control cit de des ti se recomanda, pentru ca daca cumva patesti ceva la rinichiul acela unic, poti ajuge la dializa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.