acum 3 luni am fost operata la rinichi si mi sa scos un rinichi

11-01-2008
iulia_82
Nu este medic/terapeut
iulia_82
Ma numesc Iulia si am 25 de ani acum 3 luni am fost operata la rinichi si mi sa scos un rinichi.
dupa trei luni de la operatie mi-am facut analizele dar nu au iesit asa cum ma asteptam cele care nu mi-au iesit bine sunt:
VSH 1h - 12
VSH 2h - 25
ureea serica - 42
creatinina serica - 1.19
test urina: - densitate = 1.015
- hematitii = rare
- leucocite = rare
- saruri = rare cristale de oxalat de calciu
Daca cineva ma poate ajuta ii voi fi foarte recunoscatoare. Sunt foarte ingrijorata nu as vrea sa imi pierd si celalalt rinichi si sa ajung la dializa sunt inca foarte tanara.
4 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Din ce ne areti tu reiese ca celalalt rinichi functioneaza bine. In mod normal se poate trai normal si cu un rinichi acesta face fata si singur.
Oricum va fi necesar sa te ingrijesti si sa verifici din cand in cand acest rinichi. Sa consumi lichide suficiente si sa nu exagerezi cu consumul de sare si medicamente mai ales fara indicatie medicala.
Fiind fata, mare atentie in timpul sarcinilor. Rinichii fac un mare efort in aceasta perioada -analize periodice atent urmarie si regim corect.
Ce este mai important : de ce ai ajuns sa pierzi celalalt rinichi? - aici sa fi atenta sa nu se repete cauza inca o data.
0
30-04-2008, ora 00:00
denisa_85
Nu este medic/terapeut
denisa_85
buna iulia. si eu am un rinichi scos de 1 an si jumatate. multa sanatate iti doresc
dl ursulache: de la operatie m-am simtit relativ bine, am mai avut usoare intepaturi, nu le-as numi dureri, dar astazi chiar m-a durut. exista posibilitatea sa apara doar pe fondul oboselii, stresului, sau este ceva mai grav?
0
22-05-2009, ora 12:48
alina96
Nu este medic/terapeut
alina96
eu am 13 ani shi pe 20.05.2009 am aflat k m'am nascut fara un rinichi...

..ash vrea sa stiuu cum ma protejez de boli si ce probleme pot avea din cauza k am numai unul..

astept raspuunsul doctorului..
0
15-04-2010, ora 21:20
topolino
Nu este medic/terapeut
topolino
buna ziua, as vrea sa va intreb, care sunt riscurile daca nu se opereaza urgent in caz de, , un rinichi uscat, , , e vorba de un barbat de 30 ani
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •