rezultate spirometrie

06-02-2009
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Buna ziua.
Am un baietel de 5 ani si 8 luni.A inceput sa tuseasca din luna septembrie si nu i-a cedat tusa cu nici un sirop prescris de medicul de familie.in sepembrie a avut otita, in decembrie -faringo-traheo-bronsita -tratament cu azitromicina iar in ianuarie iar bronsita.in decembrie ne-a fost prescris si ventolin sirop.in urma tratamentului la baiat i s-a mai rarit tusea.
in ianuarie am mers la medic alergolog, care in urma unui test la care rezultatul a fost NIOX =7 ppb, a spus ca are baiatul astm.i-a dat tratament cu klacid si cu singulair.acum se simte mai bine.
spirometria nu a reusit sa o faca.o sa mergem sa mai incercam.
v-as ruga daca se poate sa ne spuneti cum se interpreteaza rezultatul testului facut, daca se poate spune cu siguranta ca e astm.ar mai trebui sa facem si alte investigatii?
ar trebui sa consultam un pneumolog ?
ar mai trebui sa consultam alt medic (intreb asta nu pt ca nu am incredere in doamna dr ci pentru ca la 1 luna jumate ni s-a spus ca ar avea baiatul epilepsie, dupa 4 luni de tratament -cand ni s-au prescris 2 medicam ce nu puteau fii administrate impreuna -am mers la clinica NPI unde s-a constatat ca nu avea baiatul nimic in afara de un tremur mic la barbita cauzat de schimbarile de temperatura ).
Va multumesc mult pentru ajutor.
Vali
2 comentarii
0
08-02-2009, ora 09:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu nu cred ca copilul tau are astm bronsic.NIOX este o metoda moderna de diagnostic si monitorizare a bolilor inflamatorii respiratorii si a astmului bronsic.Masoara cantitatea de oxid de azot in respiratia umana.Concentratia oxidului de azot creste in aerul expirat in astm si in alte boli pulnomare.Metoda se aplica la copii peste 4 ani, dupa altii peste 7 ani.ppd este o unitate de masura si inseamna "parts per bilion".Valorile normale la copii sunt 5-25 ppd.La pacientii cu astm bronsic aceste valori cresc de 2-6 ori.Nu e suficient doar alergologice.Copilul are o imunitate scazuta de face mereu inflamatii respiratorii.Poti incerca si cu terapii naturiste.Numai bine!
0
09-02-2009, ora 08:43
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
va multumesc pentru raspuns.
o sa mai consult si alt medic, dar nu stiu sa merg la pneumolog sau la un alt alergolog ?
imunitatea trebuie crescuta, si chiar luna in 23 asta e programat la un medic -medicina alternativa -la Masloc -(unde am mai fost si am primit ceva pt cresterea imunitatii ).
baiatul e cam slabut -19 kg si 120 cm, mananca bine (cu carnea e mai greu, dar ne descurcam ).mananca variat, produse de la socrii de la sat -cat mai naturale, fara chipsuri, sticksuri, si altele de genu asta, dulciuri de casa, rar bomboane, ciocolata putina 2-3 patratele din cand in cand (nu vrea mai multa ), fructe, lactate -de casa ;dar nu pune pe el.
poate daca reusim sa facem si spirometria o sa stim mai multe.
sunt derutata, as vrea sa fac ce e bine, sa-i dau tratament daca e nevoie, si daca nu, nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.