rezultatele examenului secretiei vaginale inainte si dupa tratament

21-12-2007
nik25
Nu este medic/terapeut
nik25
Buna ziua! In 15.10 am fost la un control de rutina la ginecologie, medicul a spus ca secretia este foarte abundenta si colul iritat si am facut examen citologic cervico-vaginal si examen secretie vaginala. In examenul citologic ies in evidenta urmatoarele notari: modificari celulare benigne - mucus abundent cu frecvente polinucleare degradate si celule cilindrice endocervicale, infectii cu Coci, modificari reactive asociate cu inflamatia, iar la evaluarea hormonala compatibila cu varsta si anamneza - E2: frecvente celule superficiale si intermediate mari, etalate, grupate si izolate, citoliza 4%, citodiagnostic clasa C2: endocervicita cronica pe fond ectopic; la examenul de secretie vaginala: epitelii frecvente, leucocite frecvente, flora gradul 2, frecventi bacili Duderlein forme lungi, medii si scurte; numerosi coci Gram +. Medicul a pus diagnosticul colpo-vaginita bacteriana si mi-a dat tratamentul: 12 zile cu pel... ovule (nu inteleg denumirea in reteta - erau niste ovule micute moi, galben spre alb, aproape sferice, 2 cutii a 6 bucati), ofloxacin 10 bucati, imunostim, plantintim unguent pt zona externa si cerviron dupa 10 zile pauza de la terminarea primelor. La 10 zile dupa terminarea tratamentului medicul a spus sa refac doar examenul de secretie vaginala si a spus ca secretia pare mai putin abundenta si colul mai putin iritat. Rezultatele examenului secretiei vaginale din 18.12 sunt: epitelii rel. frecvente, leucocite rel. frecvente - degradate ? cu epiteliile ? exfoliate, flora densa gradul 2; foarte numerosi bacili Duderlein forme lungi, medii si scurte; rari coci Gram + ; celule superficiale etalate, izolate si grupate. Citoliza 30%; trenuri (?) de mucus cu frecvente polinucleare degradate si celule cilindrice endocervicale. As dori ca un medic sa imi spuna daca diagnosticul si tratamentul au fost corecte si daca al doilea examen al secretiei vaginale arata o agravare sau o imbunatatire. Nu stiu ce sa fac, daca sa merg la un alt medic sau sa astept ca dupa sarbatori sa primesc un alt tratament de la acelasi medic ginecolog. Multumesc anticipat pentru raspuns si imi cer scuze pt eventualele greseli (scrisul din analize si reteta e greu descifrabil)!
65 comentarii 12 3 Înainte ›
0
01-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Examenul lamei indica, ata la prima cat si la a doua examinare o infectie vaginala bacteriana - posibil si cervicala, adica la nivelul colului uterin. Acest lucru este relevat de bacili si coci prezenti in secretie si de leucocitele prezente (globule albe implicate in apararea antiinfectioasa). Tratamentul a fost probabil corect, cu antibiotic pe cale orala cat si local cu ovule. Daca infectia persista, ar fi util ca pe langa lama (frotiul cito-bacteriologic) sa se efectueze si o antibiograma pentru a se vedea la ce antibiotic raspund tulpinile bacteriene respective. Tratata corect infectia, vaginita si cervicita se vindeca, dispare si inflmatia. Pentru a se evita cronicizarea unei cervicite, trebuie repetat testul Papanicolau o data pe an, sau chiar mai des, pana se trece de la clasa 2 (inflamatie fara risc) la clasa 1 (normal).
0
01-01-2008, ora 00:00
nik25
Nu este medic/terapeut
nik25
Multumesc pentru raspuns. Am reusit sa ajung cu rezultatele si la medic si mi-a mai dat urmatorul tratament: din nou 12 zile polygynax (ovulele a caror denumire nu o intelesesem in reteta trecuta cand v-am scris...) si plantintim gel. Si mi-a spus ca analizele arata o imbunatatire si ca nu mai e necvoie dupa incheierea tratamentului sa merg iar la control sau analize... Mi se pare ciudat ca nu mai e cazul ca dupa incheierea celui de-al doilea tratament sa se faca un consult sau sa se repete analizele...
0
11-04-2008, ora 00:00
just.fetitza
Nu este medic/terapeut
just.fetitza
Buna ziua! Am si eu o mare rugaminte daca ma puteti ajuta bineinteles.Daca ma duc la doctorul ginecolog sa vada daca am vreo infectie iar eu ii spun ca inca sunt virgina el poate sa vada ca mi-am inceput viata sexuala?Pt ca ma duc cu mama si nu as dori sa afle.Va rog frumos daca ma puteti ajuta faceti-o!
0
11-04-2008, ora 00:00
egeo
Nu este medic/terapeut
egeo
E doctor just.fetitza...cu siguranta vede diferenta, mai degraba ia-ti o prietena cu tine daca nu vrei sa afle mama ta.insa daca totusi mama ta vrea sa vina cu tine, sa stii ca la consultatie vei intra doar tu si nu trebuie sa minti pe nimeni.trebuie sa fii relaxata la consultatie si sincera pentru a-ti putea da diagnosticul corect.
iti doresc succes si sper sa te fi ajutat cu cv sfatul meu.
0
09-03-2009, ora 20:27
seramy
Nu este medic/terapeut
seramy
as vrea sa stiu si eu cva foarte urgent.am fost la ginecolog si dupa ce am facut examenul microbiologic a secretiei vaginale mi-a iesit k am fcb de gradul 3...ce insemana asta?kt de grav e??ajutati- ma va rog...
0
23-03-2009, ora 11:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
FCB sau test Papanicolau inseamna o cervicita (infectie si inflamatie a mucoasei colului uterin) care e destul de serioasa si necesita o urmarire atenta, tratament local si uneori cauterizare. Celulele mucoasei colului au atipii, dar nu vorbim in nici un caz de celule maligne. Insa trebuie urmat cu strictete tratamentul si trebuie repetata lama din 3 in 3 luni pana la normalizare.
0
23-03-2009, ora 16:42
seramy
Nu este medic/terapeut
seramy
va multumesc din suflet!m-ati linistit oarecum.chiar ma temeam sa nu dau in cancer
0
15-05-2009, ora 11:27
mariana01
Nu este medic/terapeut
mariana01
buna ziua! am si eu o problema. am fost la ginecolog si mi-a spus ca am cervicita ( rana pe col) si m-a pus sa-mi fac si o lama. am facut-o si la lama mi-a iesit candida. cervicita iese la lama??? ce am pana la urma??? acel control l-am facut in perioada cand urma sa-mi vina menstruatia. multumesc!
0
23-04-2010, ora 13:21
sara1979
Nu este medic/terapeut
sara1979
In atentia d-nei dr. Ana-Maria Slanina
Buna ziua. As dori sa stiu care ar fi interpretarea testului pap. Rezultatul suna in felul urmator:
Satisfacator pt. evaluare, celule endocervicale prezente.
De urmarit evolutia citologic.
Descriere citologica:
Frecvente celule superficiale cianofile si organeofile.
Frecvente celule endocervicale.
PMN in numar moderat. NImic altceva mentionat??????

Si de asemenea celelalte anlize sunt:
Celule epiteliale - frecvente
Reactie inflamatorie - discreta (rare polimorfonucleare)
Hematii - absente
Flora Doderlein - frecventa
Coco Gram pozitiv in perechi - relativ frecventi
Bacili Gram negativ - rari
Levuri - nu se observa
Trichomonas vag - nu se observa
Secretie col uterin: Culturi : Streptococcus agalactie (grup B)
Secretie col uterin: Levuri : absente
Ag. Chlamydia trach. - negativ
Mycoplasma - absent
Ureaplasma - absent
0
23-04-2010, ora 19:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cervicita in general nu este cauzata de Candida, decat este asociata cu o infectie bacteriana sau cu virus Papiloma. pentru mai multa siguranta, trebuie facut testul papanicolau.
0
23-04-2010, ora 19:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Sara - e vorba de o cervicita bacteriana cu Streptococ si cu o usoara inflamatie, care trebuie tratata, fara a fi precizate modificari ale mucoasei cu risc sau infectie cu Papilomavirus.
0
29-04-2010, ora 22:53
shrew87
Nu este medic/terapeut
shrew87
Acum o saptaman am facut un ex papanicolau iar diagnosticul citologic a fost urmatorul:
Frotiu satisfacator dar limitat:inflamatie marcata, numar crescut de hematii, paucicelulatitate.
Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia.
Populatie polimorfa de limfocite si rare macrofage cu corpi tingibili-sugestiv pentru o cervicita limfocitara.
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitare(B-PAP CLASA II)
Am fost la medicul ginecologic si mi-a sp ca totul este in regula nu am de ce sa imi fac griji.Avand in vedere ca scrie sugestiv pt o cervicita si inflamatia care apare nu cred ca este ok.Va rog ce este de facut si ce poate fi ?
0
30-04-2010, ora 11:09
sara1979
Nu este medic/terapeut
sara1979
In atentia d-nei dr. Ana-Maria Slanina
Va multumesc pt. raspuns si poate ma lamuriti si alte privinte.
Tratamentul pt. cervicita prescris de medic este: augmentin 1 la 12 ore, 7 zile si un ovul (papylogim sau ceva de genul acesta nu mai retin exact) 1 seara, tot 7 zile. Sper sa fie bun tratamentul. Dupa igiena de seara si ovul apar anumite simptome locale de usturime si rar mancarime??? E normal sa fie asa???
Ar fi trebuit sa nu fac dusuri vaginale deloc pe perioada tratamentului local??? Nu m-am confruntat cu astfel de probleme pana acum si stiu cum ar fi cel mai bine sa procedez.

In alta ordine de idei, am ajuns la medic pt. ca ne dorim un bebe care nu vine. De 11 ani sunt casatorita si nu am ramas niciodata. In urma cu mult timp am avut o dereglare hormonala.
Acum am facut o ecografie 4d, analize in ziua 21 - prolactina, estradiol, progesteron, pap si analize cu recoltare locala - toate au iesit bine mai putin aceasta cervicita. Spermograma sotului nu e buna - oligoasteno... Doctora mea dupa acest tratament de 7 zile doreste sa-mi dea un tratament de stimulare ziua 5-9 a CM cu clostilbegyt (nu cred ca e denumirea corecta dar atat imi aduc aminte) - ce parere aveti dvs. ar fi indicat un astfel de tratamen???
Astept raspuns, multumesc.
0
03-05-2010, ora 10:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pot apare simptome legate de usturimi dupa administrarea ovulelor, daca persista dupa tratament poate fi o candidoza restanta. In perioada de tratament se face o spalatura vaginala cu apa fiarta si racita in care se pune o lingurita de bicarbonat.
0
03-05-2010, ora 10:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate face tratament de stimulare ovariana, pentru a creste sansele de fecundatie in perioada ovulatiei.
0
03-05-2010, ora 10:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru shrew - e intr-adevar vorba de o inflamatie la nivelul colului uterin, fara risc de malignizare. Ar fi vorbadeo cervicita non-bacteriana, care se poate rezolva fara tratament.Puteti incerca un tratament cu Cervucid ovule 1 pe zi, timp de 10 zile.
0
04-05-2010, ora 10:15
shrew87
Nu este medic/terapeut
shrew87
Va multumesc pt raspunsul dvs.Momentan folosesc ovule gynieL pt flora lactobacila mai am 4 ovule, dupa terminarea acestora pot lua cervucid?Ar trb sa repet testul pt a vedea daca inca mai persista inflamatia?Va multumesc!
0
05-05-2010, ora 21:26
inimioara
Nu este medic/terapeut
inimioara
in ce consta examenul secretiei vaginale si de ce este facut?va multumesc!
0
12-05-2010, ora 07:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Examenul secretiei vaginale se face prin recoltarea cu un tampon micut a secretiei de la nivelul vaginului si indica posibilitatea unei infectii vaginale - se face si cultura germenului si antibiograma.
0
27-08-2010, ora 17:14
anamario
Nu este medic/terapeut
anamario
In atentia d-nei dr. Ana-Maria Slanina...buna seara!
am facut analizele secretiei vaginale...rezultatele sunt urmatoarele...
celule epiteliale pavimentoase superficiale-frecvente izolate si in plancarde
celule epiteliale pavimentoase intermediare-rare izolate si in plancarde
.parabazale-absente
leucocite -relativ frecvente
hematii-absente
flora microbiano-cantitate-bogata
flora microbiano-tip.1.coci gran pozitivi izolati si in diplo rari
2.cocobacili si bacili gran negativi frecventi
levuri-inmugurite(candida) frecvente
trichomonas-absent

facand si analize la sange am VSH.46, IN REST TOTUL IN LIMITELE NORMALE.
CU MULTUMIRILE DE RIGOARE ASTEP PAREREA SI RECOMANDAREA DUMNEAVOSTRA.
SUNT CAM SPERIATA, TOCMAI MARTI 31..08 SUNT PROGRAMATA SA MERG LA DOC. CU ANALIZELE.
0
31-08-2010, ora 12:44
mihai0000
Nu este medic/terapeut
mihai0000
Buna ziua Dr. Ana-Maria Slanina... acum 2 zile am facut dragoste cu iubita mea si tocmai pe 15 trebui sa ii vina ciclu si pana atunci sta cu grija si a slabit mult de frica sa nu se fii intamplat ceva... de 2 zile secreta o substanta maro si a mai si citit pe un forum ca a 2a zi daca secreti aceea substanta inseamna fertilitate...si ii este frica sa mearga la medic ginecolog deoarece este minora... iar ei cand ii venea ciclu durea mai mult zile si iam spus ca poate deaia si substanta maro vine mai multe zile... ea doar cu o pretena poate vorbi despre acest lucru iar acelei pretene doar in prima zi ia venit substanta maro... ajutatima si pe mine cu orice sfat sugesti ca sunt disperat cand o vad asa si nu o pot ajuta am intrat pe mai multe forumuri... sunt din ploiesti si iam spus sa mergem la spitalul de ginecologie din ploiesti si ea spune ca ne trebuiesc multi bani dar macar daca doar ar vb cu un doctor... si orice ar putea sa imi dea un sfat este bine venit. multumesc
0
10-09-2010, ora 12:57
jossy
Nu este medic/terapeut
jossy
buna ziua.sunt noua pe acest forum, v_as ruga foarte frumos daca mi-ati putea sa deslusesc acest rezultat de papanicolau.

diagnostic-endocervicita cu dusti nasoth(nustiu daca am scris bine, asa vad pe rezultat)

cII suparafete rare
intermediare numeroase
endocervicale depuse in palcente mici
micoza prezent( candida)

ce inseamna toate astea e grav?

mentionez ca ma 29 ani sunt mama la un baietel de 8 ani.
va multumesc mult pentru ajutorul dat.
0
01-10-2010, ora 06:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru anamario - rezultatul indica o vaginita cu bacterii plus candida, care necesita un tratmant cu ovule in combinatie, dupa care e bine de repetat o lama de control.
0
01-10-2010, ora 06:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru mihai - in cazul in care se intampla un contact sexual neprotejat - desi ar fi bine sa nu se intample, prietena ar trbui sa ia pilula de a doua zi, Postinor, in termen de 24 de ore - insa nu e bine de luat prea des, pentru ca pot apare dereglari menstruale.
0
01-10-2010, ora 06:58
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E vorba de o cervicita cronica. In primul rand trebuie reluat tratamentul cu ovule, intrucat e prezenta si infectia cu Candida. In al doilea rand, pentru a exclude riscul malign potential ar fi util sa faceti un test pentru virusul papiloma - testare HPV. De asemenea, dupa cum vi s-a sugerat, trebuie repetat periodic testul Papanicolau.
0
15-10-2010, ora 21:43
rodica dumitru
Nu este medic/terapeut
rodica dumitru
In urma unui examen citologic si examen secretie vaginala, am primit urmatorul rezultat.
Frotiu cervico-vaginal negativ pentru o leziune intraepiteliala sau malinga, cu modificari celulare reactive asociate cu inflamatia, cu frecvente celule superficiale si intermediare in grupuri si izolate, cu hipertrofie nucleara, cu normocromazie si binucleeri, relativ frecvente celule parabazale si bazale izolate, frecvente grupuri de celule gladulare endocervicale, PMN frecvente, flora vaginala frecventa, citoliza moderata.iar la examenul secretiei vaginale, prezenti trichomonas vaginalis si abundenta flora cocobacilara, extra si intracelulara, cu reactie inflamatoare acuta.
Pentru ca vizita mea la medicul ginecolog cu aceste rezultate o sa fie abia in 20 octombrie, va rog sa-mi spuneti cat de grava este situatia mea.Cat despre trichomonas, precizez ca de 20 de ani sunt casatorita si nici eu sau sotul meu nu am avut relatii cu alte persoane.Precizez asta pentru ca la ultima analiza facuta cu cativa ani in urma mi-a aparut acelasi rezultat, pentru care la data respectiva am facut tratament, atat eu cat si sotul meu.Va multumesc pentru timpul acordat.
0
22-10-2010, ora 20:06
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Rezultatul dvs. indica o infectie bacteriana - o cervicita, insa fara indicatori de malignitate. Pentru trichomonas - repetati eventual frotiul.
0
25-10-2010, ora 11:15
ciubotica
Nu este medic/terapeut
ciubotica
In urma unui examen citologic am primit urmatorul rezultat: satisfacator pentru evaluare;celule endocervicale / mataplazice prezente.
Negativ pt. o leziune intraepiteliala sau maligna;modificari celulare reactive asociate cu inflamatie.
Descriere citologica: moderat fond inflamator acut.Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie.Bacili Doderlein.
Frotiu tip inflamator.
Clasa II.
Va multumesc anticipat.
0
10-11-2010, ora 20:02
rodica dumitru
Nu este medic/terapeut
rodica dumitru
Revin cu inca o intrebare.in urma cu o luna si jumatate am fost diagnosticata cu un nodul fibromatos de 37/35mm si un polip endocervical de aprox 20mm...in urma unui tratament cu Female Hormon prescris de medicul ginecolog, nodulul fibromatos are 40/31mm iar polipul 13, 9mm...in continuare mi-a fost prescris timp de 6 luni tratament cu Orgametril(timp de 10 zile lunar, 2 tabl./zi) iar in prima luna si Vit.E(1 tabl./zi)...Puteti sa-mi spuneti, daca in paralel cu acest tratament as putea sa urmez si un tratament naturist(ceaiuri de mur, coacaz etc., extracte.)?Mentionez ca nu am simptome neplacute(dureri, menstruatii prelungite etc.)Cu respect, va multumesc pentru timpul pe care mi l-ati acordat.
0
15-11-2010, ora 19:16
anca vit
Nu este medic/terapeut
anca vit
AM SI EU O INTREBARE, ACUM 1 AN O DOAMNA DOCTOR GINECOLOG LA UN CONTROL MI-A SPUS CA AM HPV.SI SA FAC SPALATURI VAGINALE DESE CA S-AR PUTEA SA MI TREACA, SA SE DUCA DE LA SPALATURI.

ACUM 5 LUNI, AM FOST LA O ALTA DOAMNA DOCTOR GINECOLOG, CARE MI-A SPUS CA NICI VORBA SA AM ASA CEVA, SI CA DACA AS FI AVUT MI AR FI IESIT LA PAPANICOLAU SI ORICUM S-AR FI VAZUT.

PRIMA DOAMNA MI-A SPUS CA SE SIMT IN VAGIN CA NISTE BOABE CUM SUNT PE CASTRAVETI SI INTR-ADEVAR SIMT SI EU. DAR DACA CEALALTA MI-A SPUS CA N AM NIMIC, EU CE SA MAI CRED, SA MERG LA INCA UN MEDIC??? AL TREILEA? CU MULTUMIRI!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
65 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •