rh negativ in sarcina

22-01-2007
tutu
Nu este medic/terapeut
tutu
Sunt insarcinata in 36 saptamani, am Rh negativ.Pana la 7 luni anticorpii nu au fost prezenti.La 8 luni cand mi-am facut analizele acestia au aparut.Medicul ginecolog mi-a dat sa fac o ecografie prin care sa se masoare viteza cerebrala medie a copilului(ca sa vedem daca este anemic).Am rezultatul dar nu stiu care este valoarea normala a vitezei pt varsta de sarcina.Va rog sa-mi raspundeti urgent.Stau pe cuie.Multumesc.
27 comentarii
0
01-02-2007, ora 00:00
crisghise
Nu este medic/terapeut
crisghise
Sunt insarcinata in saptamana 26 si am Rh negativ, sotul meu are Rh +. M-am interesat in toate partile: internet, carti, medici din strainatate si toti mi-au zis acelasi lucru - si anume ca trebuie sa iau injectia Rhogam (Imunoglobulin anti -Rh ) in saptamana 28 de sarcina, chiar daca e prima sarcina. In manualul Merk pt medicina acelasi lucru scrie. Nu inteleg de ce medicii de la noi nu iti prescriu injectia. Deja la 3 medici cati am fost nici unul nu mi-a dat un motiv pt care nu prescriu injectia Rhogam. Intrebarea mea daca cineva poate sa-mi raspunda: e motiv pur economic, din cauza casei de asigurari, sau are vreo contraindicatie sau.( daca cineva stie mai multe).
0
03-02-2007, ora 00:00
tutu
Nu este medic/terapeut
tutu
am nascut la 36 de saptamani.am ajuns la spital cu apa si membranele rupte.am ajuns pe masa de operatii.am facut cezariana pt ca asa a considerat medicul meu.si eu cred acum ca a procedat corect pentru ca nu se stia cat dureaza nasterea si putea sa-l afecteze pe cel mic din cauza prezentei anticorpilor.am un baietel sanatos de 3.2kg.
In legatura cu rh nici mie nu mi-a facut nici o injectie.am avut noroc ca a vrut cel mic sa vina mai devreme.eu stiam ca dupa nastere trebuie sa-mi faca un vaccin pentru a mai putea avea copii.nu mi-au facut.de ce?nu stiu.Medicul neonatolog mi-a spus ca ar fi bine sa nu mai fac pt ca la a doua sarcina se poate ajunge la schimbare de sange.Medicul ginecolog nu sustine teoria neonatologului.El sustine ca la momentul respectiv vom face investigatii si ca sanse sunt sa pot sa mai duc o sarcina l abun sfarsit.
Aceste vaccinuri nu se fac gratuit.Spitalele nu il au.Trebuie sa-l cumparati dvs.Costa intre 3-4 milioane.Insistati pt ca s-ar putea din cauza ca nu este gratuit sa nu va intrebe nimeni daca vreti acest vaccin.
Trebuie sa mergeti la institutl de hematologie pentru dozare de anticorpi.Este pe starda dr.felix.Inrebati acolo ce ar trebui sa faceti in functie de rezultatul analizelor.mult succes.
0
04-02-2007, ora 00:00
crisghise
Nu este medic/terapeut
crisghise
Felicitari pt copilas! Eu am decis sa imi cumpar injectia si sa o fac in sapt 28, cel putin intregul stat american face la fel ( surse 2 medici de acolo), la noi in UE se face, doar in Romania medicii push to the limit cu titru de anticorpi caci considera ca mai greu e sa faci o injectie decat sa faca o cezariana sau decat sa riste cu aparitia de anticorpi antiRH. Sincer nu inteleg de ce nu ti-au facut injectia imediat dupa nastere. Cert e ca daca au aparut anticorpii in luna a 8 inseamna ca copilul e RH + si trebuia sa iei injectia dupa nastere in primele 72 de ore(macar sa nu se mai produca si alti anticorpi ). Daca esti sigura de un lucru cere-le medicilor sa-l faca sau incearca sa-l rezolvi chiar tu. Nu te lasa pe deplin pe mana lor caci la sfarsit stiu un singur lucru : sa dea din umeri si sa zica ca asta e, sa nu mai faci alti copii. Ca sa fii tu acum linistita ar trebui sa-ti faci un nou titru de anticorpi, sa vezi cat e de mare si in functie de asta vei stii daca nu e nici o problema pt o noua sarcina. Oricum daca va fi sa fii insarcinata din nou sa iti faci titrul de anticorpi in fiecare luna si daca nu cresc pana in sapt 28 atunci sa iei o injectie Rhogam in sapt 28 (sangele copilului tinde sa se amestece cu sangele mamei in trimestrul al 3-lea), astel vei preveni formarea de noi anticorpi, si neaparat daca noul copilas se dovedeste a fi Rh pozitiv atunci mai faci o injectie imediat dupa nastere. In caz de avort spontan/provocat, amniocenteza, traumatism, trebuie din nou sa faci injectia. Detalii gasesti pe internet daca cauti Rhogam sau in cartile de medicina straine. Un site ce-ti poate fi de ajutor :
www.Rhogam.com . Apropo, studiez medicina in anul 4, si de unii medici sunt la fel de dezamagita ca multi alti oameni.
0
19-08-2008, ora 00:00
corneag
Nu este medic/terapeut
corneag
Am 34 ani, am un baiat de 3 ani si dupa el am facut doua intreruperi deoarece nu eram pregatiti pentru un alt copil. Am rh negativ, nu am facut vaccinul dupa cele doua intreruperi insa in 72 ore de la nastere acest vaccin mi s-a facut. Baiatul e sanatos si acum intreb daca mai pot avea un al doilea copil, adica daca nu ar fi probleme. Mi s-a spus ca daca al doilea copil e fetita nivelul anticorpilor nu va creste. Va rog sa-mi raspundeti.
0
01-09-2008, ora 00:00
crisghise
Nu este medic/terapeut
crisghise
Ar fi bine sa mergi la un medic obstetrician si sa te consulti cu el. Te va trimite sa iti faci titrul de anticorpi antiRH sa vada daca sunt prezenti sau nu. Nu are de a face nimic titrul de anticorpi cu faptul ca e fata sau baiat copilul ce se va naste. Poate sa creasca indiferent ce e. Dar oricum s/ar putea sa nu ai deloc dezvoltati anticorpii antiRH, asa ca pt siguranta du/te si consulta-te cu un medic.
0
09-09-2008, ora 00:00
lucica147
Nu este medic/terapeut
lucica147
AM RH- SI SOTUL MEU RH+. ACUM UN AN AM PIERDUT O SARCINA. LA EXTERNARE MI S-A ADMINISTRAT IMUNOGLOBULINA. ACUM SUNT DIN NOU INSARCINATA. VREAU SA PASTREZ SARCINA SI VREAU UN COPIL SANATOS. TREBUIE SA MAI FAC O DATA INJECTIE?
0
10-09-2008, ora 00:00
crisghise
Nu este medic/terapeut
crisghise
Trebuie sa va faceti lunar titru de anticorpi antiRH sa vedeti daca apar sau nu. De obicei nu apar la prima sarcina, doar la sarcini ulterioare. Alte tari au reglementat ca dau Imunoglobina in sapt 28 de sarcina si inca o injectie (daca la nastere se determina Rh ul copilului ca fiind pozitiv) pana in 72 ore dupa nastere. La noi se da numai dupa nastere. Esential e sa tinati lunar evidenta la titrul de anticorpi antiRH si sa va informati medicul in caz ca apar in sange. Doamne ajuta sa fie bine!
