riduri la 18 ani (baiat)

10-12-2009
brainmuff
Nu este medic/terapeut
brainmuff
Buna ziua. Sunt baiat si am 18 ani. Am observat ca mi-au aparut doua riduri orizontale, nu foarte pronuntate, pe frunte. Nu e cam devreme la varsta de 18 ani? Precizez ca sunt fumator.
3 comentarii
0
11-12-2009, ora 20:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Nu este deloc devreme. Peste 50% din persoanele cu vârsta de peste 16 ani dezvoltă acele riduri orizontale; sunt riduri de expresie, un fel de grimase fără componentă patologică. Sunt normale, dar nu sunt pronunţate (ăn cazul tpu sunt pentru că fumezi, sau aşa eşti constituit genetic). Fumatul afectează pielea, o împiedică să respire corespunzător, îi afectează nutriţia ortomoleculară, o îmbătrâneşte mai repede etc.deci...ai cel puţin 3 motive serioase să te laşi de fumat DEFINITIV.
Toate cele bune şi sărbători fericite!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
26-11-2010, ora 15:33
rammona
Nu este medic/terapeut
rammona
buna ziua, am 20 de ani si de un an mi au aparut mai multe riduri la ochi, cand rad sunt f accentuate, am si tenul uscat..si nu beau prea multa apa...dar chiar si asa parca prea devreme ridurile astea, am folosit si creme dar degeaba, si ma gandeam sa iau coenzima q10 in ulei de catina 3 luni...credeti k ma poate ajuta? m am gandit si la niste creme antirid pe baza de retinol sau acid hialuronic dar mi e frica sa le folosesc.., daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi. multumesc
0
30-03-2011, ora 06:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Rammona, CoQ10 în ulei de cătină vă poate ajuta epiderma, dar acest tratament nu vă aduce un aport de apă; deci, nu vă poate hidrata. Beţi minim 1, 5-2 l apă / zi, dacă doriţi ca pielea dv. să aibă o elasticitate normală şi dacă doriţi să vă atenuaţi în mod fiziologic ridurile.
Sunteţi mult prea tânără pentru a recurge la aplicaţii cu creme pe bază de retinol, colagen sau acid hialuronic. Puteţi, cel mult, să folosiţi un produs precum Skincode Exclusive Cellular Cream, pentru a vă reface echilibrul hidric, elasticitatea şi fermitatea pielii, fără a vă agresa epiderma prin intermediul unor substanţe care se folosesc doar după atingerea şi depăşirea vârstei de 30 ani.
----------*
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Tratamentul ridurilor cu metoda HIFU (ultrasunete focalizate de intensitate înaltă) - rezultatele studiilor
  • Măsuri de combatere a ridurilor
  • Relația dintre microbiomul pielii și îmbătrânirea pielii
  •