0
29-09-2008, ora 00:00
godess
Nu este medic/terapeut
godess
buna fetele!
am si eu o problema!am rh negativ...am tot facut dozarile cu anticorpi si nimik..in saptamana 28 am facut totusi acel vaccin Rhogam si la 36 de sapt am repetat dozarile si se pare ca mi-au aparut anticorpi cu titru de 1/2, stie careva ce inseamna?
va multumesc!
0
22-05-2009, ora 14:00
ramona_as
Nu este medic/terapeut
ramona_as
Buna fetelor! Am 29 ani, am Rh negativ si sunt insarcinata in 22 saptamani. Sotul are Rh pozitiv. In urma cu multi ani am facut un avort si nu am facut atunci nici un vacccin, pt ca nu stiam nimik despre aceste lucruri. Mi-am facut de 2 ori determinarea de anticorpi anti Rh si au iesit absenti. Mai departe nu stiu ce sa fac ca sa fie totutl bine pt mine si copilasul meu. Va rog ajutati-ma. As vrea sa fac si eu vaccinul Rhogam.
0
17-07-2009, ora 23:38
cornel_ch
Nu este medic/terapeut
cornel_ch
Vaccinul Rhogam este acel vaccin pe care mama trebuie sa il faca dupa ce naste primul copil, ea avand rh negativ, copilul avand rh pozitiv. Daca nu se face acest vaccin este foarte probabil ca la a doua sarcina sa fie mari probleme...

Astfel... am cumparat vaccinul Rhogam din Romania, si v-as si spune de unde...
Dar inainte sa va spun, as prefera sa il vand pe cel care l-am cumparat noi, pentru ca s-a intamplat ca Giulestiul sa faca rost de vaccin in zilele in care a nascut sotia mea
Asa ca am ramas cu una bucata de vaccin, cumparat din Romania la pretul de 600 de ron, care asteapta in frigider, pana il cere cineva.
Dupa, o sa postez si de unde l-am cumparat, poate mai au si pentru toti ceilalti care aveti nevoie.
0
04-08-2009, ora 11:28
cornel_ch
Nu este medic/terapeut
cornel_ch
Am vandut vaccinul mai sus mentionat.
L-am cumparat de la farmacia 2NA, din zona magazinului Unirea din Bucuresti, farmacie foarte serioasa care sunt printre primii care il au cand este pe piata si printre singurii care il mai au cand incepe sa dispara de pe piata.
Din pacate si stocul lor s-a epuizat cam de acum 2 saptamani, pentru ca vaccinul este blocat in vama si o sa mai stea pe acolo.
Cei de la 2na spera ca la sf lui August sa il aibe. Puteti insa sa le dati un telefon din cand in cand.
Cat despre alte solutii, in Ungaria se gaseste, si la fel in alte tari din Europa. Daca aveti pe cineva care e in strainatate, poate sa vi-l cumpere, singura problema fiind transportul, trebuie pastrat la mai putin de 25 de grade celsius.
0
26-09-2009, ora 13:46
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
Buna ziua!
Ma numesc Ionela si sunt din Brasov!
Din nefericire am si eu nevoie de acest vaccin RHOGAM, care se pare ca este de negasit atat in maternitate cat si in farmacii.
Ma puteti ajuta cu un sfat, cum asi putea sa fac rost de el.
Mai am 2 saptamani la dispozitie, asta daca bebe nu se grabeste sa iasa! Va multumesc!
0
26-09-2009, ora 18:19
bianca17
Nu este medic/terapeut
bianca17
Am auzit ca s-ar gasi in farmacii in Ruse sau la Oradea la farmacia HYGEA. Noua ni l-au cumparat niste prieteni din Bruxelles. Mare atentie pentru ca trebuie transportat la 2-8 grade, iar la farmacie se elibereaza doar cu reteta. Succes!
0
02-10-2009, ora 20:50
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
Ma puteti lamuri va rog care e denumirea exacta a vaccinului?
Bianca ai putea sa-mi spui cu cat dai vaccinul?
0
02-10-2009, ora 21:00
tygerro
Nu este medic/terapeut
tygerro
bv34gbg am luat eu legatura cu bianca si l-a dat deja...a avut cumparator la o ora de cand a postat mesajul...in schimb sunt bucuros ca am reusit sa fac rost de el..pfff... dupa atata timp de cautare..l-am gasit la Farmacia Hygea din Oradea.si culmea.era ultimul din stoc.
0
02-10-2009, ora 21:04
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
pt tygerro
Servus!
Ai putea te rog sa-mi spui exact cum se numeste?
Cineva mi-a spus ca-mi poate comanda dar e o cutie cu 5 fiole si costa in jur de 500 ron toate cele 5, eu am nevoie de toate sau persoana respectiva nu a inteles ce caut.
0
02-10-2009, ora 21:04
tygerro
Nu este medic/terapeut
tygerro
eu l-am gasit in farmacia din Oradea sub denumirea de RHO-GAMMA...insa se mai gaseste si sub denumirea de IMUNOGLOBULIN ANTI RH ( sau ANTI- D)...recomand sa te interesezi acolo daca nu gasesti in alta parte..am inteles totusdi ca se poate face comanda de la unguri
0
02-10-2009, ora 21:06
tygerro
Nu este medic/terapeut
tygerro
Inca nu stiu c um ar trebui sa arate...Duminica ajunge la mine...si eu tot 500 Ron am dat!!
0
02-10-2009, ora 21:07
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
e o singura doza?
cele doua denumiri reprezinta acelasi vaccin?
0
02-10-2009, ora 21:08
tygerro
Nu este medic/terapeut
tygerro
e acelasi vaccin sub mai multe denumiri
0
02-10-2009, ora 21:09
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
nu stii sigur daca sunt mai multe fiole?
Eu la farmacie am dat denumirea RHOGAM
O FII BINE?
0
02-10-2009, ora 21:10
tygerro
Nu este medic/terapeut
tygerro
acela ar trebui sa fie.
0
02-10-2009, ora 21:11
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
MERSI MULT DE INFORMATII!
SPER SA FAC SI EU ROST DE EL SI SA NU FIE PREA TARZIU!
SA MAI AIBE BEBE RABDARE !
0
02-10-2009, ora 21:12
asishose
Nu este medic/terapeut
asishose
Incercati sa cautati vaccinul in Italia sub denumirea IMMUNO RHO 300 costa doar 60 euro.
0
02-10-2009, ora 21:16
bv34gbg
Nu este medic/terapeut
bv34gbg
ASISHOSE:
IN ITALIA IL GASESC IN FARMACII SUB ACEASTA DENUMIRE?
STII CUMVA O FARMACIE ANUME?
0
02-10-2009, ora 21:18
asishose
Nu este medic/terapeut
asishose
Il gasiti la toate farmaciile, il aduc doar pe comanda, sa fiti norocosi sa gasiti farmacia care sa nu va ceara reteta in rest toate farmaciile il aduc.
0
02-07-2012, ora 10:14
kicsy
Nu este medic/terapeut
kicsy
buna ziua, am nascut in martie anul acesta in spitalul din orastie si vreau sa va spun ca mi-au facut acest vaccin gratis in primele 24 de ore de la nastere.la inceputul sarcini am fost la deva la un medic ginecolog iar acesta mi-a spus ca trebuie sa imi cumpar vaccinul( mi-a spus ca costa in jur de 600 ron) ca nu se gaseste gratuit.am fost din curiozitate la un consult la orastie si am intrebat-o pe d-na doctor de vaccin care mi-a spus ca se face gratis pentru ca este un program la nivel de tara.ma intreb oare dc nu se face la fel in toate spitalele din tara daca este un program la nivel national???? eu zic ca ar trebui sa va interesati si sa instintati doctorul ca stiti de acest program
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •